V tuzemsku je nyní přes 5 000 nakažených koronavirem, někteří z nich si nemoc přivezli ze zahraniční dovolené. Nejvíc nákaz souvisí s Chorvatskem, které patří mezi velice oblíbené destinace pro dovolenou. Ministerstvo zdravotnictví proto vydalo doporučení, aby se Češi místům se zvýšenou kumulací lidí vyhýbali. Podle epidemiologa Romana Prymuly je varování na místě a jej třeba ho respektovat.
Chorvatsko v červenci táhlo více, než se čekalo. Maďar kritizoval „pařící“ Čechy
V červenci přijelo do Chorvatska 2,44 milionu turistů, více, než odborníci očekávali, uvedl v úterý Chorvatský turistický svaz (HTZ). Češi jsou v zemi pátou nejpočetnější skupinou návštěvníků. Epidemiolog Rastislav Maďar ale kritizoval turisty, kteří do Chorvatska míří kvůli obrovským tanečním party.
„Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách, jako jsou bary, restaurace, noční podniky a tak dále a raději zůstaňte na čerstvém vzduchu,“ uvedlo ministerstvo. Od začátku července se pravděpodobně v zahraničí nakazilo zhruba 140 lidí. Za stejnou dobu bylo v ČR pozitivně diagnostikováno asi 5 000 nových případů.
„Varování je zcela na místě, protože je to opravdu riziková záležitost,“ řekl CNN Prima NEWS Roman Prymula. Reagoval tak na nedávné zvyšující se počty nakažených Čechů, kteří se vrátili z Chorvatska. Po návratu ze země onemocnělo do 4. srpna 36 Čechů. „Je to varování, které by mělo být akceptováno,“ uvedl. Dalších kroků ale podle něj není třeba. „Myslím si, že jsme demokratickou zemí a doporučení by tak lidem mělo stačit,“ dodal.
Na nebezpečí upozornil i epidemiolog Rastislav Maďar ve svém twitterovém příspěvku. Podle něj část případů souvisí s obrovskými tanečními party v Zrče na ostrově Pag.
Zrče na chorvatském ostrově Pag je vyhlášené místo pro mega dance party velkých mas lidí z různých zemí Evropy. Ano, už tam byli v červenci i Češi a ano, už z toho máme nakažené v různých částech ČR. Tak pařit je zjevně nezbytně nutné i v době pandemie bez ohledu na zdravý rozum.
— Rasti Madar (@RastiMadar) August 3, 2020
„Riziko postupně narůstá, vidíme to v ostatních evropských zemích. Jak Španělsko, tak Francie vykazují poměrně vysoké nárůsty a musíme počítat s tím, že budou i v ostatních zemích,“ řekl dále Prymula. V každém případě by lidé podle něj měli minimalizovat kontakt s potencionálně rizikovými osobami. „Je zřejmé, že bych v rizikových lokalitách neměl chodit třeba do baru,“ dodal.
Ve středu přibylo v Česku 244 nových případů koronaviru. To je podobné tempo jako na jaře
Denní přírůstek potvrzených případů onemocnění COVID-19 se tento týden v Česku dál drží nad dvěma sty, ve středu přibylo dalších 244 nakažených. Od vypuknutí pandemie na začátku března byla nemoc potvrzena celkem u 17 529 lidí.
Ministerstvo doporučuje dodržovat bezpečnou vzdálenost aspoň dva metry od cizích osob. Kromě vnitřních prostor je vhodné rozestupy držet i venku, například na zahrádkách restaurací nebo na plážích. Při cestách hromadnou dopravou by lidé neměli zapomenout na roušky.
„Dodržujte zásady hygieny rukou, v případě, že nemáte po ruce dezinfekční prostředek, umyjte si ruce pečlivě mýdlem a teplou vodou, a to zejména před jídlem či po cestě hromadnou dopravou,“ uvedlo ministerstvo.
V pondělí hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že podíl nákaz, které si Češi přivezli ze zahraničí, je ve srovnání s celkovými počty pozitivně testovaných naprosto zanedbatelný. Deset a více lidí se zřejmě od začátku července do 4. srpna nakazilo jen na Slovensku (10), v Srbsku (10) a Rakousku (23). Ministerstvo ale upozorňuje, že vzhledem k dvoutýdenní inkubační době nemusí být místo nákazy vždy jisté.