Covidové prsty. Neobvyklý jev, který postihuje lidi v každém věku – především však děti a dospívající – může být i velmi bolestivý. Charakteristický je vyrážkou, která zejména prsty na nohou zbarvuje do růžova až fialova, otoky či puchýři. Vědci nyní přišli s vysvětlením, co za nepříjemnou zdravotní komplikací stojí.
U těch šťastnějších jsou covidové prsty bezbolestné. To však není případ 13leté Sofie ze Skotska, která kvůli zdravotní komplikaci nemůže ani pořádně chodit. Prsty na nohou má tak oteklé a plné růžovo-fialových puchýřů, že je při delších procházkách odkázaná na invalidní vozík.
Neobuje si ani normální boty, nosit může jen žabky. „Dřív jsem tancovala a běhala. Teď nic z toho dělat nemůžu,“ posteskla si pro web BBC. Postižená kůže zejména na prstech u nohou, někdy však i na rukou, může mít růžovo-fialovou barvu. Mezi další příznaky patří i hrbolaté boláky nebo hnis v prstech.
Někteří lidé covidovými prsty trpí týdny, další měsíce. Dotyční často nemají žádné z klasických příznaků covidu – kašel, horečku nebo ztrátu čichu a chuti. Stejně na tom byla i 13letá Sofie, nikdy jí nevyšel pozitivní test.
Na vině je mylná reakce protilátek
Proč tedy k tomuto jevu dochází? Podle nejnovějších výsledků studie, která byla založena na krevních a kožních testech, je pravděpodobné, že se jedná o vedlejší účinek boje těla s covidem. Konkrétně mohou být ve hře dvě části imunitního systému, které díky mechanismům bojují s nákazou.
Jedním z nich je protivirový protein, který se nazývá interferon typu 1. Tím druhým je typ protilátky, která mylně napadá vlastní buňky a tkáně v těle při boji s virem. Vědci zkoumali 50 osob s podezřením na covidové prsty na nohou na jaře 2020. Odborníci sledovali dalších třináct lidí s podobnými příznaky, ty se však u daných osob objevily ještě před koronavirovou pandemií, píše web BBC.
Zjištěné výsledky by mohly do budoucna pomoci jak pacientům, tak lékařům k tomu, aby onemocnění porozuměli. Britský podiatr – lékař, který se zabývá dolními končetinami – Ivan Bristow podotkl, že u většiny z pozorovaných osob covidové prsty samy vymizely. Někteří však mohou k léčbě komplikací potřebovat krémy či jiné léky.
„Potvrzení příčiny covidových prstů pomůže vyvinout nové léčebné postupy, které umožní účinnější léčbu,“ doplnil. Mluvčí Britské kožní nadace, doktorka Veronique Batailleová doplnila, že neobvyklý jev se u některých pacientů objevoval v počáteční fázi pandemie. V současné době, kdy Velkou Británii sužuje zejména mutace viru, je méně častý. Důvodem může být i proočkovanost lidí.
Kožní problémy spojené s covidem se však mohou projevit i po delší době, stejně jako u těch, kteří žádné příznaky spojené s virusem neměly. Právě u takových osob se občas souvislost s nákazou nepodaří odhalit.