Záplavy v zoo? Gorily se chovaly jako lidé po útoku na Dvojčata, vzpomíná exředitel

Velká voda před dvaceti lety neušetřila ani zvířata. Při tragických povodních v pražské zoologické zahradě uhynula řada živočichů, varování před ničivým živlem přišlo pozdě. Bývalý ředitel Zoo Praha Petr Fejk ve vysílání CNN Prima NEWS vzpomínal na zoufalství, které všechny při záchraně zvířat provázelo.

Při pohledu na záběry z povodní v roce 2002 jde na Fejka tíseň. „Je to zkušenost na celý život, vrací se vám to ve snech. Povodeň překvapila všechny, konkrétně v zoo zažili velkou vodu ve 40. letech. Co pamatuji já, zahrada byla suchá a nikdo si nedovedl představit, že se tam voda dostane, natož v takové síle,“ vzpomínal exředitel.

Zoologická zahrada měla protipovodňový plán, ten však končil se 100letou vodou. „Vše nad tuto hranici byla katastrofa. Voda nakonec byla v zoo 500letá a nahlášená nám povodňovým štábem Prahy tak pozdě, že už nebylo možné úspěšně evakuovat všechna zvířata. Museli jsme to dělat v hektickém časovém presu, který si nikdo nedokáže představit,“ pokračoval.

Tři dny na řetězech

Pražská zoo čelila situaci, kterou žádná chovatelská instituce nezažila. „Museli jsme evakuovat přes tisíc zvířat nejrůznějších druhů. Šlo o 800 ptáků, hrochy, slony, nosorožce, gorily, lachtany, levharty, ...,“ vyjmenoval některé. Sdělil, že všichni zachraňovali někoho, kdo dělal vše proto, aby zachráněn nebyl.

„Některá zvířata nevěděla, že jim chceme pomoci, jednala v panice a strachu. Všichni zaměstnanci byli v pohotovosti, byly tam desítky vojáků, hasičů, policistů, ale hlavní byla koordinace. Nejen, že musíte spěchat, ale musíte jednat bezpečně,“ zdůraznil. Evakuace sloních samic probíhala tváří v tvář. „Některá zvířata nám pomáhala. Kdyby nechtěla, tak by se nám evakuace nepodařila. Tři samice s námi spolupracovaly, poté tři dny a noci čekaly přivázané řetězem u stromu,“ pokračoval.

Jenže i přes veškerou snahu byla evakuace některých zvířat nad síly pracovníků. Příkladem je sloní samec, který byl agresivní. „Na vše živé útočil, což je u sloních samců běžné. Nakonec měl jedinou šanci, a to, že voda nevystoupá nad jeho bariéry. To však povodeň hravě zvládla,“ doplnil Fejk s tím, že voda v zoo dosahovala až deset metrů vysoko.

Nejvypjatější situace, kterou exředitel zažil, však nastala u goril. „Jejich pavilon byl rok po otevření. Nacházela se zde i povodňová věž, ale voda vystoupala i nad ni, proto jsme museli gorily evakuovat. Byla to nejvypjatější situace, jakou jsem zažil. Bojovaly s námi, zejména samec. Nechtěly se nechat uspat. Náhle jsem viděl, jak zvířata ve stresu kolektivně páchala sebevraždu,“ uvedl.

Zemřelo 134 zvířat

V jedné chvíli se čtyři zvířata rozhodla skočit zpět do zaplaveného pavilonu. „I když věděla, že je to jistá smrt. Stres z toho, co zažívala při evakuaci byl větší, než co mohla emočně vydržet. Připomínalo mi to atentát v New Yorku na Dvojčata, kdy lidé v zoufalství vyskakovali z 80. patra. Věděli, že je to jistá smrt, ale byla to poslední zoufalá šance něco udělat. Gorily se chovaly stejně,“ vzkázal.

Následně ale zvířata uspali a na raftech je evakuovali o takřka 200 metrů dál. „Jedna z nich se na člunu probrala, museli jsme ji uspávat dodatečně. Byla to situace jako z hollywoodského filmu,“ dodal. Při záplavách v roce 2002 zoologická zahrada přišla o 134 zvířat. Jejich smrt zasáhla nejen chovatele, ale i občany.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

23:48

Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti

23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.