Nákaza českých sportovců na olympiádě
Třetím českým pozitivně testovaným sportovcem na olympijských hrách v Tokiu je plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková. Kvůli karanténě si na turnaji společně s parťačkou Barborou Hermannovou nezahrají. Český olympijský výbor (ČOV) si za to vyslechl od marketingového zástupce sportovkyně tvrdou kritiku. Právě ČOV organizoval letecký přesun do Tokia, během něhož se mohla Sluková nakazit. Na palubě byl totiž lékař, jemuž po přistání odhalili covid. Výbor okolnosti letu do Tokia vyšetřuje.
„Bohužel se mi potvrdil pozitivní test, což znamená odchod na deset dnů do karantény. Zároveň to znamená, že s Bárou Hermannovou do zápasů na olympijských hrách nezasáhneme. Moc nevím, co k tomu říct. Převažuje obrovské zklamání. V našem sportovním mikrosvětě je pro mě strašně smutné, že naše cesta na sportovní vrchol v Tokiu končí takhle,“ řekla pro CNN Prima NEWS Nausch Sluková.
Covidové letadlo české olympijské výpravy začal vyšetřovat šéf ČOV Kejval
Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval a místopředseda Filip Šuman začali vyšetřovat události v olympijském speciálu, kterým v pátek odletěli do Tokia Češi, u nichž se objevil koronavirus. Zatím se jedná o čtyři případy, počínaje lékařem Vlastimilem Voráčkem, kterého odhalily už testy na letišti v Tokiu, přes plážového volejbalistu Ondřeje Perušiče a trenéra beachvolejbalistek Simona Nausche po stolního tenistu Pavla Širučka.
Pozitivní test měl i její manžel a zároveň trenér českého páru Simon Nausch. „Posledních pět až šest dnů bylo pro nás psychicky náročných. Vlastně od momentu, kdy jsme se dozvěděli, že jsme letěli s pozitivně testovaným člověkem,“ dodala Sluková. Tím byl v české výpravě lékař Vlastimil Voráček, kterého odhalily už testy na letišti v Tokiu.
Poté následoval plážový volejbalista Ondřej Perušic, stolní tenista Pavel Širušek a právě Simon Nausch. „Za posledních 24 hodin jsem absolvovala asi osm testů. Některé byly pozitivní, některé ambivalentní a některé negativní. Poté mi přišel konečný verdikt, který je bohužel pozitivní,“ prozradila volejbalistka.
Kvůli povinnému nástupu do desetidenní karantény turnaj pro český pár končí ještě dříve, než začal. „Opravdu jsem to zatím nestrávila. Nevím, jak s tím vším naložit. Už jsme si poplakaly i zanadávaly. Doufám, že nebudou následovat další sportovci. Tohle je noční můra každého olympionika,“ dodala.
Češi na olympiádě: Zdeněk Štybar chce po problémech se srdcem útočit na elitní desítku
Cyklsitu Zdeňka Štybara čekají druhé olympijské hry v kariéře. V Tokiu chce v silničním závodě bojovat o elitní desítku, rok 2021 je pro něj ale specifický. Ještě před čtyřmi měsíci hrozilo, že kvůli problémům se srdcem ukončí kariéru. Z českých závodníků je 35letý bývalý cyklokrosař největší nadějí.
Logistika zkrátka selhala
Ostrá slova na adresu Českého olympijského výboru, který inkriminovaný let volejbalistů i lékaře Voráčka do Tokia zajišťoval, volil šéf zastupující agentury Sport Invest Marketing David Tránvíček. „Je pro mě absolutně nepochopitelné, jakým způsobem k samotné nákaze došlo. Celý beachvolejbalový tým udělal v minulém roce spoustu kroků, aby se nákaze vyhnul. Dařilo se to za cenu omezení, ústupků a kompromisů ve sportovní přípravě i osobním životě,“ uvedl v prohlášení.
Podle něj došlo k podcenění naplánování cesty sportovců do Japonska. „V našich očích to je amatérismus a selhání toho, kdo měl na starosti výpravu charterového letu. Ne lidí na palubě. V letu z 16. července pod organizační hlavičkou ČOV očividně neexistovala jakákoliv standardní protiepidemická opatření na letišti i během letu samotného,“ dodal.
V letu z 16. července pod organizační hlavičkou ČOV podle něj neexistovala jakákoliv standardní protiepidemická opatření na letišti i během letu samotného. Vše nakonec vyústilo v nákazu už tří českých sportovců a dvou členů realizačního týmu.
„V praxi má ČOV vedle ochrany olympijské symboliky jediný úkol – dostat zdravé sportovce na místo konání olympiády, kde mají zúročit letité snažení a dostat možnost hrdě reprezentovat Česko,“ kritizuje Trávníček.
Místo toho vznikla situace, ve které vedle zklamaných sportovních snů bere prý za své také dobrá mezinárodní pověst českého sportu jako celku. „Ve světle současného skandálu se opět otevírá otázka funkčnosti současné podoby ČOV a jeho fungování do budoucna,“ pustil se do organizace šéfa Jiřího Kejvala.
ČOV situaci vyšetřuje
Předseda ČOV Kejval a místopředseda Filip Šuman začali události v olympijském speciálu vyšetřovat. Na celý proces bude dohlížet ombudsman ČOV Alexander Károlyi. „Zaměříme se na to, zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci COVID-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti. Výsledek vyšetřování bude zveřejněn do 14 dnů,“ uvedl ČOV v tiskové zprávě.
Speciálem cestovalo 42 lidí včetně čtrnácti sportovců. Aktuálně se vedle nakažených řeší další podezřelý případ českého sportovce. V karanténě nebo v samoizolaci jsou všichni účastníci letu, sportovci však mají možnost trénovat a soutěžit – s výjimkou nakažených.
Markéta Nausch Sluková Zdroj: Profimedia.cz