Další rozšiřování a zpřísňování emisních povolenek bude mít negativní dopad na běžné občany. Myslí si to ekonomové, podle kterých může novinka schválená Evropskou unií přinést i sociální rozbroje. Česká vláda přitom rozšíření emisních povolenek vítá a označuje je za úspěch.
Evropská unie se v prosinci dohodla na reformě trhu s emisními povolenkami. Stalo se tak za českého předsednictví v Radě EU. Tento krok byl jedním z bodů Zelené dohody pro Evropu a bude znamenat zavedení emisních povolenek i na jiná odvětví než dosud. Nově se budou povolenky týkat také námořní a silniční dopravy nebo vytápění.
Právě rozšíření o další odvětví považují ekonomové za problematické. „I když bude náběh emisních povolenek pozvolný, bude působit proinflačně a bude zdražovat jednotlivé vstupy v nových odvětvích,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Samotný princip emisních povolenek totiž stojí na tom, že zatíží neekologickou produkci. Tím nutí podniky více investovat do ekologičtější výroby a omezování emisí. Investice jsou ale pro některé podniky nákladné a doplatí na ně nakupující. „Právě tyto společnosti kupují emisní povolenky a zvyšují se jim náklady. Snahou firem je pak přenášet tyto náklady na koncové zákazníky,“ vysvětlil Křeček.
EU nám škodí. Dohoda k emisním povolenkám dál zdraží elektřinu a teplo, tvrdí svaz průmyslu
Dohoda EU k emisním povolenkám není dobrou zprávou pro český průmysl, uvedl Svaz průmyslu a dopravy ČR s tím, že dál zdraží elektřinu a teplo. Naopak ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka označil dohodu za pozitivní krok pro budoucnost. Podle něj přinese domácnostem peníze.
Podobný scénář vidí i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj bude rozšíření emisních povolenek tlačit na ceny koncových zákazníků a ve svém důsledku lidé pouze zchudnou. „Příslušné náklady dopadají jak na domácnosti, tak zejména na podniky Evropské unie, jimž snižují konkurenceschopnost v globálním měřítku. Středně až dlouhodobě tak hrozí ztráta pracovních míst a další s tím spjaté neblahé ekonomické a sociální dopady, které nebude s to nově zřízený klimatický fond dostatečně mírnit,“ uvedl Kovanda.
Připomněl tak, že spolu s rozšířením emisních povolenek dojde ke zřízení klimatického fondu. Ten má sociálně nejslabším dotovat zvýšené ceny.
Vláda má povolenky za úspěch
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale uvedl, že se jedná o úspěch. K žádnému zvyšování cen podle něj nedojde. „Dosáhli jsme dohody na zpřísnění fungování trhu s emisními povolenkami. Je to dobrá zpráva nejen pro klima, ale hlavně pro skupiny lidí, které jsou změnou klimatu ohroženy nejvíce, tedy nízkopříjmové domácnosti, senioři, malé děti, zemědělci,“ uvedl Jurečka na sociální síti.
1/4 Dosáhli jsme dohody na zpřísnění fungování trhu s emisními povolenkami!
— Marian Jurečka (@MJureka) December 18, 2022
Je to dobrá zpráva nejen pro klima, ale hlavně pro skupiny lidí, které jsou změnou klimatu ohroženy nejvíce, tedy nízkopříjmové domácnosti, senioři, malé děti, zemědělci.
Ministr práce také dodal, že i když se systém bude vztahovat na vytápění a dopravu, tak to nebude znamenat jejich zdražení. „Cílem směrnice je přejít na čisté alternativy fosilních paliv. NEZNAMENÁ to ani to, že majitelé aut a domácích kotlů budou muset s povolenkami obchodovat,“ uvedl dále šéf lidovců.
Zdražování v dopravě a vytápění se ale obávají svazy, například sdružení autodopravců Česmad Bohemia, Teplárenské sdružení nebo Svaz průmyslu a dopravy.