reklama

Zakladatel Scio: Ve škole se učí mnoho zbytečného. Vnímají to děti, rodiče i učitelé

Forma kombinovaného vzdělání není podle podnikatele a zakladatele společnosti Scio a sítě Scio škol Ondřeje Šteffla špatným nápadem. Problém by ale podle něj byl s rodiči, kteří povětšinou zastávají konzervativní názory. Ve školách je navíc podle Šteffla nadbytek učiva. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Téměř celý loňský školní rok strávili žáci a studenti na distanční výuce. „Už jsme ránu zažili v trvání celého roku, několik měsíců bychom přežili,“ řekl Šteffl k možnosti, že by došlo k opětovnému uzavření škol.

Podle zakladatele Scio přinesla výuka mimo školu i něco pozitivního. „Půda je po měsících distanční výuky a nových zkušenostech se vzděláváním pěkně nakypřená. Bude záležet, co do půdy nasadíme. Stálo to obrovskou cenu, ale nyní záleží, jak to využijeme,“ řekl Šteffl.

Nadbytek učiva

„Myslím, že nejvýznamnější je sama zkušenost s distanční výukou. Mělo to negativní dopad na psychiku dětí, protože dlouho neměly sociální kontakty, ale pokud by se to více střídalo a více se rozšířila kombinovaná výuka, mohlo by se z toho hodně vytěžit,“ pokračoval podnikatel.

Šteffl se domnívá, že ve školách se toho učí zbytečně moc. „Ať už jde o distanční, nebo prezenční výuku, děti potřebují v učení vidět smysl. V prezenční výuce si učitel často nevšimne, že ho v tom děti nevidí. Ukázalo se, že se učí mnoho zbytečného. Vnímají to děti, rodiče i učitelé,“ uvedl.

Aktuálně běží pilotní projekt ministerstva školství, kdy některé vzdělávací instituce zkouší přínosy kombinované výuky. Šteffl tento nápad pochválil. „Pro veřejnou školu to přináší řadu různých problémů. Hlavní problém je na straně rodičů, protože kromě toho, že se ve škole učí, také se v ní hlídá. Někteří rodiče nemají technické podmínky. Má to překážky, které se budou muset řešit – dovedu si představit, že když to veřejná škola začne zavádět, 20 procent rodičů bude pro, ale 80 procent nebude takovou výuku chtít,“ má jasno Šteffl.

Problémy s rodiči

Během rozhovoru také padla otázka ohledně strategie 2030+, kterou schválila vláda – zajistí dostatečnou změnu v českém školství? „To, co je v ní napsáno, je snaha o modernější školství, pokrok vpřed a změnu systému. Otázka je, jestli se to podaří realizovat, o tom mám pochybnosti. Popisuje, co by se mělo změnit, ale nezamýšlí se nad tím, že je třeba pracovat s rodiči, nebo nad vysvětlováním veřejnosti. Rodiče mají konzervativní představu o škole – chtějí stejnou školu, jakou měli oni, a nechtějí připustit změny,“ vysvětlil zakladatel Scio.

„Rodiče za to nemůžou. Chtějí pro děti to nejlepší. Svět se ale mění tak rychle, že nestíhají sledovat, co je pro ně nejlepší. Je třeba jim to vysvětlovat,“ dodal Šteffl.

Tagy:
školství studenti rodiče školy žáci K věci ministerstvo školství podnikatel distanční výuka zakladatel prezenční výuka společnost SCIO Ondřej Šteffl kombinovaná výuka

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Za drobné zásilky z čínských e-shopů si připlatíme. Zdraží zřejmě už od října

Za doručované balíčky ze zemí mimo Evropskou unii (EU) s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit DPH pravděpodobně od října. Typicky půjde o drobné zboží z čínských e-shopů, které dosud dani nepodléhalo. Opatření mělo původně platit už od července, novely zákona o DPH a celního zákona se však zdržely v legislativním procesu a po vrácení Senátem je poslanci schválili až v polovině září.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama