Válka na Ukrajině (26. 7.)
Prezident Volodymyr Zelenskyj odebral občanství ukrajinskému oligarchovi Ihorovi Kolomojskému a dalším deseti vysoce postaveným Ukrajincům. Samotný Kolomojskyj je spojován se stamilionovými podvody včetně vytunelování Privat Bank, ze které zmizelo 5,5 miliardy dolarů. Současného prezidenta přitom dříve podporoval, a to od dob jeho herecké kariéry až po jeho politické začátky.
Jak informuje týdeník Echo24, miliardář Ihor Kolomojskyj podnikal především v mediálním, ropném a hutním průmyslu. Na svědomí měl mít mimo jiné i skandál kolem největší ukrajinské banky Privat Bank, jež byla šest let po svém rychlém vzestupu z roku 2010 na pokraji bankrotu. Následovalo její znárodnění. Ukrajinské úřady se domnívají, že to byl právě on, kdo banku mezi lety 2008 až 2015 vytuneloval – celkem z ní vyvedl přes 5,5 miliardy dolarů, načež ochromil ekonomiku celé země.
Kolomojskij měl podle webu Pittsburg Post-Gazette dále za „špinavé peníze“ nakoupit ocelárny, kanceláře a mrakodrapy v USA, kam se v roce 2016 odstěhoval a kde rozvíjel své rozsáhlé investiční zájmy. Příkaz Zelenského odebrat oligarchovi občanství by tím mohl umožnit americkým státním zástupcům a federálům jeho vydání.
Seděli na tanku a koukali na film. Ukrajinský dron zmasakroval ruské vojáky, ukazuje video
Bezpilotní letoun ukrajinské armády shodil výbušninu na skupinu ruských vojáků, kteří seděli na tanku a sledovali film. Během útoku mělo být zabito patnáct lidí. Vyplývá to z telefonátu ruského vojáka a jeho matky. V něm okupant popisuje, že měl za úkol následky masakru uklidit. Hovor zachytily ukrajinské síly. Nahrávka i záběry z útoku se objevily na sociálních sítích.
Ministerstvo zahraničí v USA navíc loni Kolomojskému zakázalo vstup do Spojených států. „V letech 2014 až 2015 byl Kolomojskij zapojen do korupčních aktivit, které podkopávaly právní stát a důvěru ukrajinské veřejnosti v demokratické instituce a veřejné procesy jejich vlády, včetně využívání svého politického vlivu a oficiální moci ke svému osobnímu prospěchu. Oligarchova snaha podkopávat demokratické procesy představuje vážnou hrozbu pro budoucnost Ukrajiny,“ stojí v prohlášení amerického ministerstva z 5. března minulého roku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Zdroj: AP
Konec starého spojenectví
Zelenského příkaz je odvážný i trochu překvapivý tah. Bývalý herec a komik byl totiž v minulosti součástí Kolomojského mediálního impéria – začínal v jeho populárním televizním pořadu. Echo24 píše, že oligarcha měl na prezidenta vliv zejména v jeho politických začátcích, ale podle expertů se od něj Zelenskyj snažil distancovat.
Když se kontroverzní miliardář vrátil v roce 2019 na Ukrajinu, začaly se podle The Kyiv Independent objevovat spojitosti mezi Zelenského stranou Sluha lidu a Kolomojského obchodními aktivitami. Rok nato byl však přijat tzv. „protikolomojský zákon“ zakazující vracet znárodněný majetek původním vlastníkům, a vztahy mezi oběma značně ochladly.
Mezi dalšími vysoce postavenými Ukrajinci, kteří přišli o občanství, se má podle The Kyiv Independent nacházet i prokremelský zákonodárce Vadyn Rabinovič, poslanec Ihor Vasylovskij ze Zelenského strany či Kolomojského bývalý spojenec a podnikatel Hennadij Korban.