reklama

Naštvaní Arméni kvůli příměří zdemolovali parlament. V Ázerbájdžánu se naopak slaví

Dav demonstrantů pronikl do arménského úřadu vlády v hlavním městě Jerevanu a požadoval odstoupení premiéra Nikola Pašinjana. Důvodem protestů byla dohoda o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach, kterou podepsaly v noci z pondělí na úterý Arménie a Ázerbájdžán za účasti Ruska. Mnozí Arméni totiž považují dohodu za zradu.

reklama

Stovky lidí vyšly do ulic Jerevanu poté, co tamní premiér Nikol Pašinjan oznámil zprávu o mírové dohodě o uspořádání v Náhorním Karabachu. „Nevzdáme se naší země,“ křičeli lidé na hlavním náměstí. Demonstranti také vnikli do úřadu vlády i parlamentu. V budově rozbíjeli okna, podlaha byla plná střepů. Jak uvedl web Euronews, lidé hledali premiéra Nikola Pašinjana, po němž chtěli, aby odstoupil z funkce.

V Baku se slavilo

Někteří z nich pronikli i do kanceláře předsedy vlády. Pašinjan okomentoval celý incident na svém facebookovém profilu slovy: „Počítač, hodinky, parfém a řidičský průkaz. To vše mi ukradli,“ napsal premiér a dodal, že je v Arménii a pokračuje ve své práci předsedy vlády.

Vládní budovu v arménské metropoli nyní hlídá policie. Demonstrantů ve městě ubylo, v ulicích zůstaly jen desítky lidí.

Zatímco v Jerevanu se protestovalo, v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku probíhaly oslavy. Ulice hlavního města byly plné, lidé tančili na autech a mávali vlajkami Ázerbájdžánu a Turecka.

Nejhorší konflikt od 90. let minulého století

Obě země v noci z pondělí na úterý podepsaly za účasti Ruska dohodu o ukončení bojů v této Armény obývané enklávě na ázerbájdžánském území. Bojující strany podle dohody zůstanou na dosavadních pozicích, čímž Ázerbájdžán získá zpět pod kontrolu významnou část Náhorního Karabachu a přilehlých okupovaných území. Na dodržování dohody budou dohlížet jednotky ruské mírové mise. Zatímco arménský premiér Nikol Pašinjan dohodu označil za bolestivou, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ji považuje za základ k urovnání dlouholetého konfliktu.

Současný konflikt o Náhorní Karabach vypukl letos 27. září a byl nejhorší od 90. let minulého století. Zemřelo během něj několik tisíc lidí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké volby nebyly jen o Trumpovi s Bidenem. Do hry promluvil i Kanye West

Americké prezidentské volby proběhly již před měsícem, ale stále jim není konec. Úřadující prezident Donald Trump totiž pořád odmítá uznat porážku a tvrdí, že jeho demokratický oponent Joe Biden zvítězil jen díky podvodům. Tito dva politici ovšem nebyli jedinými kandidáty. Celkem jich v letošních volbách bylo 11, mezi nimi například známý rapper Kanye West či libertariánka Jo Jorgensenová, která podle mnohých zapříčinila Trumpovu prohru v některých klíčových státech.

Koronavirus

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Covid jí vrátil čich. Po dvaceti letech konečně cítím vůni kávy, říká žena z Moravy

Jedním z typických příznaků nemoci COVID-19 je ztráta čichu, u paní Lenky ze severní Moravy se ovšem dostavil úplně opačný efekt. Čich ztratila kvůli chronickému onemocnění již před více než dvaceti lety a vrátil se jí, až když onemocněla covidem. Žena pocházející ze Šumperka se nyní raduje, že si konečně může přičichnout ke kávě nebo vybírat parfém skutečně podle vůně. „Je to takový ostrůvek pozitivna v celkově negativní situaci,“ popsala své pocity pro CNN Prima NEWS.

Situace se ani za týden ani za dva nezlepší. Nouzový stav musíme prodloužit o 30 dnů
Záměna léku na žaludek s přípravkem na růst vlasů spustila u dětí vlkodlačí syndrom
Lidé jsou demotivovaní, nechodí se testovat dokonce ani s příznaky, ukázal průzkum
reklama
reklama
Z domu museli 300kilového muže vyprostit jeřábem. Francouz se léta téměř nehýbal

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Soud nařídil očkovat dítě proti tetanu, může jít o život, je po úrazu. Matka odmítá
Fiala: Ať si lidé zvykají, že co řeknu, dodržím. Nezískáme jen 15 procent, vyhrajeme
Dezinformátor Klaus? Exprezident si Blatnému stěžuje na „nehorázné označení“
Další články
reklama
reklama