Živnostníci s ročním příjmem do 800 tisíc korun by mohli od příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Vládní návrh zákona v prvním čtení podpořila Sněmovna. Pro živnostníky by to znamenalo, že v roce 2021 by platili paušální daň ve výši 5 740 korun měsíčně. Musí se ale vejít do daného limitu 800 tisíc korun. Zároveň by trojí odvody vyřešili jednou platbou v jediném formuláři.
Paušální daň by měla být složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění 2 514 korun, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent, pro příští rok odpovídá 3 126 korunám. Dále se skládá z daně z příjmu 100 korun. Předloha nyní míří do rozpočtového výboru, který ji posoudí. Diskutovat by se na výboru mohlo ještě o hranici 800 tisíc korun.
Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) nedává limit 800 tisíc žádný smysl. Občanští demokraté budou předkládat návrhy na zvýšení limitu na jeden milion a budou navrhovat i zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH, uvedl poslanec ODS Jan Skopeček.
Původně ministerstvo financí navrhovalo limit příjmů jeden milion, protože to je hranice povinné registrace k placení daně z přidané hodnoty. Musela však ustoupit koaličním sociálním demokratům, kteří chtěli částku nižší, takže 800 tisíc korun je kompromis. Částku žádali snížit i odboráři.
Prohloubení nerovnosti?
Resort práce a sociálních věcí vedený Janou Maláčovou (ČSSD) také během připomínkového řízení zmínil nerovnosti mezi zaměstnanci a OSVČ v celkovém zdanění. Odbory argumentovaly podobně, když varovaly před prohloubením rozdílů v tom, kolik pošle státu zaměstnanec a kolik živnostník.
Během projednávání ve Sněmovně se poslanec ODS Vojtěch Munzar ptal ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), jak se bude dodržení limitu 800 tisíc korun příjmů kontrolovat. „Jak budou finanční úřady rozlišovat, zda podnikatel překračuje, nebo nepřekračuje 800 tisíc?“ zeptal se s tím, že jako dobrovolný nástroj zavedení paušální daně vítá. „Díky EET, jiná kontrola nebude,“ odpověděla Schillerová.
Možnost paušální daně, kterou si může živnostník s berním úřadem sjednat, už v zákoně existuje.
Živnostníkům ale novinka ušetří papírování. „Jedním formulářem a jednou platbou vyřeší svou daňovou a odvodovou povinnost. Žádná daňová přiznání, žádné přehledy pojistného,“ uvedla už dříve Schillerová.
Paušální daň se vyplatí jen některým
Podle hlavního ekonoma CzechFund Lukáše Kovandy ušetří paušální daň čas a papírování. Upozornil ale, že z OSVČ s příjmy do 800 tisíc korun ročně se přechod na paušální daň vyplatí jen některým.
„Paušální daň se například nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí těm, kteří nemají děti, ani manželku, přičemž jejich příjem bude v pásmu od 46 tisíc do zhruba 66 tisíc korun měsíčně, tak, aby svým příjmem nepřekročili zmíněný limit 800 tisíc korun ročně,“ uvedl Kovanda.
Ocení ji podle něj naopak živnostníci, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál. „Například bezdětný živnostník s ročními tržbami právě 800 tisíc korun, který právě uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, díky přechodu na paušální daň ušetří na odvodech státu takřka 81 tisíc ročně. Místo dosavadní částky 12 470 korun, kterou zaplatí na dani, sociálním a zdravotním pojištění, bude odvádět pouze zmíněnou paušální daň 5 740 Kč, tedy o 6 730 korun měsíčně méně,“ vypočetl Kovanda.