Odškodnění v hodnotě 4,4 milionu korun musí uhradit nemocnice v Domažlicích manželům z Horšovského Týna. Primář zdravotnického zařízení František Zahálka totiž v březnu 2020 pochybil, když během banálního vyšetření omylem usmrtil jejich patnáctiměsíčního syna. Verdikt potvrdil v pátek domažlický okresní soud. O výsledku stání píše web Novinky.cz.
Celá kauza začala poté, co chlapeček snědl potravinářské fazole. Matka se tedy obrátila na nemocnici a následně odjela i s potomkem na kontrolu. Tam ji 71letý lékař po opuštění vyšetřovny požádal, aby miminko pevně držela, jelikož hodlal dítěti zavést do břicha hadici a vlít solný roztok, cituje výpověď zdrcené matky web.
ČTĚTE TAKÉ: Obavy z rakoviny tlustého střeva střídá jiný nebezpečný nádor. Lékaři popsali varovné signály
„Nikdy si neodpustím, že Martínka, který se bránil, jsem na příkaz doktora pevně svírala, zatímco on mi jej zabíjel v náručí,“ pronesla před soudní porotou. Chlapec byl následně podle jejích slov apatický. Žena se tak obrátila na zdravotní sestru, která jí měla odvětit, že dítě při zákroku „zřídili“.
Opuchlé rty, deformace a bolesti. V Česku přibývá falešných plastických klinik
Úprava nosu, zvětšení rtů nebo vyhlazení vrásek. To vše jsou estetické úpravy, které mohou dělat jen lékaři. Podle plastických chirurgů ale přibývá zařízení, kde výplně aplikují i lidé bez potřebného vzdělání a mnohdy používají i necertifikované přípravky. Ženy, které taková zařízení navštívily, skončily s nateklými rty, bolestmi a někdy i nevratnými deformacemi. Ministerstvo zdravotnictví proto doporučuje pročíst si recenze na internetu a hlavně vyžádat si oprávnění k takovým zákrokům.
Dítě upadlo následně do bezvědomí. Přivolaným lékařům se ho již nepodařilo oživit. Soudní znalci uvedli, že solný roztok byl extrémně koncentrovaný a způsobil tak metabolický rozklad organismu a s tím spojený otok mozku. Šance na záchranu byly prý nulové.
Na psychickém stavu ženy zanechala událost nesmazatelné stopy. Sužovaly ji problémy se žaludkem a játry a dokonce po otěhotnění přišla po dvou měsících o dítě. I přes všechnu nepřízeň osudu se manželskému páru před několika měsíci narodil syn.
„I když je syn úžasným světlem a radostí, je můj život prostě jiný. Stále v sobě cítím bolest, prázdnotu a smutek. Z energického člověka, který má rád život, zpěv, tanec, se ze mě stala chodící prázdná schránka,“ popsala fatální dopady tragické události.
Fatální chyba lékaře, rozhodl soud
Právní zástupce Domažlické nemocnice již dříve v průběhu jednání nabídl, že je zdravotnické zařízení ochotno uvažovat o vyplacení maximálně dvojnásobku částky, která je judikatorně nastavena při odškodňování pozůstalých v obdobných případech. To je u každého z rodičů 1,3 milionu korun. Napsal web Novinky.cz.
Následně se tak i stalo. Nemocnice již od tragické události vyplatila chlapcovým rodičům celkem 2,6 milionu korun. Dalších 650 tisíc směřovalo jeho prarodičům. Soud však v případu rozhodl, že matce a otci dítěte musí zařízení zaplatit dalších 1,8 milionu a jedné z babiček 150 tisíc.
Výše těchto částek je přitom několikanásobně vyšší, než kolik uděluje na základní úrovni legislativní systém, podotýká web. Podle soudce Jana Švíglera šlo o zásadní lékařskou chybu. Připomněl rovněž, že takto koncentrovaný roztok nebylo nutné použít vzhledem k tomu, že dítěti v tu chvíli nehrozilo „žádné akutní nebezpečí“.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: V Česku se rozjela pylová sezóna. Které alergeny jsou nejaktivnější a jak se bránit?