Žádný vrah, ale dobrý samaritán. Alespoň tak popisuje nový záznam 17letého střelce z Kenoshi Kylea Rittenhouse. Za nově zveřejněnými záběry stojí jeden z jeho právníků Lin Wood. Podle něj nahrávka dokazuje, že Rittenhouse jednal v sebeobraně, když byl zahnán mezi demonstranty. Obviněný navíc neměl vypálit jako první. Právě v reakci na první výstřel měl Rittenhouse zpanikařit, otočit se za svým pronásledovatelem a několikrát jej střelit.
Sestříhaný a komentovaný záznam publikovaný Woodem ukazuje Rittenhouse utíkat přes parkoviště. Těsně za 17letým Rittenhousem běží 36letý Joseph Rosenbaum následovaný novinářem Richardem McGinnissem, který událost filmoval na mobilní telefon.
Rittenhouse měl podle videa běžet přímo do náruče ozbrojených demonstrantů. „Přímo před Rittenhousem vytváří dav ozbrojený baseballovými pálkami a jinými zbraněmi barikádu,“ říká hlas na videu zveřejněném obhájcem Woodem. Během honičky je také slyšet první výstřel.
Není jasné, kdo vystřelil a kam střela mířila. Hlas na videu střelu přisuzuje Alexanderovi Blainovi. V reakci na výstřel se měl pronásledovaný Rittenhouse otočit a střelit Rosenbauma, který se podle McGinnisse „vrhl“ proti jeho pušce.
Video, které má dokazovat Rittenhouseovu nevinu, v agličtině:
Rosenabum byl zasažen čtyřmi střelami: do pravého třísla, levého stehna a zad. Další kulka pak škrábla Rosenbaumovu hlavu. Obhájci potvrdili, že Rittenhouse vypálil čtyřikrát, odmítli však přiznat, že všechny vypálené střely z obviněného pušky měly zasáhnout Rosenbauma. Na videu jsou slyšet další tři střely. Není jasné, kdo a kam tyto střely vypálil.
Biden se setkal s rodinou černošského mladíka Blakea, Trump ho zkritizoval
Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden se setkal ve čtvrtek s rodinou černošského mladíka Jacoba Blakea, kterého předminulý týden střelil bělošský policista sedmkrát do zad. Incident spustil v USA novou vlnu demonstrací a nepokojů, kvůli níž navštívil město Kenosha se státě Wisconsin před třemi dny i prezident Donald Trump. Ten se ale podle televize CNN s mladíkem ani jeho rodinou nesetkal, Bidena ostře zkritizoval.
Rosenbaum měl podle videa pronásledovat Rittenhouse, protože hasil požáry, které Rosenbaum tu noc zakládal. Policie zatím tuto teorii nepotvrdila. Portál Kenosha Reporter krátce po střelbě zveřejnil informaci, že Rosenbaum se dříve dopustil sexuálního zneužívání. Podle záznamů měl znásilnit pět chlapců ve věku od devíti do 11 let, za což byl poté uvězněn.
Rittenhouse se po zastřelení Rosenbauma snažil tuto informaci sdělit policii přes svůj mobilní telefon. Naštvaní demonstranti dobíhající k místu činu ale Rittenhouse vystrašili a ten vzal následně nohy na ramena. Někteří protestující se jej rozhodli pronásledovat, mezi nimi byl i 26letý Anthony Huber.
Když Rittenhouse zakopl a upadl, tak jej Huber napadl skateboardem a snažil se mu pušku vzít. To se mu ale nepodařilo a Rittenhouse jej ve strachu zastřelil. Video také ukazuje třetího demonstranta – 26letého Gaiga Grosskreutze, který se rozběhl se zbraní k Rittenhouseovi. Ten Grosskreutze střelil do paže a ten se poté sevřen v bolesti vydal směrem od střelce. Okresní prokurátor obvinil Rittenhouse z pěti zločinů včetně úmyslné vraždy prvního stupně, lehkomyslné vraždy prvního stupně a pokusu o úmyslné zabití. V pátek začíná s obviněným soud.
Dobrý samaritán Rittenhouse
Nahrané video vykresluje střelce doslova jako „dobrého samaritána,“ který se snažil ochránit společně s několika ostatními stejně smýšlejícími lidmi místní obchody před výtržníky. Nezapomene přitom vyzvednout fakt, že Rittenhouse pracoval v minulosti jako plavčík, absolvoval kurz rozšířené neodkladné resuscitace a strávil hodiny dobrovolnické práce ve své komunitě. Dobrovolnickou snahu se snaží autor videa podtrhnout i vysvětlením, že před osudovou mocí pomáhal obviněný s odstraněním graffiti na střední škole v Kenoshe.
Trump navštívil vypálené obchody v Kenoshe. Národní garda mohla ničení zabránit, řekl
Americký prezident Donald Trump si v úterý prohlédl obchody zničené při nepokojích v Kenoshe, které propukly po hospitalizaci Afroameričana Jacoba Blakea, kterého postřelil policista. Výtržnosti z konce srpna označil šéf Bílého domu za domácí teror. Kdyby město jednalo včas a požádalo o podporu Národní gardy, mohlo podle něj devastaci zabránit. Podnikatelům i policii na místě přislíbil finanční pomoc. S Blakeovou rodinou se však nesetkal, přestože to sliboval.
„Naším úkolem je ochránit tyto obchody. A část mojí práce je i pomoci lidem. Když se někdo zraní, tak mu přiběhnu na pomoc. Proto s sebou mám svoji pušku. Potřebuji se zcela zjevně bránit,“ říká na videu sám obviněný. Ve Wisconsinu je však nošení zbraní povoleno až od 18 let. Rittenhouseovu přítomnost v Kenoshe autor videa shrnuje slovy, že „se snažil zabránit destrukci jejich komunity“. Přivlastňovací zájmeno „jejich“ je přitom velmi důležité. Střelec totiž pochází ze sousedního státu Illinois a do Wisconsinu se vydal z nejasných důvodů.
Proč jel Rittenhouse do Kenoshi?
Obviněný byl společně se svými kamarády údajně požádán místním vlastníkem firmy, aby pomáhal udržet mír a zabránil žhářství. O koho se však jednalo, právní zástupci obviněného Lin Wood a John Pierce deníku The Journal Times nesdělili. „Není čas diskutovat o základních faktech a důkazech. Tyto informace budou k dispozici v budoucnu,“ odpověděli mailem deníku.
Faktem ovšem je, že Rittenhouse se pohyboval před místním obchodem s ojetými auty. Ten byl několik dní předtím vypálen. Spoluvlastník obchodu Anmol Khindri vyvrátil pro deník The Milwaukee Journal Sentinel, že by to byl on, kdo Rittenhouse požádal o pomoc. „Proč bych to dělal? Už jsem byl vypálen. Nezůstalo nic, co by se dalo chránit,“ řekl Khindri novinám.
Biden se setkal s rodinou černošského mladíka Blakea, Trump ho zkritizoval
Kandidát na amerického prezidenta Joe Biden se setkal ve čtvrtek s rodinou černošského mladíka Jacoba Blakea, kterého předminulý týden střelil bělošský policista sedmkrát do zad. Incident spustil v USA novou vlnu demonstrací a nepokojů, kvůli níž navštívil město Kenosha se státě Wisconsin před třemi dny i prezident Donald Trump. Ten se ale podle televize CNN s mladíkem ani jeho rodinou nesetkal, Bidena ostře zkritizoval.
V okolí obchodu se pohybovaly i ozbrojené milice Kenosha Guard, za kterými stál bývalý člen městské rady v Kenoshi Kevin Mathewson. Ten prostřednictvím Facebooku vyzval k ozbrojené obraně města. Není jasné, jestli Rittenhouse zareagoval na toto volání. CEO Facebooku Mark Zuckerberg pro The Verge odmítl, že by se Rittenhouse pod akci na sociální platformě zapsal. Pojítko mezi milicí a Riittenhousem tedy zatím chybí.
CNN tento týden informovala, že proti Rittenhouseovi, Facebooku, ozbrojené milici Kenosha Guard a milici Boogaloo Bois je v současnosti vedena žaloba, za kterou stojí čtyři demonstranti Black Lives Matter, včetně dlouholeté přítelkyně zastřeleného Anthonyho Hubera. Žalující viní milice ze „spolupráce, plánování a organizace útoku“. Facebook podle žalujících těmto milicím potom poskytl platformu, která umožnila organizaci násilí.
Událost vyvolala silné reakce z obou stran politického spektra
K případu Kylea Rittenhouse se vyjádřili i přední američtí politici. Prezident Donald Trump se na začátku září Rittenhouse zastal, když řekl, že střelec „asi jednal v sebeobraně“. Podle něj šlo o zajímavou a nelehkou situaci. „Myslím si, že měl opravdu velké potíže. Pravděpodobně by byl zabit, ale to je nyní předmětem vyšetřování,“ řekl na tiskové konferenci v Bílém domě.
Naopak demokratická kongresmanka za Massachusetts Aynna Pressleyová čin Rittenhouse odsoudila. „17letý bílý rasista a domácí terorista ozbrojen AR 15 překročil státní hranice. Zastřelil dva lidi, kteří se shromáždili, aby uctili hodnotu, důstojnost a důležitost (hnutí) Black Lives Matter. Opravte si sakra svoje titulky,“ napsala na Twitter.