Nemocnicím stále chybí krev. „Každý, kdo přijde, nám pomůže,“ říká mi zdravotní sestřička z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zatímco mi píchá jehlu do žíly. I když odběr krve není úplně nejpříjemnější, není to nic dramatického. Ten pocit, že někomu zachráníte život nebo pomůžete, za to stojí.
Darovat krev už jsem v minulosti byla. „Musím jít zase,“ říkala jsem si. Vždy jsem ale našla nějaký důvod, proč to nešlo. Buď jsem byla nemocná, byl lockdown, nebo jsem měla covid. Když jsem ale několikrát četla, jak krev v nemocnicích pořád chybí, rozhodla jsem se vyrazit.
Ještě zbývalo zjistit, jak je to s očkováním proti covidu. Ihned po očkování totiž darovat krev nemůžete. U vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna je potřeba dodržet pauzu sedm dní po aplikaci každé z dávky.
Po očkování vakcínami od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson lze darovat za čtyři týdny, tedy 28 dnů po první i po druhé dávce. Pokud někdo prodělá covid a chce jít darovat krev, lékaři doporučují počkat dva týdny až jeden měsíc.
Po lehké snídani, která je při odběru krve důležitá, jsem vyrazila do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Když jdete darovat krev, nedoporučuje se chodit na lačno. Čekárna na transfúzním oddělení byla docela plná. „Tak se to zlepšilo a chodí vám víc lidí?“ ptám se sestřičky.
To se ale pletu. „Pořád je to nic moc. Teď se tu akorát sešlo víc lidí. Krev nám chybí pořád. Každý, kdo přijde, nám strašně moc pomůže,“ říká sestřička.
Vezme si ode mě kartičku dobrovolného dárce krve a dá mi dotazník, který se musí před každým odběrem vyplnit. Odpovídám na otázky, jestli jsem prodělala nějakou chorobu nebo nepatřím do skupiny lidí s rizikovým chováním. Pokud jste prvodárce, vše probíhá dost podobně. Sestřička vás jen zaregistruje do kartotéky.
Situace je horší než jiné roky
Po vyplnění dotazníku se odebírá jedna zkumavka krve pro základní laboratorní vyšetření. Po chvilce čekání, kdy si můžete v čekárně dát limonádu nebo kávu, si mě volá lékařka. Prochází se mnou dotazník, měří mi tlak a kontroluje, že mohu darovat krev.
I lékařka říká, že dárců pořád není dostatek. Krev je potřeba ještě víc, protože zatímco v minulých letech bývalo v létě méně plánovaných operací, a tedy i menší potřeba krve, letos je situace jiná. Kvůli pandemii covidu se totiž spousta operací odkládala.
„V současné době je stav relativně stabilní, nazvala bych to křehkou rovnováhou. Nejvíc chybí krevní skupiny A a 0. U A RhD negativních krví jsme na cca 30 procentech optimálního skladu, u krevní skupiny 0 na cca 50 % optimálního skladu. Zbytek se pohybuje nad 50 procent optimálního skladu,“ popsala pro CNN Prima NEWS primářka transfúzního oddělení Daniela Dušková.
Nedostatek krve potvrzuje i mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová. „Množství dárců je na kritické hranici. Situace je horší než jiné roky. Kromě obvyklých letních poklesů dárců nám situaci zhoršují termíny na očkování i karantény po návratu z ciziny,“ popsala Romanová.
Po rozhovoru s lékařkou mě zvou sestřičky přímo do odběrové místnosti. Jsou v ní dvě lehátka. „Ty žíly vám moc vidět nejdou. Ale zkusíme to,“ říká zdravotnice. Po chvíli se opravdu ukáže, že moje žíly nespolupracují tak dobře. Samotný odběr trvá obvykle 8 až 12 minut a odebírá se 450 mililitrů krve. Moje krev ale nechce téct, a tak jsem mohla darovat pouze polovinu obvyklé dávky. „No, tak snad to příště bude lepší,“ říkám sestřičce a loučím se.
Stravenka a volno jako benefit
Podle pokynu se ještě na chvíli posadím v čekárně, kdyby se mi náhodou udělalo špatně. „Všechno v pořádku? Nemotá se vám hlava?“ ptá se další ze starostlivých sestřiček. Je mi dobře, jako většině lidí, které vidím kolem sebe. Lehce nevolno se udělalo jednomu pánovi, který nesnídal. Pomůže mu voda, káva a připravený rohlík.
Darovat krev můžu jít zase za 10 týdnů. U mužů se mohou odběry krve provádět častěji, maximálně však pětkrát do roka, u žen jsou povolené tři odběry ročně. Plně odebraný objem krve se nahradí během několika hodin, červené krvinky během čtyř až šesti týdnů.
Jako benefit dostanu ledovou kávu a 70korunovou stravenku. Po odběru krve mají lidé ze zákona také nárok na jeden den volna z práce. Nejlepší je ale stejně ten pocit, že třeba někomu pomůžete.