reklama

Zazimujte jiřiny a mečíky včas, jinak přijdete o úrodu

I okrasné rostliny ještě na podzim potřebují vaši péči. Jiřiny a mečíky je potřeba zazimovat, aby hlízy přežily a na příští rok zase krásně vykvetly. Jaká pravidla má jejich příprava a uskladnění?

reklama

Jiřina je trvalka, latinským názvem Dahlia hortensis, původem z jižní a střední Ameriky. Dorůstá výšky až 120 cm a ty největší květy mohou mít až 24 cm v průměru. Je typickou podzimní rostlinou, počasí v tomto ročním období jí vůbec nevadí. Kvete po dlouhou dobu – někdy až do prvních mrazíků. Pokud už ale mráz spálil květy, je nutné je zazimovat. Jakmile rostliny přejdou mrazem, začnou žloutnout a hnědnout. Rostliny ostříhejte – nechte jen asi 10 cm. Hlízy potom vyndejte. Ideální jsou na to vidle, kterými je nepoškodíte. Naše babičky ještě měly ve zvyku tyto dvě činnosti dělat zvlášť, v rozmezí jednoho až dvou dnů.

K zazimování si vyberte jen nepoškozené kusy. Jinak by mohly začít hnít a přenést to i na ty zdravé. Z hlíz je potřeba otřepat zeminu. Potom je dejte na dobře větrané místo a nechte je pár dnů sušit. Nejlepší je kvůli dutým stonkům položit je tak, aby z nich vytekla voda. Pak je přendejte do bedýnek tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Můžete je také uložit do suchého písku nebo hoblin. Abyste na jaře věděli, které hlízy jsou které, označte si je. Budete tak moct jednoduše jiřiny vysadit podle svého uvážení. Hlízy pak udržujte po celou dobu v suchu. Umístěte je potom na tmavé místo, kde nepromrznou. Teplota by měla být stabilní po celou dobu, a to kolem 10 °C. Pravidelně je během tohoto období kontrolujte a vyhoďte ty, které jsou špatné.

S výsadbou můžete začít zhruba v polovině května. Namočte je na jeden den do vody, rychleji se ze zimního spánku vzpamatují. A pokud byste si jejich květy chtěli užívat ještě dříve, předpěstujte si je doma. Nechte je na místě, kde bude kolem 15 °C a vysadit je můžete už v únoru.

Mečíky, nebo také gladioly, rozzáří zahradu velkými, zářivými květy. Jejich latinský název Gladiolus má své opodstatnění – ve starém Římě byl mečík rostlinou gladiátorů, a to pro svůj tvar připomínající meč.

Hlízy mečíků jsou odolné a mohou přes zimu zůstat venku v zemi. Jejich zazimování je ale bezpečnější. Máte jistotu, že opravdu vydrží. Vyndejte je, jakmile začnou listy žloutnout, odumírat. Mělo by to být zhruba do poloviny října podle odrůdy. Pokud je necháte déle, bude jejich kvalita klesat. Vhodné je to zejména pokud pár dní nepršelo, budou se vám lépe vyrývat. Z hlíz oklepejte zeminu. Stonky zakraťte co nejvíce to bude možné. Hlízy nechte několik dnů vysušit.

Volte dobře větrané místo s teplotou cca 25 °C. Jestli už je vyschlá poznáte snadno. Starou hlízu se zbytkem kořenů jednoduše oddělíte. Oddělte od sebe starou a nové hlízy, kořeny i bruty (nebo také korále, malé kulovité části). Starou část s kořeny můžete vyhodit. Novou hlízu oloupejte, odstraníte tak zdroj spor hub. Znovu nechte proschnout. Nezapomeňte si je také označit. Brut dejte do papírových sáčků a uložte na suché místo o pokojové teplotě. Budou z nich na jaře nové rostliny. Vhodné je také namořit je.

Uskladněte je na místě, kde je temno, teplota kolem 5 °C a nehrozí zde mráz. Vlhkost by se měla pohybovat od 65 do 75 %. Bedýnku můžete vystlat pilinami nebo slámou. Pravidelně kontrolujte a nezdravé hlízy odstraňujte. S výsadbou můžete začít na konci dubna, kdy už bude zem rozmrzlá a trochu prohřátá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 90 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Denní teploty se budou pohybovat mezi 3 až −2 °C, v noci klesnou až k −12 °C. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice. Sluníčka se dočkáme až začátkem nového pracovního týdne.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů
Alena Schillerová

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Vláda se na podnikatele úplně vykašlala. Lidem dává jen almužnu, kritizuje Havlíček

Vláda se úplně vykašlala na podnikatele a mlčí. Kvůli rozpočtovému provizoriu má svázané ruce a obyvatelům dává almužnu, kritizuje současný kabinet bývalý dvojitý ministr a současný opoziční poslanec Karel Havlíček (ANO). Kompenzace pro firmy, které se perou s následky koronavirové pandemie, podle něj nemusí vůbec přijít, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama