Záhadný zápal plic se šíří v Argentině. V jihoamerické zemi už nemoc zabila tři lidi a podle místních úřadů jsou další nakažení. Zdravotničtí experti zatím tápou a mluví o „nemoci neznámého původu“. Podobným termínem bylo původně označováno onemocnění, které vypuklo na konci roku 2019 v čínském Wu-chanu, které bylo později pojmenováno COVID-19. Jestli se jedná o další nebezpečí podobné právě pandemii covidu, se zatím odborníci neshodují.
Onemocnění zatím řádí v malém regionu Tucumán přibližně 1 300 kilometrů severozápadně od metropole Buenos Aires. Vzhledem k tomu, že bylo vyloučeno, že se jedná o covid nebo hantavirus, obávají se úřady, že může jít o nový patogen, který přeskočil ze zvířat na lidi. Strach vzbuzuje i fakt, že onemocněli i zdravotníci, což může indikovat značnou nakažlivost neznámé choroby.
Záhadná nemoc v turistickém ráji odhalena. Pacienty nezabila ebola, ale krysí žloutenka
Vědci už odhalili původ záhadné nemoci, které v Tanzanii podlehli tři lidé a dalších 20 se jí nakazilo. Nákaza, která měla podobný průběh jako ebola, se nakonec ukázala být leptospirózou. Podle tamního ministerstva zdravotnictví je to dobrá zpráva, protože toto bakteriální onemocnění je poměrně snadno léčitelné.
Podle britského experta Paula Huntera ale zatím není důvod k panice. Pro web Daily Mail uvedl, že se podobné případy čas od času vyskytnou a většina z nich zase rychle zmizí. „Nejdůležitější je tyto vzorky nadále zkoumat, abychom se pokusili určit, který virus nebo bakterie za onemocněním stojí,“ dodal.
I podle dalších odborníků zatím neexistují důkazy, že by se nemoc měla nějak rychleji šířit. Jiného názoru je ovšem uznávaný odborník Peter Horby, který pomáhal britské vládě v boji s covidem. „To, že mezi nakaženými jsou i zdravotníci, je znepokojivý signál. Může to znamenat přenos z člověka na člověka,“ varoval vědec.
Mezi dosavadními třemi oběťmi záhadné nemoci jsou právě i dva zdravotníci, třetí je 70letá žena, která byla hospitalizována v nemocnici ve městě San Miguel de Tucumán, informuje argentinský zpravodajský web Infobae. Právě ona může být podle odborníků „pacientem nula“, tuto teorii ale zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Úmrtí následovala v poměrně rychlém sledu — první přišlo v pondělí, druhé ve středu a třetí ve čtvrtek.
Nemocnice ve městě San Miguel de Tucumán, kde se vyskytla dosud neznámá forma zápalu plic Zdroj: Profimedia.cz, AFP PHOTO / TELAM / DIEGO ARAOZ
Nemocnice ve městě San Miguel de Tucumán, kde se vyskytla dosud neznámá forma zápalu plic Zdroj: Profimedia.cz
Z dalších šesti nakažených lidí, skončili čtyři ve vážném stavu v nemocnici a dva v domácí izolaci. Všichni zaměstnanci zmíněného zdravotnického zařízení jsou nyní pečlivě sledováni. Nemoc se projevuje například vysokými horečkami, zvracením, průjmem a bolestí těla. Podle ministra zdravotnictví Tucumánu se všem pacientům špatně dýchá, trpí oboustranným zápalem plic a jejich rentgenové snímky nápadně připomínají komplikace pacientů s covidem. „Ale ten jsme vyloučili,“ oznámil Medina Ruiz.
Testy byly negativní i na dalších 30 nemocí včetně chřipky. Vzorky nyní zkoumá argentinská Národní správa zdravotnických laboratoří.