Publikovaný rozhovor důstojníků německé armády o možnostech Ukrajiny útočit na cíle v Rusku ukazuje na přímé zapojení „kolektivního Západu“ do konfliktu, prohlásil v pondělí podle ruské agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko v pátek zveřejnilo interní rozhovor vysoce postavených představitelů německého letectva, během kterého probírají, jak by ukrajinská armáda teoreticky mohla použít německé střely s plochou dráhou letu Taurus. Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo německého velvyslance v Moskvě Alexandera Grafa Lambsdorffa.
„Je třeba samozřejmě ještě zjistit, zda to v bundeswehru dělají ze své iniciativy. Pak je otázka, nakolik je bundeswehr řízený a jak moc to vše kontroluje pan (německý kancléř Olaf) Scholz, nebo je to součást státní politiky Německa,“ řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Právě na Putinův příkaz Rusko 24. února 2022 Ukrajinu vojensky napadlo a ta se od té doby, i s pomocí dodávek zbraní od svých západních spojenců, ruské agresi brání.
ČTĚTE TAKÉ: Exkurze do srdce ruské revolty. Dobrovolníci z Gruzie pomáhají vojákům zběhnout
Moskva už dříve dala najevo, že bude po Německu požadovat vysvětlení. „Německý velvyslanec byl předvolán (na ruské ministerstvo zahraničí). Samotný (zveřejněný hovor) naznačuje, že v útrobách bundeswehru se věcně a konkrétně projednávají plány na údery na ruské území,“ řekl dále podle ruské agentury Peskov.
Co žádal Putin za mír: Ukrajinu bez Krymu i pomoci Západu a konec vyšetřování ruských zločinů
Americký list Wall Street Journal se dostal k utajovaným požadavkům Vladimira Putina, po jejichž přijetí byl Kreml na jaře 2022 ochoten ukončit agresi na Ukrajině. V odmítnutých návrzích stálo, že napadená země musí zůstat trvale neutrální. Že se nesmí stát součástí žádných vojenských bloků včetně NATO. Že nepřijme pomoc Západu při rekonstrukci své zredukované armády. A že akceptuje ruskou kontrolu nad Krymem.
Zvukový záznam rozhovoru zveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Vysoce postavení představitelé německého letectva na nahrávce pořízené při telekonferenci na běžně používané platformě Webex hovoří mimo jiné o tom, jak by Ukrajina teoreticky mohla použít německé střely s plochou dráhou letu Taurus k útoku na Krymský most spojující ruskou pevninu s Krymem. Tento poloostrov Rusko Ukrajině protiprávně zabralo před deseti lety.
Německý ministr obrany Boris Pistorius v neděli zveřejnění rozhovoru označil za součást ruské hybridní války. Kancléř Scholz uvedl, že Berlín vyšetřuje závažný únik informací z jednání vysoce postavených příslušníků letectva.
Vladimir Putin Zdroj: Getty Images
Vladimir Putin Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Vladimir Putin Zdroj: Getty Images
Dmitrij Peskov Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin a Dmitrij Peskov Zdroj: Getty Images
Olaf Scholz Zdroj: Profimedia.cz
Německý ministr obrany Boris Pistorius na základně NATO v Litvě (18. 12. 2023) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Ukrajina dlouhodobě na Německo naléhá, aby jí střely Taurus poskytlo. Kancléř Scholz ale nedávno zopakoval, že se tak zatím nestane. Zdůvodnil to rizikem zapojení Německa do války s Ruskem. Střely Taurus patří k nejmodernější výzbroji německé armády. Německo je nyní po Spojených státech druhým největším dodavatelem vojenské pomoci Ukrajině a v letošním roce svou podporu dál zvyšuje.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rusům se uniklá německá nahrávka hodí. V propagandě ji skvěle využijí, říká analytik Visingr