S razantním názorem ohledně rasismu na fotbalových stadionech přišla hvězda anglického Tottenhamu a reprezentant Walesu Gareth Bale. Prohlásil, že pokud nepomůže trest v podobě zavřeného stadionu, je potřeba vyloučit tým nebo zemi z dané soutěže. Spouštěčem ostré reakce byl duel kvalifikace na mistrovství světa mezi Maďarskem a Anglií.
„Fotbal je důležitý, ale tohle sahá až za jeho hranice. Jedna věc je uzavřít stadion, ale když se to opakuje, tak by bylo nejsnazší vyloučit zemi ze soutěže,“ šokoval Bale na tiskové konferenci národního týmu. Reagoval tak na dění během kvalifikačního zápasu v Maďarsku, kde vyhrála Anglie poměrem 4:0.
MS ve fotbale 2022
Více než výsledek se ale po duelu řešil rasismus, který přiměl organizaci FIFA zahájit disciplinární řízení. Maďaři zasypali hráče kelímky s pivem, pískali na ně během pokleknutí a údajně je i rasisticky uráželi. „Když země bude pokračovat v těchto nechutných gestech, tak by možná bylo nejlepší se té země na nějakou dobu zbavit, aby se pro příště poučila,“ dodal Bale před utkáním proti Bělorusku.
Maďarská fotbalová asociace slíbila, že hříšníky, kteří se provinili „rušivým chováním“, potrestá dvouletým zákazem vstupu na stadion. Odůvodnění se ale nelíbí britskému novináři, řediteli organizace bojující proti rasismu ve fotbale Kick It Out, Tony Burnettovi.
„Prohlášení nezmínilo rasu jako příčinu problémů. Pro mě je to dobrý ukazatel toho, že nemůžeme zaručit na stadionu bezpečnost. Pokud si to nepřiznají, jak vytvoří bezpečné prostředí pro hráče?“ píše ve svém komentáři na webu The Guardian.
Jestli skutečně došlo v Maďarsku k rasismu směrem k anglickým reprezentantům, bude tedy předmětem vyšetřování. Gareth Bale má ale jasno. „Je to frustrující. Nevím, proč se zahájí tak složité a dlouhé vyšetřování. Je jasně vidět, že k urážkám došlo,“ rozčílil se fotbalista, který už v minulosti oznámil, že pokud se to stane některým z jeho spoluhráčů, nevadí mu odejít během zápasu ze hřiště.
Maďaři už pykají za nedávný rasismus
Kvalifikační utkání rozhodně nebylo prvním kontroverzním momentem maďarských fanoušků. Země má kvůli projevům rasismu během letošního mistrovství Evropy od Evropské fotbalové unie UEFA nařízeno odehrát tři domácí zápasy bez diváků.
Žádný návrat do Česka. Sparťanský uprchlík Hašek podepsal v druholigovém tureckém klubu
Vypadalo to, že Martin Hašek mladší má po dvou letech namířeno zpět do Česka, jeho jméno bylo spojováno se Slovanem Liberec. Fotbalista, který je stále v soudní bitvě se Spartou Praha, ale nakonec podepsal daleko od domova. Nově bude hrát za druholigový turecký tým Erzurumspor. Jde o druhé zahraniční angažmá po úprku z Letné. Na jaře dostal šanci v německém Würzburgu, který po sezoně spadl do třetí ligy.
Jenže kvalifikace mistrovství světa se hraje pod hlavičkou jiné organizace – FIFA. Duel s Anglií tak mohlo v Budapešti sledovat 60 tisíc lidí.
FIFA k verdiktu ještě nedospěla a vydala zatím jen velmi obecné prohlášení. „FIFA podnikne adekvátní kroky, jakmile obdrží zprávy o zápase týkající se čtvrtečního utkání Maďarsko–Anglie. V první řadě ale FIFA důrazně odmítá jakoukoli formu rasismu a násilí. Má velmi jasný postoj nulové tolerance k takovému chování,“ napsala organizace.
Komentář si neodpustili ani politici
Do celé záležitosti se vložil britský premiér Johnson. Označil atmosféru v Budapešti za nepřátelskou a vyzval FIFA, aby rázně zakročila. „Je naprosto nepřijatelné, že byli angličtí hráči v Maďarsku rasisticky uráženi,“ napsal na Twitteru. Jen přísný postup proti těm, kteří jsou za to zodpovědní, podle něho může takové chování z fotbalu vymýtit.
Reakce Maďarů na sebe nenechala dlouho čekat. Ministr zahraničí Péter Szijjártó podle webu ATV Johnsonovi připomněl nedávné finále mistrovství Evropy. „Italskou hymnu bylo přes pískot anglických fanoušků sotva slyšet, o urážkách během zápasu ani nemluvě. Uplatňování dvojího metru není ve sportu správné,“ uvedl Szijjártó.
VP není VIP. Hvězdný fotbalista obviněný ze znásilnění ve vězení tvrdě narazil
Kdysi nejdražší obránce světa z Manchesteru City Benjamin Mendy čelí obvinění z několika znásilnění. Soudce žádost o propuštění na kauci smetl ze stolu a francouzský fotbalista dále tráví čas ve vazbě. Myslel si, že ze své pozice „celebrity“ zamíří do nějakého sympatičtějšího vězení. Podle britských médií pořádně procitnul ve chvíli, kdy se dozvěděl, že míří do běžné cely mezi standardní kriminálníky.
Ještě ostřeji pak reagovala ředitelka budapešťského muzea Dům teroru Mária Schmidtová. Ta na sociální síti vyjádřila šok z Johnsonova příspěvku a odsuzování maďarských fanoušků za údajný rasismus označila za „necitlivý a obvyklý britský koloniální přístup“. Dodala také, že Maďaři nikdy nikoho nekolonizovali, a proto mají angličtí hráči poklekat v zemích, kde je to potřebné.
„Borisi Johnsone, jste v čele malé, rozpadající se země. Starejte se o ni a zameťte si před vlastním prahem. Máte co,“ vmetla britskému premiérovi Schmidtová.
Angličané míří na další zápas do Polska. Poláci svého soupeře ujišťují, že k podobnému incidentu jako v Maďarsku nedojde. „Na našich zápasech máme normální fanoušky a rodiny, ne žádné chuligány. Nečekáme žádné problémy,“ vzkázal mluvčí polského fotbalového svazu Jakub Kwitkowski. Poláci ale nebudou před zápasem poklekávat jako symbol boje proti rasismu. Solidaritu prý vyjádří jiným způsobem.