reklama

Zahradil: Německá zelenorudá vláda chce z EU centrální superstát, nemůžeme se podvolit

Nová německá vláda by ráda posílila pravomoci Evropského parlamentu a prohloubila integraci Evropské unie, která by vedla k větší federalizaci. Proti této vizi se ostře postavil europoslanec Jan Zahradil (ODS). „Je tu záměr změnit Evropskou unii na centrální superstát. Tomu se podrobovat nechceme,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Německo ve středu po dlouhých 16 letech zažije výměnu v čele vlády, konzervativní kancléřku Angelu Merkelovou vystřídá sociální demokrat Olaf Scholz.

Jeho SPD bude v zemi vládnout společně s liberálními svobodnými demokraty (FDP) a se Zelenými. Koalice chce mimo jiné prohloubit federalizaci Evropské unie, například umožnit hlasování v důležitých zahraničních či bezpečnostních otázkách pouze kvalifikovanou většinou.

„Počkal bych si na diskusi o konkrétním provedení. Jsem ale připraven ji vést,“ zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. O poznání kritičtější byl k německé koaliční smlouvě Peksův kolega z Evropského parlamentu Jan Zahradil (ODS).

„Je fér, že to nová německá rudozelená levicová vláda položila na stůl. Pravomoci národních států se obvykle okrajovaly skrytě salámovou metodou. Teď tu je záměr změnit EU na centrální superstát. Tomu se podrobit nechceme,“ řekl Zahradil, který v rámci parlamentních frakcí patří ke konzervativcům a reformistům. Sám poukazuje na to, že ohledně některých zahraničních otázek se pohledy členských států EU výrazně liší.

„Pokud jde o klíčovou kompetenci státu, jako je zahraniční politika, mělo by tam platit právo veta. O jistou hlasovací váhu jsme přišli už vlivem Lisabonské smlouvy. Nevidím důvod, proč v tom pokračovat,“ dodal Zahradil. Podle Peksy by ale v některých případech společné stanovisko Evropské unie mohlo být přínosem i pro jednotlivé členské státy.

Jako příklad zmínil kauzu Vrbětice, ve které Ruská federace čelí obvinění, že její zpravodajská služba GRU na území ČR nechala odpálit dva muniční sklady, čímž způsobila miliardovou škodu a smrt dvou lidí. Peksa je přesvědčen, že se tehdy EU za Česko jednoznačně nepostavila právě z důvodu, že mezi členské státy patří i země, které mají s Ruskem příznivější diplomatické vztahy.

Peksa: Rusko a Čína si kupují loutky

„Velká bolest současného systému je v tom, když požadujete, aby se za vás EU postavila. Potřebujete totiž, aby postoje všech států byly jednomyslné. To je problém, když si Rusko nebo Čína některé z těch premiérů koupí a pak je využívá jako loutky k vetování společných stanovisek,“ řekl Peksa. Rusko podle něj tímto stylem využívá Maďarsko.

„Proto bych byl otevřen diskusi, jak to ukotvit. Aby se v budoucnu už nestalo, že ČR bude kvůli jednomu podplacenému premiérovi vydána napospas cizí mocnosti,“ dodal Peksa.

Nový německý kabinet chce rovněž posílit možnosti Evropského parlamentu. Ten by tak v budoucnu mohl mít pravomoc navrhovat vlastní legislativu tak, jak to nyní může dělat Evropská komise. S tím by Peksa souhlasil.

„Evropský parlament je jedinou institucí EU, do které jsou její členové přímo voleni. Já bych byl rád, kdyby měl parlament, do které jsem byl zvolen přímo občany, zákonodárnou funkci. Bylo by to dobře,“ uvedl. Naopak proti by byl Zahradil. Podle něj by Evropský parlament se zákonodárnou funkcí pouze celou situaci v evropském prostoru více komplikoval.

„Pokud bychom Evropskému parlamentu dali zákonodárnou iniciativu, nebylo by to dobře. Parlament má dost pravomocí, měl by se naučit je využívat a nedostávat další. Jakýkoliv tlak na odbourávání pravomocí jednotlivých států přirozeně zvyšuje protitlak. Měli bychom se proti tomu důrazně stavět od samého začátku,“ doplnil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama