Závislost na alkoholu je duševní nemoc, říká expert. Proč jsou Vánoce kritické a jak přestat?

Vedoucí Centra veřejného zdraví Miroslav Barták ve vysílání CNN Prima NEWS

K VĚCI, Miroslav Barták - 20.12. v 12:30

Konzumace alkoholu je v Česku normou, konstatoval v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vedoucí Centra veřejného zdraví Miroslav Barták. Za kritické z pohledu nadměrného pití alkoholu označil mimo jiné období Vánoc a Nového roku, a to hlavně proto, že dochází k častému setkávání lidí a rodin. Závislost na alkoholu přitom podle něj není záhodno podcenit – označil ji za duševní onemocnění.

Pití alkoholu je v České republice podle vedoucího Centra veřejného zdraví sice zcela normální a většinou populace je považováno za běžné, jiné je však vnímání v případě závislosti. „Je to jiné, závislost máme tendenci vnímat úplně jinak než běžné užívání. Češi pijí nejvíce v letních měsících, v červnu a v červenci, a pak jsou rizikové Vánoce a konec roku, tedy Silvestr,“ dodal Barták.

ČTĚTE TAKÉ: Lékaři jako terč agresivních pacientů. Je to denní praxe, roli hrají drogy i alkohol

V Česku se každý rok zkonzumuje zhruba 170 litrů alkoholických nápojů na jednoho obyvatele, proč je u nás ale pití alkoholu tak běžné? „Největší části populace se týkají sociální důvody – protože je to zvykem, protože to dělá setkání zábavnější, protože je to způsob, jak něco oslavit. Spousta lidí často pije bez jakéhokoli důvodu, naopak pití alkoholu za účelem zvládání stresu není celopopulačně tak časté, ale když už se to děje, je to o to závažnější,“ vysvětloval Barták vztah Čechů k alkoholu.

Velkým problémem je podle něj také dostupnost alkoholu. „Velký vliv má prostředí, a upřímně řečeno, alkohol je v České republice velmi dobře dostupný. Zhruba pětina mladých lidí uvádí, že se setkala se závislostí ve své rodině. A rodinu, která by o něčem takovém nevěděla ve svém širším okolí, v Čechách v podstatě nenajdete,“ popisoval Barták. „Těch faktorů, proč tomu tak je, je více. Je to samozřejmě určitá historie, ne tak stará, jak si možná myslíme. Jedna věc je ten zvyk, protože je to pro nás běžné, a druhá věc je vysoká dostupnost, relativně nízká cena a všeobecné přijímání tohoto způsobu chování,“ dodal.

Následně se expert vyjádřil také k tomu, jak o alkoholu komunikovat s dětmi. „Určitě bych nedoporučoval si třeba opíjet děti, aby to náhodou nezažily jinde, jak se to občas také dělá. Takové příklady existují a rodiče považují za vhodnější, když se dítě opije doma. Já si to nemyslím a zákon prodej a podávání alkoholu dětem do 18 let zakazuje. Určitě je ale třeba s dětmi o alkoholu mluvit a poslouchat, co si o tom myslí, a také třeba jestli je to pro ně ještě vůbec takový problém,“ sdělil.

Jak bojovat se závislostí?

Jedním ze způsobů, jak se zbavovat rizikové konzumace alkoholu, může být dodržení populárního suchého února, tedy února bez pití alkoholických nápojů. Podle Bartáka se jedná o dobrou iniciativu, která však necílí na ty, kteří jsou na alkoholu závislí, ale spíše na lidi, kteří se více zajímají o zdravý životní styl. „Zdravému člověku měsíc bez alkoholu nic neudělá, ale pokud se jedná o závislého, tak to může mít i vážné zdravotní dopady, pokud se tak děje bez přítomnosti zdravotnických služeb. Co se týče pozitivních dopadů, člověk zhubne, protože alkohol obsahuje spoustu takzvaně prázdných kalorií,“ řekl Barták.

A co by poradil někomu, kdo chce během vánočního období omezit svou spotřebu alkoholu? „Určitě aspoň dva dny v týdnu vynechat. To je nepít více než jeden nápoj za den, jakkoli to může být pro někoho těžké. A také je důležité nepřesahovat doporučenou týdenní dávku alkoholu, která je stanovena na 40 gramů, což je poměrně málo,“ dodal Barták.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bála jsem se, že umřu. Autorka Zápisníku alkoholičky Duffková popsala boj se závislostí

Tagy: