Pokud se Česko a Tyrolsko stanou oblastmi, kde se šíří mutace koronaviru, musíme zavřít hranice. Zřejmě dosud nejtvrdší vyjádření vysílá do Prahy a Vídně Markus Blume, generální sekretář Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU), sesterské strany vládnoucí Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.
Představitelé sousedního Bavorska jsou silně znepokojeni vývojem situace v Česku i Tyrolsku, jedné ze spolkových zemí Rakouska. „Česko a Rakousko ohrožují svou nezodpovědnou politikou úspěchy Německa. Počty mutací koronaviru v obou zemích jsou velmi znepokojivé. Nechceme druhý Ischgl pro celou Evropu,“ poukazuje Blume na loňskou událost, kdy se v lyžařském středisku Ischgl na západě Rakouska šířila nemoc COVID-19 nejvýraznějším tempem mimo tehdy nejvíce zasaženou Itálii. Nakazily se stovky osob, převážně německých turistů. Problém se táhne dál, v Německu vznikla sdružení podávající společné žaloby na rakouský stát kvůli nákaze a dalším dopadům koronaviru.
Nepochopení a zděšení vyvolalo v Německu pondělní rozvolnění a otevření některých obchodů a služeb v Rakousku.
Blume na to reagoval slovy: „V medicíně platí, že kdo předčasně ukončí léčbu, riskuje nebezpečný relaps, tedy opakování problémů. Musíme udělat vše pro to, abychom zabránili třetí vlně, tedy držet se současného postupu opatrnosti a obezřetnosti. U nás nepřijde žádné zbrklé rozvolňování po 14. únoru.“ Právě do poloviny měsíce platí v sousedním Německu tzv. tvrdý lockdown se zavřenými restauracemi, hotely, ale i službami. Kancléřka Angela Merkelová však hodlá ve středu navrhnout především předsedům vlád jednotlivých spolkových zemí jeho prodloužení do 1. března.
Blume dále kritizuje přístup vlád obou sousedních států. „S politikou ‚nahoru, dolů a zase zpátky‘, kterou předvádějí v Česku a Rakousku, vše nakonec skončí špatně. Největší nebezpečí nehrozí od kadeřnic a holičů, ale zpoza hranic,“ říká jasně generální sekretář.
Z toho mu vychází jedno: „Potřebujeme více policejních kontrol na hranicích. A rozšíření zákazu vstupu do země nesmí být tabu, je potřeba postupovat jako v případě Velké Británie, Irska, Portugalska, Jižní Afriky či Brazílie. Proto jsou nutné také přísnější kontroly na letištích. Kdo se nebude držet vstupních a přepravních omezení, musí počítat s pokutami. To platí i pro letecké společnosti. U nich musíme pokutu ve výši 25 tisíc eur (v přepočtu 650 tisíc korun) zdvojnásobit.“
V Německu je týdenní incidence 75, v Česku 470
Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka nazývá Blumeho komentáře a kritiku nepříjemnou četbou. „Obavy z britské mutace jsou v Německu velké a nelze se divit, že německá média i veřejnost bedlivě sledují situaci v Česku. Věřím, že si to v Česku všichni, nejen pendleři, uvědomujeme a učiníme vše, aby se německá strana necítila povinována hranice dále zavírat,“ cituje Kafku ČTK.
Podle nejnovějších dat Institutu Roberta Kocha, který v Německu sleduje průběh pandemie koronaviru, klesl poprvé po třech měsících počet nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden pod 75. V Česku se incidence pohybuje kolem 470.