Maloobchodní tržby v Česku v srpnu meziročně reálně vzrostly o 4,1 procenta. Češi utráceli více i v porovnání s červencem. Nejvíce rostly prodeje počítačů a komunikačního zařízení nebo výrobků pro domácnost. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Tuzemští obchodníci v srpnu utržili o 4,1 procenta více než před rokem, bez očištění o sezónní vlivy dokonce o 5,1 procenta. Meziměsíčně Češi utratili za nákupy o 0,3 procenta více. Největší nárůst prodejů nastal u nepotravinářského zboží (8,9 procenta), naopak potravin Češi nakoupili o 1,2 procenta méně než ve stejném měsíci loňského roku.
Na Vánoce šetřete. Peníze schovejte na příští rok, bude se zdražovat, radí ekonomové
Přestože Štědrý den bude až za tři měsíce, leckde už jsou vánoce aktuálním tématem. Ekonomové radí, abychom nenechávali nákupy dárků na poslední chvíli. Nákup by se mohl prodražit zejména kvůli dopravě ze zahraničí. Lidé by podle nich neměli zbytečně utrácet, jelikož příští rok se čeká zdražování.
Data Českého statistického úřadu také potvrdila, že Češi si v průběhu koronavirové pandemie oblíbili nakupování na internetu a nehodlají se ho vzdát. E-shopům totiž tržby meziročně vzrostly o 20,6 procenta. Hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček pro to má vysvětlení. „Vysoký růst cen motivuje stále více lidí k nákupům na internetu, kde lze snadno porovnávat ceny. Díky tomu je možné nakupovat výhodněji. Navíc internetové obchody nabízí podstatně širší sortiment, než je běžné v kamenných prodejnách,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Na dračku šly počítače
Celkově však srpnová čísla maloobchodu zaostala za očekáváním analytiků. „Svou roli mohla hrát i letošní preference tuzemských domácností strávit dovolenou v zahraničí. Obecně se ale zdá, že rychlý náběh spotřeby domácností po otevření ekonomiky zatím nenastává v takové míře, jak se doufalo,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Podle statistiků došlo k největšímu nárůstu prodejů u počítačů a komunikačního zařízení (14,6 procenta) a u výrobků pro domácnost (10,2), o necelých osm procent vzrostly tržby za zdravotnické a farmaceutické zboží. Naopak o 1,5 procenta klesl prodej potravin.
Tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které se vykazují zvlášť, byly sice meziměsíčně o 2,2 procenta vyšší, meziročně však o 3,6 procenta klesly.