reklama

Naštvaní Arméni kvůli příměří zdemolovali parlament. V Ázerbájdžánu se naopak slaví

Dav demonstrantů pronikl do arménského úřadu vlády v hlavním městě Jerevanu a požadoval odstoupení premiéra Nikola Pašinjana. Důvodem protestů byla dohoda o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach, kterou podepsaly v noci z pondělí na úterý Arménie a Ázerbájdžán za účasti Ruska. Mnozí Arméni totiž považují dohodu za zradu.

reklama

Stovky lidí vyšly do ulic Jerevanu poté, co tamní premiér Nikol Pašinjan oznámil zprávu o mírové dohodě o uspořádání v Náhorním Karabachu. „Nevzdáme se naší země,“ křičeli lidé na hlavním náměstí. Demonstranti také vnikli do úřadu vlády i parlamentu. V budově rozbíjeli okna, podlaha byla plná střepů. Jak uvedl web Euronews, lidé hledali premiéra Nikola Pašinjana, po němž chtěli, aby odstoupil z funkce.

V Baku se slavilo

Někteří z nich pronikli i do kanceláře předsedy vlády. Pašinjan okomentoval celý incident na svém facebookovém profilu slovy: „Počítač, hodinky, parfém a řidičský průkaz. To vše mi ukradli,“ napsal premiér a dodal, že je v Arménii a pokračuje ve své práci předsedy vlády.

Vládní budovu v arménské metropoli nyní hlídá policie. Demonstrantů ve městě ubylo, v ulicích zůstaly jen desítky lidí.

Zatímco v Jerevanu se protestovalo, v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku probíhaly oslavy. Ulice hlavního města byly plné, lidé tančili na autech a mávali vlajkami Ázerbájdžánu a Turecka.

Nejhorší konflikt od 90. let minulého století

Obě země v noci z pondělí na úterý podepsaly za účasti Ruska dohodu o ukončení bojů v této Armény obývané enklávě na ázerbájdžánském území. Bojující strany podle dohody zůstanou na dosavadních pozicích, čímž Ázerbájdžán získá zpět pod kontrolu významnou část Náhorního Karabachu a přilehlých okupovaných území. Na dodržování dohody budou dohlížet jednotky ruské mírové mise. Zatímco arménský premiér Nikol Pašinjan dohodu označil za bolestivou, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ji považuje za základ k urovnání dlouholetého konfliktu.

Současný konflikt o Náhorní Karabach vypukl letos 27. září a byl nejhorší od 90. let minulého století. Zemřelo během něj několik tisíc lidí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Při správném zakleknutí člověku nebezpečí nehrozí. Expert ukázal, jak má vypadat

Při správném zakleknutí člověku nebezpečí nehrozí. Expert ukázal, jak má vypadat

Právě zakleknutí představuje nejspornější část policejního zásahu, který se odehrál v sobotu v Teplicích. Zatčený muž totiž krátce po něm zemřel při převozu do nemocnice. Experti poukazují na to, že pokud je zákrok provedený správně, člověka by neměl ohrozit. Jak má správné zakleknutí vypadat, předvedl reportérovi CNN Prima NEWS muž, který policisty na podobné zásahy připravuje.

Pozor na české trýznitele, varují nizozemská média. Upozorňují také na slabinu Čechů
Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.
Vše o osmifinále s Nizozemci: Jak získat vstupenku a jak se dostat na stadion?
O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další články
reklama
reklama