reklama

Záchranáři v troskách domu na Floridě našli jedenácté tělo, 150 lidí se stále pohřešuje

Počet obětí po zřícení části bytového komplexu na Floridě vzrostl na 11 poté, co záchranáři z trosek vytáhli další tělo. Pohřešováno je nadále 150 lidí. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala šéfka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Příčina zhroucení několika desítek bytových jednotek v městečku Surfside poblíž Miami zůstává nejasná.

reklama

Záchranné týmy pokračují v prohledávání sutin dvanáctipatrového domu, který postihlo neštěstí v noci na čtvrtek. Pozornost se soustřeďuje na takzvané vzduchové kapsy, naděje na nalezení přeživších ale rychle klesá. Posledního živého na místě našli ve čtvrtek. Záchranné práce komplikuje velké vedro a vlhkost.

Záchranáři ze sutin zaznamenali zvuky

Podle Raye Jadallaha, náčelníka hasičů okrsku Miami-Dade, se ale může jednat i o zvuk pracujícího materiálu. „Nejednalo se nutně o klepání. Byl to prostě zvuk, který mohla vyvolat řada věcí. Například se mohlo jednat o kroutící se ocel nebo sypající se suť,“ vysvětlil. Zvuky se přitom hasičům podařilo zachytit na sonary.

Aby je mohli nasadit, nejdříve museli bagrem odstranit největší povrchovou suť. Do nižších částí trosek se potom s lehkou technikou vydávají záchranáři, kteří vyhledávají štěrbiny, do nichž by mohli spustit zařízení na zaznamenání zvuku. Hasiči doufají, že se pod sutí vytvořily výdutě, ve kterých by se mohli nacházet někteří přeživší.

V průběhu sobotní noci se zasahujícím týmům podařilo pod sutinami vytvořit 12 metrů hluboký příkop. Ten dává záchranářům větší šance k nalezení dalších obětí. Aktivně jim u toho pomáhají i psi trénovaní na hledání zasypaných lidí.  I přes protesty některých členů rodin hasiči zatím nemohou postupovat rychleji. Situaci jim v průběhu sobotní noci zkomplikovaly i izolované požáry pod troskami.

Objekt měl mít podle zprávy „velké poškození konstrukce“

S přibývajícím počtem obětí se množí i otázky, jak se něco takového mohlo stát. Podle zprávy o technickém stavu budovy z roku 2018 měl mít objekt vážné technické problémy. Inženýři při kontrole našli „velké poškození konstrukce“ betonových desek v místech vjezdu do parkoviště a také kolem bazénu nacházejícího se vedle budovy. Stejně tak objevili i velké poškození betonové desky pod samotným bazénem.

Poškození mělo být způsobeno selháním přestárlé hydroizolace. Ta měla být navíc položena na plochou betonovou desku, která neumožňovala odtékání vody, což kontrolující inženýr označil za „velkou chybu“ v konstrukčním návrhu. „Pokud nebude v blízké budoucnosti provedena výměna hydroizolace, dojde k exponenciálnímu rozšíření poškození betonu,“ napsal do zprávy inženýr Frank Morabito.

Budova se také propadala do země

Vedle toho kontrola zjistila i velké množství prasklin na několika betonových pilířích, nosnících a zdech. Inženýři tedy ve zprávě dospěli k závěru, že rekonstrukce bude „extrémně drahá“. Zdali právě tyto vady stály za pádem budovy, není zatím jasné. „Něco takového se běžně nestává. Beton vám dá včasné varování, neselže tak rychle,“ uvedl pro stanici ABC 10 inženýr a tvůrce stavebních předpisů pro Miami-Dade John Pistorino.

„Posloupnost a mechanismus zřícení obytné stavby mě vede k tomu, že hlavní problém nastal pod samotnou budovou,“ pokračoval Pistorino, který bude mít vyšetřování celé události na starosti. Podle studie Floridské mezinárodní univerzity se objekt od 90. let propadal do země rychlostí 2 mm za rok.

Autor studie profesor Shimon Wdowinski si ale nemyslí, že samotné „potápění“ budovy touto rychlostí by mohlo stát za jejím pádem. Zda se jedná o souhru několika faktorů, bude teprve předmětem vyšetřování.

„Myslím, že budovy v Miami-Dade máme v pořádku. Lidé by se neměli strachovat z toho, že žijí ve vysokopodlažní budově. V tomto případě se jedná o něco unikátního,“ uzavřel Pistorino. Deník The Washington Post mezitím přinesl informace, že developeři zříceného domu měli v 80. letech „finančně podpořit“ nejméně dva místní politiky, aby dostali stavební povolení. Podle ostatních developerů se jim dostalo preferenčního zacházení.

Město v návaznosti na neštěstí raději evakuovalo sousední budovy. Současně doporučilo obyvatelům „sesterské“ budovy, která byla postavena ve stejné době a ze stejných materiálů, aby ji raději opustili. Řada z nich to již dobrovolně udělala.

„Doporučím, aby obyvatele ze ‚sesterské budovy také povinně evakuovali,“ sdělil místní stanici WSWN 7 starosta Surfside Charles Burkett. „Nemyslím si, že ta budova má problémy, ale nechci to riskovat,“ vysvětlil své rozhodnutí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama