Kde si můžete natrhat ovoce?
Pokuta až tisíc korun. I taková může být cena za trhání ovoce podél cest. Každý strom má svého vlastníka, i když není za plotem. A různí majitelé mají různá pravidla. Někdo lidi přímo vybízí, aby si natrhali kolik plodů chtějí, jinde na česáče ovoce bez povolení volají policii. Existuje ale mapa s místy, kdy můžete plody včetně ořechů trhat bez obav.
„Pokud někdo trhá ovoce bez povolení, jde o přestupek. Je-li hodnota vyšší než deset tisíc korun, jde o krádež,“ shrnuje mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura s tím, že policisté na jihu Čech už několik takových případů řešili. „Doporučujeme všem, kteří by chtěli takto získat ovoce, aby se obrátili na správce komunikace,“ dodává.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zelenina zdražuje, pěstitelé přesto část úrody likvidují. Mohou za to řetězce, zlobí se
Stromy u silnic nejčastěji patří krajům, které spravují silnice druhé a třetí třídy. Každý region si přitom pravidla stanovuje podle svého. Právě na jihu Čech nebo třeba na Vysočině silničáři vyžadují, aby je zájemci o ovoce předem kontaktovali, než začnou plody ze stromů trhat. „Když naši inspektoři zjistí, že nám někdo zcizuje krajský majetek, tak to nahlásí policii, je to přestupek,“ upozorňuje Radovan Necid, šéf krajských silničářů z Vysočiny.
Pokud si zájemci o ovoce požádají o povolení, není prý problém ho získat. Silničáři jim označí stromy, které si mohou za poplatek otrhat. „Nejde o vysoké částky, u nás na Vysočině jsou nejdražší švestky, kdy za jeden strom zaplatíte sto korun bez daně, jablka nebo višně jsou za třicet korun,“ vypočítává Necid.
Naproti tomu existují regiony, kde jsou majitelé stromů mnohem benevolentnější. Třeba na Liberecku silničáři povolení nevyžadují. „Jsme spíš rádi, že si někdo dá tu práci a úrodu ze stromů sklidí. Pokud naši lidé narazí na někoho, kde ovoce trhá bez povolení, neřešíme to. Výjimkou jsou jen situace, kdy přitom lidé poškozují stromy nebo se motají ve vozovce a tím ohrožují bezpečnost provozu,“ vysvětluje Jan Růžička, ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje.
Samosběr jako nový trend. Skvělá aktivita pro lidi, úspora pro zemědělce, míní Prouza
Samosběr se v Česku těší stále většímu zájmu. Vzhledem k neustálému zdražování berou lidé pole útokem. „Samosběr byl vždycky oblíbený. Je to skvělá aktivita i dobrá cesta pro zemědělce,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Tomáš Prouza, ředitel Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Bez obav i bez povolení lze ovoce trhat ze stromů v Praze. Magistrát dokonce zveřejňuje seznam sadů a alejí, kde lidé mohou sklidit úrodu – ale pozor – jen pro vlastní potřebu. Na Královéhradecku nebo na severu Moravy sice povolení vyžadují, současně ale přiznávají, že nemají kapacity kontrolovat, jestli někdo někde u silnice očesává jablka. Navíc prý počty ovocných stromů omezují. „V současnosti už při obnově alejí podél cest ovocné stromy nevysazujeme. Je to především z důvodu bezpečnosti, spadané ovoce láká ke kraji vozovky zvěř a zvyšuje se tím možnost nehody,“ upozornil Dan Lechman, mluvčí Královéhradeckého kraje.
Některé aleje či volně přístupné sady patří také obcím, některé z nich ale umožnují trhání ovoce pouze svým obyvatelům. I proto se rozhodně vyplatí ověřit si, komu stromy patří a jaké podmínky si majitelé určují. Doby, kdy se ovocné stromy podél cest sázely, aby poskytovaly stín a občerstvení pocestným, jsou už dávno pryč.
Pro zájemce o plodiny existuje také mapa, která ukazuje místa ve městech i ve volné krajině, kde si lidé mohou bez obav natrhat např. třešně, jablka, ořechy nebo bylinky. Ta zahrnuje již přes 20 tisíc míst, která do databáze vkládají jednotliví uživatelé.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Levné privátní značky dobývají supermarkety. Mohou přinést i krach potravinářů, míní ekonom