Ačkoli se vědecké propočty shodují, že do roku 2050 bude na světě téměř deset miliard lidí, v některých státech obyvatel dlouhodobě ubývá. Které faktory způsobují populačního pokles? Proč bude nejvíce trpět Japonsko? A jak si v porovnávání úbytku a přírůstku obyvatel vede Česká republika?
Na Zemi žije v současnosti přibližně 7,6 miliardy lidí. Podle Organizace spojených národů (OSN) bude na světě v roce 2050 zhruba 9,7 miliardy lidí. Dlouhodobé statistiky avizují, že obyvatel nebude na kontinentech v žádném případě přibývat rovnoměrně.
Největší populační exploze čeká Afriku, kde do třiceti let přibude další více než miliarda obyvatel. Asii čeká do roku 2050 populační přírůstek zhruba 700 milionů lidí. Naopak Evropanů začne brzy ubývat, podle listu The Guardian bude na tomto světadílu za třicet let zhruba o 50 milionů lidí méně než nyní.
Co způsobuje populační pokles?
Není tajemstvím, že v západní civilizaci dlouhodobě klesá porodnost, což zapříčiňuje stárnutí populace. Tento jev ovlivňuje celá řada faktorů – od ekonomické a zdravotní situace obyvatel po celkovou transformaci životního stylu, kdy rodiče volí raději ekonomickou prosperitu než početnou rodinu. Svůj vliv má také způsob, jakým vlády jednotlivých států motivují mladé občany k založení rodiny. Například pomocí finančních příspěvků.
Koronavirus se na světě potvrdil u více než devíti milionů lidí
Nákaza koronavirem se od začátku pandemie po celém světě potvrdila již už u více než devíti milionů lidí. S odkazem na vlastní statistiky to dnes napsala agentura Reuters. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která také monitoruje šíření nákazy, nyní eviduje asi o 14 tisíc infikovaných méně. Poslední milion potvrzených nálezů SARS-CoV-2 se přitom objevil za méně než týden.
Mimo to ovlivňuje úbytek obyvatel také emigrace. S tou v Evropě nejvíce zápolí Pobaltské státy. Lotyšsko, Estonsko i Litva se zuby nehty snaží motivovat mladé a schopné lidi, aby neodcházeli za prací do západní Evropy. V zemích se proto v posledních letech začíná dařit technologickým start-upům a jiným progresivním projektům. Ostatně i koronavirovou trasovací aplikaci od Googlu a Apple otestovali plošně poprvé v Lotyšsku. Přesto přišly Pobaltské státy od přelomu milénia o statisíce lidí.
Japonský bludný kruh
Ve kterých státech tedy do roku 2050 ubyde nejvíce obyvatel? Ze statistik vyplývá, že z nejpočetnějších zemí budou nejrychleji vymírat Japonci. Očekává se, že země přijde do třiceti let zhruba o 20 milionů obyvatel. Podle listu Japan Times pak v roce 2065 bude Japonců dokonce „jen“ 88 milionů. Současně v zemi žije 127 milionů lidí.
Že se Japonci momentálně dožívají vedle obyvatel Hongkongu nejvyššího věku (cca 84,5 let), je na první pohled pro zemi pozitivní. Jenže to také znamená obrovský nápor na sociální systém v zemi. Vláda musí z rozpočtu pravidelně dávat obrovský díl na pokrytí důchodů. V zemi tak podle Japan Times chybí peníze na financování programů pro mladé rodiny.
Japonsko pomůže své ekonomice jedním bilionem dolarů
Předseda japonské vlády Šinzó Abe představil balíček pro záchranu ekonomiky. Kabinet hodlá své hospodářství podpořit částkou, která se blíží jednomu bilionu dolarů. To odpovídá zhruba jedné pětině japonského hrubého domácího produktu.
V tabulce nejlidnatějších států světa poklesne také Rusko, které je nyní na 9. místě. Do roku 2050 přijde zhruba o deset milionů obyvatel a spadne na 14. místo.
Bulharsko přijde o čtvrtinu obyvatel
Ekonomicky vyspělé země se ale zřejmě s depopulací vyrovnají lépe než chudší státy, které úbytek obyvatel zasáhne poměrově mnohem více. Zdaleka nejvíce obyvatel „zmizí“ z Bulharska, kde bude žít v roce 2050 asi 5,4 milionu lidí. To znamená pokles o 22,5 procent – v současnosti je v zemi zhruba sedm milionů lidí. Podobně zasáhne depopulace zmíněné Pobaltské státy, Litvu a Lotyšsko, které přijdou do třiceti let zhruba o 20 procent obyvatel.
Prezidentské volby v USA 2020: Jak a kdy se volí prezident a které státy rozhodnou?
Volba amerického prezidenta je dvoufázový proces, který vždy začíná již na začátku volebního roku. Lidé v USA nevolí prezidenta přímo, ale prostřednictvím takzvaných volitelů. Kdo jsou to volitelé, proč existují primárky, jaké má hlava USA pravomoci a které státy vlastně rozhodují o zvolení prezidenta? Vše se dozvíte ve speciálu Prezidentské volby v USA 2020 na webu CNN Prima NEWS.
Českou republiku žádná velká populační krize nečeká. I díky migraci bude obyvatel v zemi přibývat zhruba do roku 2025. Poté přijde pozvolný pokles, v roce 2050 se populace vrátí na podobné hodnoty jako letos.
Záhadná americká organizace hlásí masivní úbytek populace
Vedle tradičních vědeckých statistik, které se na průběhu růstu a úbytku obyvatel v jednotlivých zemích vesměs shodují, existují ještě alternativní propočty. Na diskuzní sociální síti Reddit například uživatelé před časem rokovali o statistice, kterou zveřejnil portál Deagel. Analýza stejnojmenné organizace, která má pracovat údajně pod záštitou americké vlády, věští, že svět čeká v příštích letech opravdu enormní populační pokles. Například USA má podle portálu přijít do roku 2025 o dvě stě milionů obyvatel.