Trump podpořil policisty
Americký prezident Donald Trump si v úterý prohlédl obchody zničené při nepokojích v Kenoshe, které propukly po hospitalizaci Afroameričana Jacoba Blakea, kterého postřelil policista. Výtržnosti z konce srpna označil šéf Bílého domu za domácí teror. Kdyby město jednalo včas a požádalo o podporu Národní gardy, mohlo podle něj devastaci zabránit. Podnikatelům i policii na místě přislíbil finanční pomoc. S Blakeovou rodinou se však nesetkal, přestože to sliboval.
„Pomůžeme vám všem,“ uvedl prezident během konverzace s majiteli vypálených podniků. „Tento obchod tady byl 109 let, je nejstarším ve státě, což je fantastické, a my těmto majitelům pomůžeme,“ řekl novinářům po diskuzi. Trump následně přislíbil, že místním majitelům pošle na obnovu podnikání čtyři miliony dolarů (asi 88 milionu korun).
Dalších přibližně 22 milionu korun poskytne policejním orgánům v Kenoshe. „Takže máte peníze navíc, abyste mohli jít ven dělat, co musíte,“ oznámil prezident. Celostátně potom přislíbil bezpečnostním složkám a státním žalobcům 42 milionu dolarů (920 milionu korun.)
Antiamerické rabování a antipolicejní rétorika
Rabování v Kenoshe označil Trump za „antipolicjení“ a „antiamerické.“ „Násilné davy zničily nebo poškodily nejméně 25 obchodů, spálily veřejné budovy, házely cihly na policejní důstojníky,“ řekl Trump. „Toto není počínání mírumilovných protestů, ale domácího teroru,“ pokračoval. Prezident poté poděkoval místním policistům za vykonanou práci. „Musíme zavrhnout nebezpečnou antipolicejní rétoriku, je neférová,“ myslí si.
Místní policie v reakci na to prezidentovi poděkovala za asistenci federálních orgánů. Sám Trump ještě řekl, že kdyby nasazení federálních orgánů bylo o něco rychlejší, mohlo se podařit destrukci zabránit. Zkritizoval přitom ostatní města – jako Portland v Oregonu, kde tamní demokratická guvernérka Kate Brown a demokratický starosta Ted Wheeler federální pomoc několikrát odmítli. Protesty v Portlandu pokračují již přes 90 dní.
„Špatná jablka“ v policejním sboru
Trump zároveň po diskuzi neodpověděl na otázky novinářů, zda si myslí, že v Americe existuje systematický rasismus nebo že je nutná policejní reforma. Zopakoval jen, že násilné protesty jsou nepřijatelné. Přičemž zopakoval, že i mezi policisty „jsou špatná jablka“. Nesetkal se ani s rodinou Jacoba Blakea, kterého policie sedmkrát postřelila do zad, což spustilo násilnosti ve městě.
Bílý dům se údajně nebyl schopen s Blakeovou rodinou spojit a mluvil jen s jejím pastorem. To však v pondělí pro CNN popřel otec Jacoba Blakea. „Nemáme pastora. Nevím, s kým prezident mluvil a je mi to jedno,“ uvedl pro CNN. Spolu s tím si postěžoval, že v zemi existují dva systémy spravedlnosti – „pro bílé a pro černé“. Prezident pak podle Blaekovy rodiny nepřispívá ke stmelení země, nýbrž k jejímu většímu rozdělení.
Jacob Blake unikl smrti, zůstává však paralyzován. Na výsledek vyšetřování incidentu se stále čeká. „Je nám skutečně líto, co se stalo, opravdu. Chceme řádně dovést do konce vyšetřování,“ řekl viceprezident Mike Pence pro Fox News.
President Trump’s visit to Kenosha has brought supporters and protestors to the streets. This speech though seemed to unite the two sides, “Look at my skin and then look around you, we are all different sets of people fighting for one cause.” #Kenosha pic.twitter.com/bjFvDE0fjI
— Omar Jimenez (@OmarJimenez) September 1, 2020
Trump navštívla Kenoshu navzdory nesouhlasu místních politiků
Trump navštívil Kenoshu přes nesouhlas lokálních politiků. „Mám obavy, že vaše přítomnost bude bránit zahojení naší komunity,“ napsal prezidentovi demokratický guvernér Wisconsinu Tony Evers.
Návštěvu si nepřál ani starosta města John Antaramian. Ten CNN řekl, že na návštěvu Trumpa či Bidena je příliš brzy. Místní podnikatelé a policie prezidentovi však za přítomnost poděkovali. Aktivisté z Black Lives Matter naopak Trumpovu přítomnost odsoudili zdviženým prostředníčkem a uspořádali v úterý protestní pochod, při kterém se střetli s Trumpovými stoupenci.