Za zásluhy lukrativní post v cizině? V politice taková praxe pomalu mizí

Ještě před pár lety nebylo výjimkou, že vysloužilí politici dostali za odměnu místo velvyslance. Po ukončení politické kariéry do diplomacie zamířilo několik politiků. Taková praxe ale poslední dobou mizí.

Když odešel z politiky někdejší ministr dopravy Dan Ťok, který byl ve vládě za ANO, spekulovalo se, že by měl zamířit na ambasádu do Indonésie. Sám Ťok pro CNN Prima NEWS potvrdil, že o angažmá v diplomacii mluvil jak s premiérem Andrejem Babišem (ANO), tak s prezidentem Milošem Zemanem.

„Byla to jedna z alternativ toho, kde bych mohl být užitečný. Někteří představitelé státu se mě při odchodu z politiky ptali, co bych rád dělal. Říkal jsem, že bych mohl pomoct České republice v diplomacii. Pak si pravděpodobně někdo usmyslel, že to není dobrý nápad,“ řekl Ťok. Konkrétní být nechtěl.

Místo v diplomacii měla získat i někdejší pražská primátorka za ANO Adriana Krnáčová. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ji však odmítl navrhnout. Vloni v červenci místo toho na návrh Petříčka prošlo schvalovacím procesem, že do Atén zamíří tehdejší ředitel odboru států severní a východní Evropy Jakub Karfík.

Do Kanady nepojedu, tvrdí Hamáček

Velvyslance navrhuje ministr zahraničí vládě, která jméno schvaluje. Poté návrh dostane k podpisu prezident, který velvyslance jmenuje s kontrasignací premiéra.

V kuloárech také často zaznívalo, že místo v diplomacii má přislíbené i exministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) nebo ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Marksová měla zamířit do Izraele, Hamáček do Kanady. Oba to ale odmítají.

„Je to nesmysl. Vyvracím to, kudy chodím. Pokud ta fáma jednou vznikne, tak už žije vlastním životem a nedá se vyvrátit, navíc když ji přiživuje kolega Okamura. Upřímně vám řeknu, jak to bylo. Asi před rokem a půl jsme seděli v jednom klubu ve Sněmovně a bavili se o životě. Já jsem řekl, že pokud bych někdy šel do diplomacie, tak by mě bavila Kanada, protože to je nádherná země, a že se mi tam líbí. To bylo všechno. Někdo z toho udělal, že mám slíbenou Ottawu,“ řekl Hamáček CNN Prima NEWS.

Z politiky zamířil zpět do diplomacie bývalý ministr zahraničí a obrany Martin Stropnický. Ten však působil na několika velvyslanectvích ještě před vstupem do politických funkcí. „Čeští velvyslanci jsou převážně zkušenými zaměstnanci ministerstva zahraničí. Standardní doba vyslání je 2 až 4 roky, dle bezpečnostní situace v daném regionu,“ řekla k tomu mluvčí Černínského paláce Zuzana Štíchová.

Na ambasády zamířili exposlanci

Ještě před několika lety se stávalo mnohem častěji, že velvyslanecké posty dostávali vysloužilí politici takzvaně za odměnu. Například někdejší poslanec ODS a bývalý starosta Prahy 7 Tomáš Dub v letech 2014 až 2018 působil jako velvyslanec v Japonsku, nyní působí jako velvyslanec v Austrálii.

Někdejší poslanec za KDU-ČSL a bývalý ministr životního prostředí Tomáš Podivínský je od roku 2015 na ambasádě v Německu. Bývalý poslanec a ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana Jaroslav Bašta zase dříve působil jako velvyslanec v Rusku a později i na Ukrajině.

Posty velvyslanců jsou obecně považovány za lukrativní místa. Proto se i v minulosti stávalo, že ministerstvo zahraničí řešilo nejrůznější tlaky od vysoce postavených ústavních činitelů, kteří se do diplomacie snažili protlačit „své lidi“.

Tagy: