Zákeřná zbraň ze sovětských časů. Rusové rozsévají miny ve tvaru motýlků, které lákají děti

Britské ministerstvo obrany, které každý den vydává zprávu o vývoji války na Ukrajině, informovalo, že Rusové na Donbasu pokládají protipěchotní miny typu PFM-1 – ty jsou kontroverzní kvůli tomu, že tvarem připomínají motýla. Často proto přitahují děti, které válečné nástroje považují za hračku.

Miny jsou jedním ze silných motivů probíhající války na Ukrajině. Rusové je totiž používají velmi často, například je zanechávají na místech, odkud se stahují. Už teď experti upozorňují, že odminování napadené země potrvá nejméně sto let.

Armáda Moskvy v záplavě zbraní používá také protipěchotní minu typu PFM-1 a její subverzi PFM-1S. Tyto zbraně jsou také známé pod zdánlivě poetickým názvem motýlí miny. S křehkostí ale nemají nic společného, naopak jde o vysoce zákeřné a účelné mrzačící zbraně. A to zvláště proto, že tvarem připomínají motýla a vypadají jako hračky.

Rusové, respektive Sověti, je v minulosti už využívali při první válce v Afghánistánu (1979–1989). Tam se ukázalo, že mina svým vzhledem láká děti a způsobuje ošklivá zranění.

V případě, že děti zvedaly minu ze země, šlo nejčastěji o ztrátu horních končetin. Prvotním účelem těchto min přitom není zabití protivníka, ale jeho zmrzačení. Děsivý křik zraněného má pak navíc na soupeře demoralizující dopad.

Subverze motýlí miny PFM-1S pak ke všem děsivým vlastnostem přidává atribut sebedestrukce. Miny tak často vybuchují náhodně, i desítky hodin poté, co je útočník na určitém místě zanechal.

Proč zrovna motýl?

„Jde o velmi kontroverzní a nevybíravé zbraně,“ uvedlo britské ministerstvo obrany s tím, že Rusové tyto miny s největší pravděpodobností využívají v oblasti Doněcku a Kramatorsku. „Je pravděpodobné, že zásoby těchto min ze sovětských dob v průběhu let degradovaly, a jsou tak nyní vysoce nespolehlivé a nepředvídatelné. Což představuje hrozbu pro lokální obyvatele i humanitární pracovníky, kteří se podílejí na odminování daných oblastí,“ dodal resort Spojeného království.

Plukovník Tibor Palasiewicz z Univerzity obrany v Brně před časem pro CNN Prima NEWS vysvětlil, proč tehdy Sověti zvolili při výrobě zákeřné miny zrovna podobu motýla. „Takový tvar byl zvolen kvůli aerodynamice, běžně je totiž na místo shazována z vrtulníku. Už v 80. letech byl těmito minami hodně poset Afghánistán. Mají v sobě tekutou trhavinu a hydraulický rozněcovač, vybuchují při kontaktu s cílem,“ uvedl Palasiewicz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie
Ukrajina

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, který z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:18

Polsko si předvolalo ruského velvyslance kvůli anexi ukrajinských oblastí

11:45

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

11:18

Petraeus: USA a spojenci by reagovali na ruský jaderný útok na Ukrajině

10:51

Polovina obyvatel Chabarovského kraje byla mobilizována omylem, uvedl gubernátor

Živě
ON-LINE: Ukrajinci odhalili plány. Dobytí Krymu je nevyhnutelné, říká Zelenského člověk

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody či kabely.

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Řidič, který v Bratislavě zabil čtyři lidi, byl opilý. Nevyvázne s podmínkou, zuří politici

Řidič, který v Bratislavě vjel na zastávku městské hromadné dopravy a zabil čtyři lidi, byl opilý, měl 1,6 promile, řekl slovenský policejní prezident Štefan Hamran. Další tři osoby jsou podle jeho informací hospitalizovány s kritickými zraněními. Tragédie otřásla i vysoce postavenými představiteli státu. Šéf slovenského parlamentu Boris Kollár prohlásil, že řidič nevyvázne jen s podmínkou.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Domácí zpravodajství

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.