Tichá horská dráha v Japonsku (Zdroj: Youtube)
Řítit se po kolejích strmě dolů rychlostí 130 kilometrů za hodinu a nevydat přitom ani hlásku? Na horské dráze v japonském zábavním parku Fuji-Q Highland to je nový standard. Správa komplexu návštěvníkům důrazně doporučila, aby na atrakci neřvali a úplně ideálně ani neotevírali pusu. Opatření má zabránit šíření koronaviru.
V Japonsku se pozvolna uvolňují koronavirová opatření a stát se pomalu otevírá turistům. Po třech měsících je už v provozu také zábavní park Fuji-Q Higland. Návštěvníci tam však musí nadále dodržovat hygienická nařízení. To nejpřísnější z nich lidem nakazuje, aby na horské dráze neřvali, což má eliminovat přenos patogenních kapének.
„Naléhavě žádáme návštěvníky, aby se zdrželi hlasitých projevů,“ uvedla správa parku. „Prosím, křičte jen uvnitř svého srdce,“ radí zaměstnanci parku Fuji-Q Higland v propagačním videu. V tom se dva muži v rouškách na horské dráze řítí obrovskou rychlostí strmě dolů, a přesto nevydají ani hlásku. Záběry mají sloužit jako manuál pro návštěvníky.
Mnozí z nich však poukazují na fakt, že není úplně jednoduché zůstat zticha ve chvíli, kdy se řítíte k zemi rychlostí přes 100 kilometrů v hodině a během pár vteřin se propadnete o 70 metrů.
Koronavirová situace v Japonsku
Během prvních měsíců roku 2020 se zdálo, že Japonsko bude jednou z nejvíce koronavirem postižených zemí. V únoru v přístavu Jokohama zakotvila výletní loď Diamond Princess, na které se prokázala nákaza. Nakonec se nemocí COVID-19 na plavidle infikovalo přes 700 lidí. A virus se šířil i jinde v Japonsku.
Ostrovnímu státu se ale nakonec podařilo pandemii zkrotit. Dosud se koronavirem v Japonsku nakazilo přes 21 tisíc lidí, což je oproti Číně (oficiálně 85 tisíc nakažených) nebo USA (přes 3 miliony nakažených) relativně malé číslo.