Zbraně darované Ukrajině končí na černém trhu. Armáda je musí kupovat zpět, tvrdí expert

Válka na Ukrajině

Americký vojenský expert Glenn Ignazio, který před časem osobně navštívil Ukrajinu, vyjádřil znepokojení nad tím, jakým způsobem se v zemi distribuují zbraně a vybavení. Darovaná pomoc nejen z USA, která je přirozeně zdarma, údajně často končí na černém trhu, kde si musí Ukrajinci zboží kupovat.

V konferenční místnosti generála Bernarda Rogerse na americké základně v Německu vědí o každém náboji, každé zbrani a systému, který putuje na Ukrajinu. Právě zde je totiž velení masivní logistické operace, při které se západní vojenská a humanitární pomoc dostává na Ukrajinu.

Jenže Západ ztrácí přehled nad darovanou pomocí ve chvíli, kdy zbraně překročí hranice Ukrajiny. V tu chvíli získává moc nad distribučním procesem Ukrajina. Množí se přitom těžko ověřitelné zprávy, že je logistická operace Kyjeva chaotická. Žádná koordinovaná distribuce materiálu údajně neprobíhá a jednotlivé vojenské oddíly tak musejí o zbraně, neprůstřelné vesty a další vybavení v podstatě bojovat.

Když zdarma znamená draze

Ba co hůř. Major ve výslužbě Ignazio po návštěvě Ukrajiny sdělil, že vojenský materiál často končí na černém trhu. Zatímco velké obranné systémy se podle něj daří doručovat na správná místa, čím je předmět menší – jde například o vestu nebo ruční zbraň – tím spíše skončí na černém trhu. Dochází tak k paradoxu, kdy Ukrajinci musejí za zbraně, které byly darované zadarmo, platit.

„Když jsem vkročil do bojové zóny, každý den se mě všichni ptali, kde seženou neprůstřelnou vestu,“ popsal Ignazio. Podle něj ukrajinská policie a armáda vykupuje vesty za přemrštěné ceny z černého trhu, protože jsou rozkradené, což indikuje významné interní problémy, se kterými se Kyjev při válce s Ruskem potýká (ačkoli Moskva z hlediska logistiky čelí podobným a ještě větším problémům). Informoval o tom list Daily Express.

Ten rovněž informoval o tom, že vláda Kyjeva utrácí miliardy dolarů za vlastní podporu armády. I v květnu se Ukrajině podařilo vybrat část daní, řada podniků je ale zavřená, a proto do státní truhlice neproudí tolik, kolik by prezident Volodymyr Zelenskyj potřeboval. A je zjevné, že i s distribucí státní pomoci – která má podporovat uprchlíky i vojáky na frontě – to mají Ukrajinci těžké.

Tagy: