Vědcům se podařilo zachytit první záznam krakatice obrovské lovící svou kořist v divočině. Tohoto predátora není snadné natočit, žije totiž stovky metrů pod mořem, kde je tma. Kvůli vysokému tlaku ve vodě navíc zdokumentování živočicha vyžaduje speciální techniku. Informuje o tom web Daily Mail.
Statické snímky živé krakatice se vědcům podařilo zachytit až v roce 2004. První video mořského živočicha byli dokonce schopni získat až o osm let později, píše Daily Mail.
Nyní se biologům podařilo tohoto měkkýše poprvé natočit během lovu v divočině. Záznam pořídili sice už v roce 2019, teď k němu ale zveřejnili i analýzu chování tohoto mořského tvora.
Moře vyplavilo monstrum z temných hlubin. Umí spolknout kořist o velikosti svého těla
Neobvyklá ryba se zuby ostrými jako sklo a tělem ve tvaru fotbalového míče. Takové zvíře minulý týden vyplavila voda na břeh chráněné mořské oblasti státního parku Crystal Cove v Laguna Beach v Kalifornii. Park sdílel obrázky ryby na Facebooku a identifikoval ji jako „tichomořskou fotbalovou rybu“.
Kvůli tomu, že krakatice žije v mořských hlubinách, se vědci dříve museli spoléhat na robotické ponorky, aby je vůbec vypátrali. Hluk a ostrá světla strojů mohou ale tuto světloplachou chobotnici spíš vystrašit.
Biologové z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) proto vytvořili past. Speciální přístroj s vestavěnou kamerou pak dokázal zachytit, jak v Mexickém zálivu necelých 800 metrů pod mořem krakatice útočí na návnadu.
Takzvanou „E-Jelly“ (elektronickou medúzu, pozn. red.) vědci speciálně navrhli tak, aby imitovala bioluminiscenci, kterou medúzy běžně vydávají v nouzi, a tím chobotnici přilákala. Dalším lákadlem byla také síť naplněná rybami mahi-mahi.
Vědci současně během natáčení použili červené světlo, které chobotnice nevidí. Oči krakatice totiž vnímají jen modré světlo kratší vlnové délky.
Predátor dlouhý až třináct metrů
V minulosti se vědci domnívali, že krakatice vyčkává na příležitost, aby mohla svou oběť napadnout. Nyní zveřejněné video však ukazuje, že tento predátor návnadu nejprve několik minut pronásleduje, než se ji rozhodne zabít.
Krakatice obrovská je jedním z hlavonožců, kteří v obraně vypouštějí černý inkoust. Může dorůst až do velikosti 13 metrů a má oči velikosti hlavy dospělého člověka.
Vědci zachytili v rekordní hloubce Dumbo chobotnici s ploutvemi jako sloní uši
V téměř sedmikilometrové hloubce pozorovali američtí vědci v Indickém oceánu nový druh chobotnice. Mělo by jít o rekordní hloubku, v jaké byla chobotnice spatřena. Podle informací americké televize CNN šlo oproti předchozímu doložitelnému pozorování o hlubší ponor o více než kilometr a půl.
Jejich existence se stala inspirací pro několik legend o krakenovi a dalších mořských příšerách. „Přesto jsou naše znalosti o velkých hlubinných hlavonožcích, kteří inspirovali tyto mýty, stále omezené,“ napsali vědci ve zprávě publikované v časopise Deep Sea Research Část I: Oceanographic Research Papers.
Dříve se jim podařilo zachytit mláďata těchto hlavonožců jen několik centimetrů velikých či dospělé jedince zhruba půlmetrové velikosti. Nyní ale získali záběry krakatice obrovské s tělem dlouhým téměř čtyři metry bez chapadel.
Jde přímo na věc
Nejedná se sice o největší chobotnici, záznamy však poskytly klíčové informace o dravém chování tohoto mořského predátora. „Jde přímo na věc. Vystřelí paže a obejme jimi E-Jelly,“ popsal vědec Nathan Robinson webu New Scientist.
Jedna z mála fotografií zachycující krakatici obrovskou. Tato byla ulovena u japonských břehů Zdroj: Profimedia.cz
Jedna z mála fotografií zachycující krakatici obrovskou. Tato byla ulovena u japonských břehů Zdroj: Profimedia.cz
„Na těchto živočiších je něco instinktivního, co probouzí představivost každého z nás. Ukazuje to, že se na naší planetě vyskytují tato obrovská zvířata, o kterých toho víme tak málo a která se nám podařilo zachytit na kameru jen několikrát,“ dodal Robinson.
Vědci se nyní zaměří na zdokonalení své techniky, aby mohli krakatice obrovské a další hlavonožce dál zkoumat. „Tyto záznamy naznačují, že nenápadné kamery s luminiscenčními nástrahami jsou účinným nástrojem k tomu, přilákat a následně studovat velké hlubinné chobotnice,“ dodali vědci.