PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ - 2.1. v 11:00
Za nedávné zmatky v koronavirových opatřeních mohou lidé z éry expremiéra Andreje Babiše (ANO). Podobné komunikační přešlapy už se nebudou opakovat, slíbil předseda vlády Petr Fiala (ODS) v nedělní Partii Terezie Tománkové. Ve vysílání CNN Prima NEWS dodal, že první osoba, kterou početná kritika zamrzela, byl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který od prosince resortu šéfuje.
Ministerstvo zdravotnictví se stalo terčem kritiky poté, co 23. prosince oznámilo opatření týkající se cestování. Dle nových pravidel museli lidé cestující ze zemí s nízkým či středním rizikem nákazy podstoupit před vstupem do ČR povinný test, přičemž od 3. ledna se tato novinka měla týkat i občanů České republiky, kteří podstoupili jen dvě kola očkování. Poté, co ministerstvo sklidilo bouři kritiky, vzalo opatření zpět a omluvilo se.
Ministři na zlepšení jazyků pracují. Už teď jsou lepší než Schillerová, hájí je Fiala
I přesto, že jazykové schopnosti nových ministrů nejsou dokonalé, už teď jsou podle premiéra Petra Fialy lepší než třeba u bývalé ministryně financí Aleny Schillerové nebo expremiéra Bohuslava Sobotky. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to prohlásil premiér Petr Fiala (ODS).
Předseda vlády Petr Fiala uznal, že by se podobné komunikační přešlapy rozhodně neměly stávat. Poprosil ale veřejnost o pochopení – na vině je dle jeho slov především skutečnost, že na opatřeních pracovali i zaměstnanci z éry bývalého premiéra Andreje Babiše. Za jeho kabinetu totiž byly podobné „otočky“ poměrně běžné.
„Pracujeme s lidmi z minulé éry, kde byl zmatek obrovský. Musíme ty věci napravovat a věříme, že se to nebude opakovat,“ vysvětloval Fiala v nedělním pořadu Partie. Na koho přesně narážel, už neupřesnil. Za opatřeními, která způsobila rozruch v řadách veřejnosti, stáli nejspíše hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Radek Policar.
„První, koho to mrzelo, byl pan ministr (Válek pozn. red.), který si na komunikaci zakládá. Je to jen ukázka toho, co tady přetrvává z minulé éry,“ opřel se ve vysílání do svého předchůdce ze Strakovy akademie.
Co se ovšem týče dalších témat, tam je podle něj komunikace jasná. Povinné plošné očkování odmítá jak on, tak ministr Válek. „Lepší než rozdělovat společnost a vytvářet tlak je přesvědčovat ty, kteří nebyli dostatečně osloveni nebo jim to zatím bylo lhostejné. Proočkovat třetí dávkou v maximální míře je úkol, před kterým všichni stojíme,“ podotkl Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Očkování u věkových skupin jde stranou, nesplňuje to kritéria obecné imunity. U profesních skupin je na debatě, zda ho nezavést. Naprostá většina zemí ale nejde cestou povinného očkování. Je to velmi výjimečné a u nás pro to nejsou sociální a legislativní důvody,“ doplnil nový premiér.