Za smrtí francouzského učitele stojí lež (zdroj: CNN Prima NEWS)
Francouzský učitel Samuel Paty, kterému sťal loni hlavu mladík původem z Čečenska, zřejmě nemusel zemřít. Celý příběh se pravděpodobně odehrál jinak, než se doposud předpokládalo. Studentka, která vyznává islám, půl roku po vraždě přiznala, že si vše vymyslela. Na hodinách, při nichž učitel mluvil o svobodě slova a ukazoval karikatury proroka Mohameda, vůbec nebyla.
„Není to tak, že se bojíš upravit svou výpověď, protože bys zklamala svou rodinu?“ tázali se vyšetřovatelé dívky. Ta se ke lži nakonec přiznala. „Ano, lhala jsem v jedné věci. Nebyla jsem tam, když se ukazovaly karikatury,“ přiznala školačka.
Ve škole ani být nemohla, neboť z ní byla na několik dní vyloučena kvůli špatnému chování. Bála se otce, a proto vše svedla na učitele dějepisu Samuela Patyho. Uvedla, že ji vyhnal ze třídy, když ukazoval karikatury proroka Mohameda, jelikož dívka vyznává islám. „Zachovala se špatně, to je jasné, ale neměli bychom ji zatracovat, jako kdyby byla snad tím, kdo vraždu pana Patyho způsobil,“ omlouval školačku její advokát Mbeko Tabula.
Ve Francii vyvolala Patyho vražda rozhořčení, konala se řada pietních shromáždění a demonstrací. Zdroj: AP
Ve Francii vyvolala Patyho vražda rozhořčení, konala se řada pietních shromáždění a demonstrací. Zdroj: AP
Byla to ale právě její lež, která vyprovokovala jejího otce, který loni spustil nenávistnou kampaň na sociálních sítích o diskriminaci muslimů. „Nesmí zůstat ve školství, nesmí vychovávat děti,“ rozčiloval se otec dívky Brahim Chnina.
Videí na internetu si všiml mezi jinými i 18letý Abdulláh Anzorov. Na učitele si počkal před školou a podřezal mu krk. Policisté ho pak zastřelili. Samuel Paty byl pohřben se státními poctami. Žáky ze třídy nevyháněl, těm, které by mohly kresby urázit, radil, aby se nedívali. Francouzský prezident Emmanuel Macron ocenil jeho boj za svobodu slova a vyznání. „Nevzdáme se karikatur, kreseb, i když ostatní už couvají,“ zdůraznil.
Vražda učitele vyvolala ve Francii rozhořčení
Prokurátor Jean-François Ricard dříve uvedl, že francouzský učitel zemřel „v kontextu výzev k vraždám“, které následovaly po novém otištění karikatur Mohameda v satirickém časopisu Charlie Hebdo na počátku září. V této souvislosti podle něj došlo i k zářijovému útoku v Paříži, kde kdysi časopis sídlil, při němž pákistánský útočník zranil dva lidi.
Časopis Charlie Hebdo otiskl v září karikatury u příležitosti začátku procesu se 14 lidmi obžalovanými z podílu na atentátu na redakci časopisu v roce 2015. Motivem pět let starého činu byla publikace stejných karikatur. Atentátníci, bratři Kouachiové, tehdy zabili 12 lidí.
Ve Francii vyvolala Patyho vražda rozhořčení. Konala se kvůli ní řada pietních shromáždění a demonstrací. Prezident Emmanuel Macron udělil zemřelému učiteli in memoriam Řád čestné legie.