reklama

Zakladatel Scio: Ve škole se učí mnoho zbytečného. Vnímají to děti, rodiče i učitelé

Forma kombinovaného vzdělání není podle podnikatele a zakladatele společnosti Scio a sítě Scio škol Ondřeje Šteffla špatným nápadem. Problém by ale podle něj byl s rodiči, kteří povětšinou zastávají konzervativní názory. Ve školách je navíc podle Šteffla nadbytek učiva. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Téměř celý loňský školní rok strávili žáci a studenti na distanční výuce. „Už jsme ránu zažili v trvání celého roku, několik měsíců bychom přežili,“ řekl Šteffl k možnosti, že by došlo k opětovnému uzavření škol.

Podle zakladatele Scio přinesla výuka mimo školu i něco pozitivního. „Půda je po měsících distanční výuky a nových zkušenostech se vzděláváním pěkně nakypřená. Bude záležet, co do půdy nasadíme. Stálo to obrovskou cenu, ale nyní záleží, jak to využijeme,“ řekl Šteffl.

Nadbytek učiva

„Myslím, že nejvýznamnější je sama zkušenost s distanční výukou. Mělo to negativní dopad na psychiku dětí, protože dlouho neměly sociální kontakty, ale pokud by se to více střídalo a více se rozšířila kombinovaná výuka, mohlo by se z toho hodně vytěžit,“ pokračoval podnikatel.

Šteffl se domnívá, že ve školách se toho učí zbytečně moc. „Ať už jde o distanční, nebo prezenční výuku, děti potřebují v učení vidět smysl. V prezenční výuce si učitel často nevšimne, že ho v tom děti nevidí. Ukázalo se, že se učí mnoho zbytečného. Vnímají to děti, rodiče i učitelé,“ uvedl.

Aktuálně běží pilotní projekt ministerstva školství, kdy některé vzdělávací instituce zkouší přínosy kombinované výuky. Šteffl tento nápad pochválil. „Pro veřejnou školu to přináší řadu různých problémů. Hlavní problém je na straně rodičů, protože kromě toho, že se ve škole učí, také se v ní hlídá. Někteří rodiče nemají technické podmínky. Má to překážky, které se budou muset řešit – dovedu si představit, že když to veřejná škola začne zavádět, 20 procent rodičů bude pro, ale 80 procent nebude takovou výuku chtít,“ má jasno Šteffl.

Problémy s rodiči

Během rozhovoru také padla otázka ohledně strategie 2030+, kterou schválila vláda – zajistí dostatečnou změnu v českém školství? „To, co je v ní napsáno, je snaha o modernější školství, pokrok vpřed a změnu systému. Otázka je, jestli se to podaří realizovat, o tom mám pochybnosti. Popisuje, co by se mělo změnit, ale nezamýšlí se nad tím, že je třeba pracovat s rodiči, nebo nad vysvětlováním veřejnosti. Rodiče mají konzervativní představu o škole – chtějí stejnou školu, jakou měli oni, a nechtějí připustit změny,“ vysvětlil zakladatel Scio.

„Rodiče za to nemůžou. Chtějí pro děti to nejlepší. Svět se ale mění tak rychle, že nestíhají sledovat, co je pro ně nejlepší. Je třeba jim to vysvětlovat,“ dodal Šteffl.

Tagy:
školství studenti rodiče školy žáci K věci ministerstvo školství podnikatel distanční výuka zakladatel prezenční výuka společnost SCIO Ondřej Šteffl kombinovaná výuka

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama