Ohňostroje po celém Česku zakázat ani omezit nechceme, shodují se poslanci napříč politickým spektrem. CNN Prima NEWS řekli, že je lepší ponechat stanovení pravidel na samosprávách. Lidem pyrotechnika prý dělá radost a radši by měli šířit osvětu. Reagovali tak na doporučení vědců z Akademie věd České republiky (AV ČR), kteří volají po zákazu nebo omezení. Ohňostroje podle nich vypouštějí do ovzduší řadu vysoce toxických látek nebezpečných pro člověka i pro životní prostředí.
Blíží se oslavy nového roku a s nimi i tradiční ohňostroje. Lidé i různá města za ně utrácí tisíce, aby se na tmavé obloze kochali výbuchy petard a všemožných rachejtlí. Kromě zranění ale při ohňostrojích podle vědců dochází i k závažnému znečištění životního prostředí. Ohňostroje podle nich vypouštějí do ovzduší řadu vysoce toxických látek, které pro lidi představují významná zdravotní rizika.
„Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Lidé ale tento podivný mix jedů a karcinogenních látek přímo vdechují,“ varoval v úterý chemik Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR. Podle vědců lidé navíc nejsou dostatečně informováni o tom, jak jsou ohňostroje nebezpečné. A pokud ano, nebezpečí podceňují. Zástupci AV ČR tak doporučují zábavní pyrotechniku omezit či zcela zakázat.
Poslanci se ale podobným regulacím brání. „Nepřemýšleli jsme o tom ani to nedebatovali. Podle mého názoru zcela stačí toto rozhodnutí nechat na samosprávách. Je to klasický příklad toho, co nemá být regulována centrálně. Nebo se naše společnost ureguluje. KDU-ČSL je zastáncem subsidiarity, a tady to je přesně ten případ. Co si mohou lidé rozhodnout sami, nemá jim nikdo nakazovat shora,“ vysvětlil CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný.
Podobně to vidí i další zástupci vládní pětikoalice. „Nemyslím si, že zrovna toto je téma, které by mělo být řešeno na celostátní úrovni. Obce mají možnost omezit používání pyrotechniky na svém území, určité možnosti mají třeba i správy národních parků a podobně,“ souhlasila místopředsedkyně Sněmovny za hnutí STAN Věra Kovářová. Pokud by ale tyto pravomoci byly potřeba posílit, podpořila by to. „Avšak důvod pro celostátní řešení zatím nevidím,“ podotkla.
Kovářová ještě upozornila, že pokud jsou spaliny ohňostrojů tak rizikové, jak uvádí prohlášení vědců, je to podle ní „nesporně námět pro orgány hygienické služby a další instituce, aby přezkoumaly tyto výrobky z hlediska existujících regulací a norem“.
„Pyrotechnika má řadu negativních efektů jako hluk a nehody, ale pokud se používá zodpovědně, dělá to lidem radost a nevidím důvod řešit její omezení na celostátní úrovni. Piráti jsou strana svobody a odpovědnosti. Každá obec si to může nastavit podle místních podmínek,“ přidal se i šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.
Na petardách můžete ušetřit
Pro zákaz není ani místopředseda dolní komory z ODS Jan Skopeček. „ODS není stranou zákazů a restrikcí, nemyslím si tedy, že bychom to navrhovali řešit na celostátní úrovni. Je před námi spousta neskonale důležitějších a potřebnějších problémů k řešení od vysoké míry inflace, přes zajištění dostatku energií, konsolidaci veřejných financí až po důchodovou reformu. V tomto světle je řešení ohňostrojů fakt zástupným, zcela umělým problémem,“ řekl CNN Prima NEWS.
Jeho by prý ani nenapadlo „zbytečně utrácet finance za petardy a ohňostroje“. Lidem tak doporučuje, aby na tradiční zábavě ušetřili peníze. „Rád bych všechny vyzval k zamyšlení, zda máme v době ekonomických potíží, vysoké inflace a růstu sociálních dávek a nejrůznějších subvencí občanům ze strany státního rozpočtu opravdu utrácet za ohňostroje. Myslím, že je to první věc, kterou si každý při hledání úspor v rodinném rozpočtu může odpustit. Ale to je na odpovědnosti a úsudku každého z nás, zákazem bych to opravdu neřešil,“ dodal poslanec z největší vládní strany.
Radši šiřme osvětu
Poslanec TOP 09 Matěj Ondřej Havel proto chce, aby se radši než zákaz šířila osvěta. „O škodlivosti záblesků a výbuchů pro domácí zvířata není pochyb, stejně tak hustý dým linoucí se z raket a bumajzlí je od pohledu podezřelý. Čichněte si, pochopíte, jaký je to koktejl,“ varoval. „K oslavám přelomu roku ať patří na úkor smradlavé kanonády více videomappingů či hudby a kultury, také přípitek. To nesmrdí a nestraší,“ upozornil.
Cestou osvěty chce jít i šéfka poslanců opozičního ANO Alena Schillerová či první místopředseda hnutí Karel Havlíček. „Nejsem přívrženec zákazů všeho, co části společnosti úplně nesedí. Obávám se, že za chvíli bychom mohli zakázat udělat si na zahradě ohniště a opékat špekáčky a zdůvodnit to tím, že hrozí požár a že to není moc zdravé. Ohňostroje a pyrotechniku bych proto neomezoval plošně, nechal bych to na jednotlivé obce,“ souhlasí se zástupci koalice Havlíček.
Omezme čas na ohňostroje, navrhuje SPD
I podle člena předsednictva hnutí SPD a poslance Radovana Vícha úplný zákaz zábavní pyrotechniky a ohňostrojů není řešením. „To povede pouze k černému trhu, podomácku vyráběným výbušninám a zraněním,“ varoval. Podle něj by ale nějaká omezení by být mohla. „Například to, že silvestrovské ohňostroje by byly časově omezené, řekněme v rozmezí dvou hodin,“ navrhuje.
Zákaz ohňostrojů platí například v Praze, a to v parcích i v historickém centru. Hlavní město používání petard a rachejtlí během oslav nového roku regulovalo před dvěma lety. Vedení magistrátu tak chce chránit obyvatele i zvířata. Tomu, kdo vyhlášku poruší, hrozí vysoké pokuty. Podobnou možnost regulace mají i ostatní města a obce.