S pokračováním elektronické evidence tržeb nepočítá kromě vznikající nové vlády, podnikatelů a živnostníků ani Ústavní soud. Na ten se loni v lednu obrátila bývalá opozice, která nyní vytváří příští kabinet. A to kvůli nesouhlasu s rozšířením EET ve třetí a čtvrté vlně na advokáty, řemeslníky a další profese. Soud nyní vzkázal, že dává bývalé opozici čas na změnu zákona.
EET je nyní takříkajíc u ledu. Od loňského jara podnikatelé a živnostníci evidovat své tržby kvůli pandemii nemusí. Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi EET pozastavila až do ledna 2023. K tomuto datu se vznikající vláda Petra Fialy (ODS) zavazuje EET zcela zrušit. Ústavní soud tak podnět bývalé opozice zatím řešit nebude.
„Podle vyjádření soudce Davida Uhlíře dáme bývalé opozici čas na to, aby se zákonem něco udělala, když teď má v Poslanecké sněmovně většinu. Naší zásadou je zdrženlivost v případě, že zákonodárce projeví vůli změnit napadený předpis,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Ústavního soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.
Ústavní soud už jednou o EET rozhodoval. V prosinci 2017 zrušil začátek třetí a čtvrté etapy. Podle soudu nebyly protiústavní, ale mohly začít až po důkladnějším zvážení dopadů a vymezení výjimek přímo v zákoně, nikoliv jen ve vládním nařízení. Vláda v reakci na soud prosadila novelu EET.
Kontrolu EET odložil i NKÚ
Ústavní soud není jediný, který projednání EET odkládá. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) loni kontrolu EET zařadil do svého plánu na následující rok, ani tento úřad se ale EET zatím věnovat nebude. Protože je elektronická evidence pozastavena, není podle NKÚ její prověření prioritou. Redakci CNN Prima NEWS to řekl mluvčí úřadu Václav Kešner.
Evidence začala nejdříve platit v prosinci roku 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit i o další profese, vše ale pozastavila pandemie koronaviru a s ní spojená omezení.