Svět už není založen na soupeření Západu a Východu, ale stále více na soupeření demokracie s různými druhy autokracie. Český prezident Petr Pavel to řekl v sobotním projevu při zahájení zasedání Vojenského výboru Severoatlantické aliance (NATO) v Praze.
„Zatímco my stojíme za hodnotami demokracie, osobní svobody, vlády práva a lidských práv, tyto hodnoty jsou zpochybňovány našimi oponenty. Nikoli pouze těmi tradičními, jako je Rusko, ale také Čínou, Severní Koreou či Íránem,“ řekl prezident. A mnoho dalších sleduje, jak se toto soupeření vyvine. Je tedy na nás ukázat, že náš model je více hodný následování než model autokracií,“ dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Utlačování krymských Tatarů a hra na obě strany. Proč Erdogan chce, aby Krymu vládla Ukrajina?
Pavel také vyzval náčelníky generálních štábů zemí NATO, aby byli odvážní a otevření v tvorbě svých závěrů a doporučení tak, aby byla pochopena i na politické úrovni. „Situace, ve které se nacházíme, nám neumožňuje být politicky korektní,“ podotkl.
Kultura, která nás odlišuje
Prezident uvedl, že jednou z jeho zkušeností z osmiletého působení ve strukturách NATO je, že přes všemožné rozdíly mezi jednotlivými státy a jejich snahu prosazovat své národní zájmy, ve výsledku všechny usilují o dosažení společného postoje k výzvám, kterým čelí. „Toto je kultura, která nás jasně odlišuje od soupeřů,“ poznamenal.
Přístup USA oslabuje Ukrajinu a posiluje Rusko. Za tuto chybu zaplatí celý Západ, říká expert
USA se od začátku války tak moc bojí eskalace konfliktu s Ruskem, že svazují Ukrajinu nesčetnými pravidly a limity – myslí si to Edward Hunter Christie, vedoucí výzkumný pracovník Finského institutu pro mezinárodní záležitosti. V komentáři pro Foreign Policy napsal, že USA chtějí udržovat válku v malém rozsahu, tím ale pošlapávají šance Ukrajiny.
NATO je podle Pavla nejúspěšnější dlouhotrvající vojenskou aliancí na světě. Neznamená to, že je perfektní, je potřeba stále pracovat na jejím zlepšování, nicméně je zónou stability, bezpečnosti a prosperity, uvedl.
Náčelníci generálních štábů aliančních zemí se v Česku takto sešli poprvé, účastní se zhruba 350 zahraničních hostů. Hlavním cílem setkání má být diskuse o aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, obranných plánech aliance a zavádění závěrů z červencového summitu NATO ve Washingtonu.
Vojenský výbor se na úrovni náčelníků generálních štábů schází třikrát ročně, dvakrát v ústředí NATO v Bruselu, jednou na výjezdním zasedání v některé ze členských zemí. V Česku se výjezdní zasedání výboru koná v roce, kdy země slaví 25. výročí vstupu do Severoatlantické aliance.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Když vám domov vyplaví velká voda. Kam a kdy se v případě škod obrátit?