Koronavirus v Dole Darkov: Nakažených je již 113 zaměstnanců

Důl Darkov

Nakažených zaměstnanců v Dole Darkov je již 113

V Dole Darkov firmy OKD na Karvinsku se nakazilo koronavirem už 113 zaměstnanců. Pozitivní test mělo také šest jejich rodinných příslušníků, jejich počet se ale podle hygieniků zřejmě ještě zvýší. Kvůli šířící se nákaze hygienici otestovali 860 pracovníků z celkového počtu zhruba 1 800 zaměstnanců. Výsledky by měly být známy ve středu.

„Doly jsou velmi specifické pracoviště. Je tam poměrně vysoká teplota i vlhkost a pracovníci jsou v hodně těsném kontaktu. Sice po menších skupinách, ale v kontaktu,“ popsala ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Dodala, že z dolů také pracovníci nemohou jen tak vylézt, obléknout se do civilu, opláchnout ruce a jít domů. Podle Svrčinové jsou havíři natolik znečištění uhelným prachem, že se musí pořádně vykoupat. „Koupele a šatny na šachtách jsou také trošku specifické. Mají takzvané řetízkové šatny, kdy každý havíř má svůj řetízek a když přijde, vytáhne si pracovní oděv a dolů zase pošle svůj civilní oděv. Havíři mají také společné koupele i šatny, které jsou obrovské, je v nich několik desítek osob,“ popsala ředitelka hygienické stanice problém podobných pracovišť.

Striktně oddělíme jednotlivé směny

Firma OKD od Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje dostala několik mimořádných opatření. „Včera jsme měli schůzku s vedením OKD, kdy jsme se snažili rozklíčovat, proč se onemocnění vyskytlo pouze na šachtě Darkov, která patří k menším dolům v rámci firmy. Ve své podstatě jede ve stejném režimu jako ostatní šachty, ale vidíme trochu problém v tom, že v šatnách a koupelích se potkávalo několik směn. Takže se musí striktně oddělit jednotlivé směny na dole,“ popsala Svrčinová.

Upozornila, že OKD bude muset také předkládat vyšetření pendlerů. „Sice jich zrovna na Darkově není tolik, ale jezdí tam dodavatelské firmy jak z Polska, tak ze Slovenska, takže budeme chtít předkládat PCR vyšetření. Také přidáme více dezinfekcí a na některých místech i masek, které používají havíři v dole. Mají buď jednorázové respirátory nebo polomasky, kdy si dezinfikují plastové kryty. Nepoužívali na ně ubrousky, které by byly vhodné na dezinfekci povrchu, ale ubrousky na ruce. Takže začnou používat jinou dezinfekci,“ shrnula ředitelka.

Kolem čtyřiceti procent nakažených je bez příznaků

Průměrný věk nakažených z dolů je podle ní kolem 46 let a čtyřicet procent případů je bez příznaků. „Průběhy jsou lehké, mnozí mají rýmu nebo měli zvýšenou teplotu, kašel a žádné onemocnění nevyžadovalo hospitalizaci,“ upřesnila Svrčinová a dodala, že jak se koronavirus do dolu dostal, nejsou schopni zjistit.

Tagy: