Na Ruskou federaci je momentálně uvalen nejvyšší počet sankcí na světě. Západní země si od nich slibovaly oslabení tamní ekonomiky, které mělo vést až k nemožnosti pokračovat v agresi na Ukrajině. To se zatím nestalo, každodenní život tamních obyvatel ale proměnil. A to i v oblastech, kde to málokdo předpokládal.
Telekomunikace
Podle březnové studie informační analytické agentury TelecomDaily klesla v Rusku rychlost mobilního internetu LTE v porovnání se stejným obdobím loňského roku v průměru o 0,6 megabitu za sekundu. Dá se nicméně očekávat, že se problémy s rychlostí tamní komunikační sítě ještě zhorší i kvůli odchodu evropských gigantů, jako jsou společnosti Nokia a Ericsson. Tento fakt nejenže zhoršuje funkčnost ruských sítí, ale zároveň ztěžuje jejich modernizaci.
Někteří ruští mobilní operátoři se sice problémy se sítí snažily vyřešit přeobsazením frekvencí pro 3G sítě službou LTE, podle odborníků je však nepravděpodobné, že by tato taktika problém dlouhodobě vyřešila.
Krematoria
Potíže mají i tamní krematoria. Jedno z vyhledávaných zařízení v západoruské Voroněži bylo nuceno uzavřít svůj provoz poté, co se porouchala jeho jediná kremační komora, shodou okolností vyrobená v České republice. Vadnou pec nelze vyměnit kvůli zákazu vývozu high-tech zboží z Evropské unie do Ruska. A stejným problémem je i sehnat náhradní díly.
Podle deníku The Moscow Times v podobné situaci jsou nebo se do ní brzy dostanou desítky krematorií po celém Rusku.
Hromadná doprava
Velké potíže mají i ruští dopravci. Už 84 měst muselo v uplynulých měsících zrušit dohromady přes 200 autobusových a trolejbusových linek.
Tím hlavním důvodem je nedostatek vozidel, která linky obsluhují. Většina totiž pochází od západních výrobců, a tím pádem vyžadují náhradní díly, které jsou v Rusku nedostupné.
Putinův režim má navíc problém si vyrábět vozidla vlastní. Například Tichvinského závod nedaleko Petrohradu musel být v létě na více než dva měsíce odstaven z provozu, protože došla kuličková ložiska amerického původu nutná pro výrobu vozů.
Občanské průkazy
Ruské úřady mají od roku 2013 za cíl „zdigitalizovat“ občanské průkazy svých obyvatel podobně, jako je tomu v Česká republice, kde doklad obsahuje čip s identifikačním certifikátem. Západní sankce však donutily státní správu tento projekt zmrazit na neurčito. Důvodem je nedostatečná kapacita nejen pro výrobu čipů, ale i plastů pro výrobu nových kartiček.
Nebytové prostory
Počet volných prostor v ruských kancelářských budovách a nákupních centrech od začátku uvalení sankci neustále stoupá. Podle údajů realitní poradenské společnosti NF Group, kterou zveřejnil ekonomický deník Kommersant, se odhaduje, že podíl neobsazených obchodů v moskevských nákupních centrech dosáhne do konce roku téměř 20 procent.
Důvodem je zejména odchod západních společnosti z ruského trhu.