reklama

Naštvaní Arméni kvůli příměří zdemolovali parlament. V Ázerbájdžánu se naopak slaví

Dav demonstrantů pronikl do arménského úřadu vlády v hlavním městě Jerevanu a požadoval odstoupení premiéra Nikola Pašinjana. Důvodem protestů byla dohoda o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach, kterou podepsaly v noci z pondělí na úterý Arménie a Ázerbájdžán za účasti Ruska. Mnozí Arméni totiž považují dohodu za zradu.

reklama

Stovky lidí vyšly do ulic Jerevanu poté, co tamní premiér Nikol Pašinjan oznámil zprávu o mírové dohodě o uspořádání v Náhorním Karabachu. „Nevzdáme se naší země,“ křičeli lidé na hlavním náměstí. Demonstranti také vnikli do úřadu vlády i parlamentu. V budově rozbíjeli okna, podlaha byla plná střepů. Jak uvedl web Euronews, lidé hledali premiéra Nikola Pašinjana, po němž chtěli, aby odstoupil z funkce.

V Baku se slavilo

Někteří z nich pronikli i do kanceláře předsedy vlády. Pašinjan okomentoval celý incident na svém facebookovém profilu slovy: „Počítač, hodinky, parfém a řidičský průkaz. To vše mi ukradli,“ napsal premiér a dodal, že je v Arménii a pokračuje ve své práci předsedy vlády.

Vládní budovu v arménské metropoli nyní hlídá policie. Demonstrantů ve městě ubylo, v ulicích zůstaly jen desítky lidí.

Zatímco v Jerevanu se protestovalo, v hlavním městě Ázerbájdžánu Baku probíhaly oslavy. Ulice hlavního města byly plné, lidé tančili na autech a mávali vlajkami Ázerbájdžánu a Turecka.

Nejhorší konflikt od 90. let minulého století

Obě země v noci z pondělí na úterý podepsaly za účasti Ruska dohodu o ukončení bojů v této Armény obývané enklávě na ázerbájdžánském území. Bojující strany podle dohody zůstanou na dosavadních pozicích, čímž Ázerbájdžán získá zpět pod kontrolu významnou část Náhorního Karabachu a přilehlých okupovaných území. Na dodržování dohody budou dohlížet jednotky ruské mírové mise. Zatímco arménský premiér Nikol Pašinjan dohodu označil za bolestivou, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ji považuje za základ k urovnání dlouholetého konfliktu.

Současný konflikt o Náhorní Karabach vypukl letos 27. září a byl nejhorší od 90. let minulého století. Zemřelo během něj několik tisíc lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama