Vedle hrozby dalšího omezení běžné zdravotní péče sužuje Česko další, ne tolik viditelný problém. Po roce distanční výuky jsou v karanténě opět desetitisíce žáků a desítky škol zůstávají kvůli covidu zavřené. Kromě dalšího náporu na schopnosti pedagogů učit i přes počítač vázne zejména dohánění či procvičování nezvládnutého učiva.
Připomeňme, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) držela během pandemie školy zavřené nejdéle v Evropě. „Když děti slyší spojení distanční výuka, tak se jim do toho vůbec nechce. Nedá se ale nic dělat,“ popisuje viceprezidentka Asociace ředitelů základních škol a ředitelka ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov Hana Stýblová.
Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny
Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.
Jenže do karantény míří stále více žáků od mateřských až po střední školy. Například ve Středočeském kraji je to ke středě 27. října kolem 9 tisíc dětí a 217 učitelů. Alespoň jedna celá třída na distanční výuce je v 300 školách a tři vzdělávací zařízení jsou úplně zavřená. V kraji je celkem 2 080 škol.
Společně s covidem ale řeší i každoroční chřipkovou sezonu. „Stále více nás trápí jiné respirační onemocnění. Dětí do 5 let je nemocných 6 tisíc na 100 tisíc obyvatel, naopak lidí nad 65 let ‚jen‘ 380. Neočekávali jsme tak rychlý nárůst,“ říká mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamounová.
V menším Královéhradeckém kraji bylo ke středě v karanténě 1 568 dětí a 45 učitelů. Celou třídu dětí na distanční výuce má 45 škol, k úplnému zavření budovy ale zatím nikde nedošlo.
V Praze se covid prohání ve 365 školách
Daleko horší je situace v Praze, i když zavřenou školu podle dostupných dat hygieny k neděli 24. října nemají. V karanténě je však 9 117 dětí, 125 učitelů a covid se prohání ve 365 školách. Škol s minimálně jednou třídou v karanténě je téměř 250.
Mluvčí Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji Markéta Koutná upozorňuje, že zavření školy či třídy je na ředitelích, kteří to hygieně hlásit nemusí. „V Olomouckém kraji dochází k rychlému nárůstu počtu nových případů. Ze strany KHS potřeby to řešit,“ uvedla Koutná. K 21. říjnu řešilo covid minimálně 150 škol.
Vláda neobhajitelně selhala. Školy jsou kvůli sporům ministrů pod tlakem, tvrdí Baxa
Poslanec ODS Martin Baxa se tvrdě opřel do plánů z dílny ministerstva zdravotnictví na částečný návrat roušek do školní výuky. Ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznil, že daleko lepší by bylo testování v krajích s nejhorší epidemickou situací. Baxa společně s poslancem za ANO Jiřím Maškem zkritizovali i spory mezi resorty školství a zdravotnictví.
Od pondělí 25. října se ale zkrátila doba karantény, ukončit ji je možné negativním PCR testem už po 7 dnech. Výjimku z karantény mají po rizikovém kontaktu očkovaní nebo ti, kteří covid prodělali v posledních 180 dnech. Jenže příliš dětí tyto podmínky, například očkování až od 12 let, nesplňuje.
„U žáků druhého stupně, kde už jsou očkovaní jedinci a usedají normálně do lavic, je komplikovaná hybridní výuka. Není to standardní a ve škole zůstává velmi malé procento dětí. Pro učitele je to velmi náročné. Dokonce máme pocit, že učitelé jsou unavení jako na konci školního roku,“ říká viceprezidentka asociace a ředitelka plzeňské ZŠ a MŠ Stýblová.
Na škole prý měli nastavený vzdělávací program tak, aby dohnali nebo procvičovali základní učivo, u kterého měly děti problémy. Karantény ale rozvoj dětí opět naruší.
Ředitelka chce PC testy, budou antigenní
Pandemická situace v Česku se ale navíc dál zhoršuje. Přibývají nově nakažení i hospitalizovaní. Vláda rozhodla, že v nejvíce zasažených okresech bude 1. a 8. listopadu screeningové antigenní testování.
„Počítá se s antigenem, jehož trvanlivost je nově 24 hodin. Aby to mělo smysl, tak by se mělo testovat snad každý den,“ stěžuje si Stýblová. Sama je pro PCR testování.
„Testovala bych, ale kdo to zaplatí? Dostali jsme od hygieny pokyn, ať se rozhodnou ředitelé. Ale já přece nemohu rozhodovat o penězích, které nejsou moje,“ podotýká ředitelka.
S tím, že vláda dříve či později zařadí do povinného testování i její školu, už počítá. I když v karanténě zatím nemá žádnou třídu, na takovou možnost se připravuje. „U starších dětí jsme kontrolovali, jestli mají vybavení a možnosti jako minulý rok. U prvňáků jsme vše potřebné trénovali,“ popsala.