Zachraňte život, darujte plazmu, vyzívají zdravotníci vyléčené z koronaviru
Lidé vyléčení z nákazy koronavirem mohou zachránit lidský život darováním krevní plazmy. Té je v současné době v Česku akutní nedostatek. Přitom právě její podání pacientovi s těžkým průběhem nákazy covid-19 výrazně zvyšuje jeho šanci na uzdravení.
„Bylo mi tak špatně, že jsem nemohla skoro ani mluvit. Seděla jsem na vozíčku a jela jsem z rentgenu a od té doby vůbec nic nevím, probudila jsem se za měsíc,“ popsala pacientka vyléčená z koronaviru Irena Klapalová. Pracuje ve zdravotnictví a nakazila se při práci. Měla vysoké teploty a po týdnu ji převezli do nemocnice. Lékaři jí diagnostikovali covid a oboustranný zápal plic.
Darujte krevní plazmu, pokud jste měli covid. Pomůžete nemocným, žádají nemocnice
Nemocnice hledají dárce krevní plazmy, kteří již prodělali koronavirus. V těle se totiž vyléčeným vytváří specifické protilátky, které tam zůstanou delší dobu i po uzdravení. Lidé tak mohou pomoci dalším, jejichž organismus se s koronavirem právě potýká. Zatímco někteří již výzvu přijali, jiní ji kategoricky odmítají.
Probuzení ale nebylo jednoduché. „Učila jsem se znovu sedět, chodit, jíst. Úplně základní věci,“ dodala.
V současné době je Klapalové už dobře. Je vděčná lékařům, ale i dobrovolnému dárci krevní plazmy. Právě ta jí v době, kdy na tom byla nejhůř, zachránila život. „Chtěla bych poprosit všechny, kteří covid prodělali a můžou darovat plazmu, aby ji věnovali. Nikdo neví, může se stát, že ji třeba za nějakou dobu budou potřebovat jejich příbuzní,“ uvedla pacientka vyléčená z koronaviru.
Plazmy je v Česku akutní nedostatek
Krevní plazmy je v Česku aktuálně nedostatek. Například na transfuzním oddělení v pražské Thomayerově nemocnici podle sestry Romany Slepičkové ale už dárců pomalu přibývá. „Uvědomil jsem si, že je to to nejmenší, co můžu udělat,“ řekl dárce krevní plazmy Jonáš Tichý.
Samotný odběr zabere zhruba půl hodiny. Podmínky jsou věk 18–60 let a dobrý zdravotní stav. Odběr je možný nejdříve 14 dnů od uzdravení a nejpozději do tří měsíců.
Kapka naděje pro nemocné s covidem
Ne každý, kdo prodělal koronavirus, je ale vhodný dárce. „Odebíráme buď plazmu, nebo i plnou krev, podle toho, na co se dárce cítí. Zároveň si při odběru vezmeme vzorek, podle kterého změříme množství protilátek. Podle toho se pak rozhodneme, na co plazmu použít,“ vysvětlil primář transfuzního oddělení Petr Turek.
Zájemci najdou veškeré informace na webu jednotlivých nemocnic nebo na stránkách Nadačního fondu Kapka naděje, který k darování plazmy spustil informační kampaň.