Europoslanci o cenzuře na internetu
Evropský parlament schválil návrh normy, která má zvýšit odpovědnost internetových firem za legálnost zveřejňovaných příspěvků či prodávaného zboží. Zatímco europoslanec Ivan David (SPD) normu považuje za hrozbu, podle jeho kolegyně Dity Charanzové (za ANO) má takzvaný akt o digitálních službách naopak zaručovat svobodu na internetu.
Europoslanci v případě aktu o digitálních službách (DSA) předkládali několik stovek pozměňovacích návrhů a po dlouhých debatách se nakonec ve čtvrtek shodli na kompromisní verzi. O finální podobě pravidel budou v následujících měsících vyjednávat s členskými státy EU.
Cenzura Simpsonů kvůli čínské vládě? Republikáni tepou Disney kvůli chybějící epizodě
Společnost Walt Disney je pod palbou amerických republikánů. Na platformě Disney+ v Hongkongu totiž chybí epizoda Simpsonových, která byla kritická k čínské vládě. Podle republikánů se Disney chová pokrytecky, když se před čínskou komunistickou stranou ohýbá. Společnost se k tomu zatím nevyjádřila.
DSA předložila Evropská komise už před více než rokem s cílem přizpůsobit téměř dvě desetiletí stará pravidla internetového provozu jeho rychlému vývoji. Norma vychází z principu, že nelegální věci mimo internet by měly být nelegální i on-line. Například europoslanec Ivan David (SPD) si však není jist, zda je tato norma skutečně naplňována.
„Prolamuje to svobodu slova. Musím říct, že tady není prostor na to, aby někdo na Filipínách nebo pochybná neziskovka rozhodovali, co smíme a co nesmíme. Máme zkušenosti s tím, že pravidla v on-line prostoru nejsou definována a jsou zneužívána. Musíme se tomu bránit,“ řekl David v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Europoslankyně Dita Charanzová v reakci na Davida ironicky poznamenala, že v Evropském parlamentu asi oba schvalovali jinou normu. „Nestrašme tím, co v tam vůbec není. Je to o tom, abychom z internetu dostali nezákonný obsah. Nelegální hračky či dětskou pornografii. Platformy, kde se toto objevuje, nejednají dostatečně rychle. Má platit jednoduché pravidlo: Co je nezákonné v našem běžném životě, musí být nezákonné i v on-line prostředí,“ řekla.
David s příměrem, že mají v reálném a on-line světě platit stejná pravidla a že v tom virtuálním musí fungovat platné zákony, souhlasí. Přijde mu však, že v DSA jsou zakomponovány i části, které mají zavádět cenzuru a omezovat naši svobodu.
„Co jsme tam vsunuli, má naopak zaručovat svobodu. Pokud vám platforma odstraní komentář, budete mít možnost se dovolat, proč byl váš příspěvek vymazán, a nakonec o tom rozhodne soud. Pokud ale názor bude šířit terorismus, bude proti němu silně zakročeno,“ oponovala Charanzová.
Norma DSA klade přísnější nároky především na velké internetové firmy jako jsou Google, Meta (Facebook, Instagram) a další, jejichž prostřednictvím se nejvíce šíří problematické příspěvky. Mimo jiné budou muset zajistit transparentnost algoritmů, které určují, jaký obsah se zobrazuje jednotlivým uživatelům.