Konflikt na Ukrajině připomíná první světovou válku, zbrojní výroba a Green Deal nejdou dohromady, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Jaroslav Bašta (SPD). Zároveň uvedl, že je třeba něco udělat s tím, aby bylo Česko připraveno na válku. Podle poslance Pavla Žáčka (ODS) je od zástupců SPD – jakožto odpůrců NATO – absurdní slyšet apely na vojenskou obranu. Žáček však souhlasí s tím, že v případě vojenské výroby a podpory Ukrajiny musí jít Green Deal stranou.
„Na válku nejsme připraveni, což se musí změnit. Ten problém se netýká jen Česka, ale kolektivně Západu. Konflikt na Ukrajině připomíná první světovou válku. Bude se vyhrávat logistikou či vyčerpáním jedné z bojujících stran. Ukázalo se, že je velká spotřeba dělostřeleckých nábojů i další techniky. Zatím se jen podařilo vyprázdnit sklady. Bohužel zbrojní výroba a Green Deal nejdou dohromady, což je problém Evropy,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Jaroslav Bašta.
Do poslance SPD a neúspěšného prezidentského kandidáta si rýpl Pavel Žáček. „Od zástupce SPD, které bylo proti, abychom byli v NATO, je absurdní slyšet, že bychom měli myslet na naši vlastní obranu. Musíme postupovat jednotně. Zároveň nikdo nezpochybnil, že musíme zvýšit výrobu munice. Je třeba nadále podporovat Ukrajinu zbraněmi,“ sdělil.
Pravdou je, že dlouhodobý postoj SPD k NATO se dá označit přinejmenším za velmi chladný. Například šéf SPD Tomio Okamura Severoatlantickou alianci v minulosti označoval za mrtvou organizaci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rozpad Ruska by byl velkým rizikem. Výhrou není ani palácový převrat, říká expert
I Žáček se vyjádřil k otázce Green Dealu ve spojení s výrobou vojenského materiálu. Ukázalo se, že se v tomto ohledu zástupci ODS a SPD vesměs shodují. „Zejména vojáci i další představitelé NATO jsou pragmatičtí a vědí, že s nějakým Green Dealem není možné pomoci Ukrajině. Potřebujeme vyhrát válku a pak se bavme o dalším politickém vývoji. Green Deal nám ve výrobě tanků nepomůže. Ano, válka je špinavá, kritizujme toho, kdo ji vyvolal a jakou ekologickou zátěž nám způsobí,“ zmínil Žáček.
Nejvyšší představitelé NATO už připouští, že zásobování Ukrajiny municí a vojenským materiálem bude v budoucnu čím dál složitější. Státy Severoatlantické aliance se i proto shodly na spolupráci při rozšíření výroby munice a vojenského materiálu, jehož zásoby se ztenčily právě kvůli protahující se ruské agresi. Po jednání aliančních ministrů obrany to oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož již některé země začaly výrobu dělostřelecké munice navyšovat.
Otázkou je, jestli to bude stačit. I po roce je naděje případného příměří, nebo dokonce trvalého míru v nedohlednu. Moskva totiž o obnově suverenity Ukrajiny či vyvození odpovědnosti za rozpoutání krvavého konfliktu nechce ani slyšet. Ukrajinsko-ruská válka by se tak mohla protáhnout na několik dalších měsíců či let.