Tachometry neměří přesně (zdroj: CNN Prima NEWS)
Aby se někteří řidiči vyhnuli tučné pokutě za překročení rychlosti v měřených úsecích, často před radarem zběsile brzdí. Někdy je to ale zcela zbytečné. Tachometry v automobilech totiž často ukazují vyšší rychlost, než jakou ve skutečnosti vozidlo jede.
„Je to vždycky o procenta. Samozřejmě tachometry u novějších vozidel ukazují daleko přesněji než u starších typů aut,“ uvedl Libor Winkler, ředitel firmy Sorneco, která vyrábí radary.
To, že tachometry zobrazují vyšší rychlost, je zčástí i marketingovým tahem. Kromě snahy o větší bezpečnost, kdy řidiči jedou ve skutečnosti pomaleji, než si myslí, jde i o to, aby se šoféři domnívali, jak jim auto krásně a klidně jede.
Přidávat na tachometru navíc velí i evropská směrnice. „Rychloměry se homologují podle předpisu EHK 39, který nutí výrobce, aby tachometry ukazovaly vyšší rychlost, než jakou skutečně řidiči jedou,“ informoval ředitel certifikací vozidel TÜV SÜD Czech Martin Hron.
Přesné nejsou ani radary
Rychlost, kterou hodiny ukazují, může podle předpisu být až o 10 % vyšší než ve skutečnosti. K tomu je třeba připočíst další 4 km/h. „Při jízdě rychlostí 160 kilometrů za hodinu už tachometr může ukazovat až 180 km/h. Protože 10 % je 16 km/hod, k tomu si připočtěte další 4 km/hod, a už jste na 20,“ vysvětlil Hron.
Malou rezervu, přibližně tři kilometry v hodině, mají také samotné radary. U přenosových radarů je ale větší vůle na jednotlivých policistech. „Za překročení rychlosti do 20 kilometrů v hodině v obci můžeme řidiče pokutovat do výše 2500 korun. Pokud překročí v obci rychlost o více než 40 kilometrů v hodině, pokuta se může vyšplhat až k 10 000 korun,“ řekl mluvčí policie Ondřej Moravčík. Mimo obec je hranice pokut posunutá o 10 kilometrů v hodině.
Například v Praze patří k „nejvýdělečnějším“ radarům ten, který hlídá třictku v ulici K Zálesí. Za poslední léta v průměru nahlásil 30 až 50 tisíc přestupků ročně a hlavnímu městu tak vydělal desítky milionů.
Tachometry v automobilech často ukazují vyšší rychlost, než kterou ve skutečnosti jedete. Zdroj: Profimedia.cz
Tachometry v automobilech často ukazují vyšší rychlost, než kterou ve skutečnosti jedete. Zdroj: Profimedia.cz