reklama

Za zmatky v opatřeních mohou lidé z Babišovy éry. Válka přešlapy mrzely, řekl Fiala

Za nedávné zmatky v koronavirových opatřeních mohou lidé z éry expremiéra Andreje Babiše (ANO). Podobné komunikační přešlapy už se nebudou opakovat, slíbil předseda vlády Petr Fiala (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že první osoba, kterou početná kritika zamrzela, byl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který od prosince resortu šéfuje.

reklama

Ministerstvo zdravotnictví se stalo terčem kritiky poté, co 23. prosince oznámilo opatření týkající se cestování. Dle nových pravidel museli lidé cestující ze zemí s nízkým či středním rizikem nákazy podstoupit před vstupem do ČR povinný test, přičemž od 3. ledna se tato novinka měla týkat i občanů České republiky, kteří podstoupili jen dvě kola očkování. Poté, co ministerstvo sklidilo bouři kritiky, vzalo opatření zpět a omluvilo se.

Předseda vlády Petr Fiala uznal, že by se podobné komunikační přešlapy rozhodně neměly stávat. Poprosil ale veřejnost o pochopení – na vině je dle jeho slov především skutečnost, že na opatřeních pracovali i zaměstnanci z éry bývalého premiéra Andreje Babiše. Za jeho kabinetu totiž byly podobné „otočky“ poměrně běžné.

„Pracujeme s lidmi z minulé éry, kde byl zmatek obrovský. Musíme ty věci napravovat a věříme, že se to nebude opakovat,“ vysvětloval Fiala v nedělním pořadu Partie. Na koho přesně narážel, už neupřesnil. Za opatřeními, která způsobila rozruch v řadách veřejnosti, stáli nejspíše hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Radek Policar.

„První, koho to mrzelo, byl pan ministr (Válek pozn. red.), který si na komunikaci zakládá. Je to jen ukázka toho, co tady přetrvává z minulé éry,“ opřel se ve vysílání do svého předchůdce ze Strakovy akademie.

Co se ovšem týče dalších témat, tam je podle něj komunikace jasná. Povinné plošné očkování odmítá jak on, tak ministr Válek. „Lepší než rozdělovat společnost a vytvářet tlak je přesvědčovat ty, kteří nebyli dostatečně osloveni nebo jim to zatím bylo lhostejné. Proočkovat třetí dávkou v maximální míře je úkol, před kterým všichni stojíme,“ podotkl Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Očkování u věkových skupin jde stranou, nesplňuje to kritéria obecné imunity. U profesních skupin je na debatě, zda ho nezavést. Naprostá většina zemí ale nejde cestou povinného očkování. Je to velmi výjimečné a u nás pro to nejsou sociální a legislativní důvody,“ doplnil nový premiér.

Tagy:

Hlavní zprávy

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?
Koronavirus

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Německá zelená politika? Vládní speciály létají bez pasažérů. Šílenství, kritizuje poslanec

Německé ministerstvo obrany přiznalo, že vládní letka během třinácti měsíců mezi listopadem 2020 a koncem roku 2021 letěla 336krát mezi Bonnem a Berlínem bez cestujících. Jednalo se o cesty mezi bývalým hlavním městem a tím současným. Klíčové úřady sice už dávno přesídlily do Berlína, vládní speciály ale nadále sídlí nedaleko Bonnu. Německo se přitom snaží být lídrem v boji proti klimatické změně a v Evropě tvrdě prosazuje „zelenou“ politiku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama