Padesát osm let strávil ve vězení. Jedenadvacetkrát slyšel při žádosti o prominutí zbytku doživotního trestu: „Zamítá se.“ Nyní Vrchní zemský soud v německém Karlsruhe propustil čtyřiaosmdesátiletého muže na svobodu.
Dne 30. května 1963 byl tehdy pětadvacetiletý muž usvědčený a odsouzený za dvojnásobnou vraždu a krádež vozidla. Podle policie zaútočil na dvojici v automobilu, který jim zcizil, a osoby pak následně zastřelil. Soudce v Berlíně mu vyměřil doživotní trest, který si začal okamžitě odpykávat.
Vězení, z něhož nebylo úniku. Slavný Alcatraz už je desítky let mimo provoz
Vězení pro problémové vězně, z něhož se nedá utéct. Alcatraz poblíž San Franciska patří mezi nejznámější na světě, přestože je uzavřen už desítky let. Z celého světa se tam sjíždějí turisté, aby si cely a zařízení této věznice mohli prohlédnout.
Později se vrah přesunul do zařízení Bruchsal ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa. Jak uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti ve Stuttgartu, přinejmenším právě v Bádensku-Württembersku byl nejdéle vězněnou osobou.
V Německu platí, že doživotní trest může být po 15 letech ve vězení přezkoumán a vězeň při slušném chování a odpovídajícím sociálním zázemí i propuštěn na svobodu.
A tak muž začal ve svých 40 letech žádat o propuštění. Příslušné soudy jeho žádosti opakovaně zamítaly. Pokud se tak stane, může vězeň podat novou žádost vždy nejdříve za dva roky. Muž, jehož iniciály vězeňská správa nezveřejnila, tak skutečně činil každé dva roky a celkem jedenadvacetkrát se dočkal stejného výsledku: Zamítnuto. Naposledy se tak stalo v květnu loňského roku.
Vězeň se před popuštěním může volně pohybovat
Proti tomu se ohradila vězňova advokátka. A po desítkách let s úspěchem. Vrchní zemský soud 17. března letošního roku rozhodl, že muž bude propuštěn. Přesné datum opuštění věznice Bruchsal úřady kvůli ochraně osobnosti a soukromí nesdělily. „Zákonem předepsané termíny k tomu neexistují,“ popsal mluvčí soudu a doplnil: „Až do svého propuštění se může vězeň volně pohybovat, nebudou na něj platit pravidla výkonu trestu, může bez dohledu opustit areál.“
Podle německého deníku Welt rozhodl Vrchní zemský soud na základě znaleckého posudku, který měl k dispozici i krajský soud nižší instance. Ten sice původně rozhodl o nevyhovění žádosti, ale vrchní soud jeho stanovisko změnil.
„Vždy je zájmem, aby se člověk vrátil na svobodu při zvážení všech možností nebezpečí,“ vysvětlil mluvčí Vrchního zemského soudu v Karlsruhe. Kurátoři budou nadále přezkoumávat, jestli je propuštěný vězeň nadále nebezpečný. Jeho obhájkyně se pro média nevyjádřila.