reklama

Koronavirus v Dole Darkov: Nakažených je již 113 zaměstnanců

V Dole Darkov firmy OKD na Karvinsku se nakazilo koronavirem už 113 zaměstnanců. Pozitivní test mělo také šest jejich rodinných příslušníků, jejich počet se ale podle hygieniků zřejmě ještě zvýší. Kvůli šířící se nákaze hygienici otestovali 860 pracovníků z celkového počtu zhruba 1 800 zaměstnanců. Výsledky by měly být známy ve středu.

reklama

„Doly jsou velmi specifické pracoviště. Je tam poměrně vysoká teplota i vlhkost a pracovníci jsou v hodně těsném kontaktu. Sice po menších skupinách, ale v kontaktu,“ popsala ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Dodala, že z dolů také pracovníci nemohou jen tak vylézt, obléknout se do civilu, opláchnout ruce a jít domů. Podle Svrčinové jsou havíři natolik znečištění uhelným prachem, že se musí pořádně vykoupat. „Koupele a šatny na šachtách jsou také trošku specifické. Mají takzvané řetízkové šatny, kdy každý havíř má svůj řetízek a když přijde, vytáhne si pracovní oděv a dolů zase pošle svůj civilní oděv. Havíři mají také společné koupele i šatny, které jsou obrovské, je v nich několik desítek osob,“ popsala ředitelka hygienické stanice problém podobných pracovišť.

Striktně oddělíme jednotlivé směny

Firma OKD od Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje dostala několik mimořádných opatření. „Včera jsme měli schůzku s vedením OKD, kdy jsme se snažili rozklíčovat, proč se onemocnění vyskytlo pouze na šachtě Darkov, která patří k menším dolům v rámci firmy. Ve své podstatě jede ve stejném režimu jako ostatní šachty, ale vidíme trochu problém v tom, že v šatnách a koupelích se potkávalo několik směn. Takže se musí striktně oddělit jednotlivé směny na dole,“ popsala Svrčinová.

Upozornila, že OKD bude muset také předkládat vyšetření pendlerů. „Sice jich zrovna na Darkově není tolik, ale jezdí tam dodavatelské firmy jak z Polska, tak ze Slovenska, takže budeme chtít předkládat PCR vyšetření. Také přidáme více dezinfekcí a na některých místech i masek, které používají havíři v dole. Mají buď jednorázové respirátory nebo polomasky, kdy si dezinfikují plastové kryty. Nepoužívali na ně ubrousky, které by byly vhodné na dezinfekci povrchu, ale ubrousky na ruce. Takže začnou používat jinou dezinfekci,“ shrnula ředitelka.

Kolem čtyřiceti procent nakažených je bez příznaků

Průměrný věk nakažených z dolů je podle ní kolem 46 let a čtyřicet procent případů je bez příznaků. „Průběhy jsou lehké, mnozí mají rýmu nebo měli zvýšenou teplotu, kašel a žádné onemocnění nevyžadovalo hospitalizaci,“ upřesnila Svrčinová a dodala, že jak se koronavirus do dolu dostal, nejsou schopni zjistit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek
Koronavirus

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

reklama