reklama

Zdemolovanou lanovku museli hasiči vyprošťovat osm hodin. Pomáhal jim i speciální tank

Zdemolovanou kabinu lanové dráhy, která v neděli spadla na sjezdovku pod Ještědem, v úterý hasiči téměř osm hodin vyprošťovali z prudkého svahu. Na pomoc si přivezli i speciální tank. Při tragické nehodě zahynul v kabině průvodčí lanové dráhy. Celý průběh odklízení popsal reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier.

reklama

Zdemolovaná kabina lanovky leží uprostřed prudké sjezdovky. Dvě desítky drážních hasičů se chystají na náročnou akci. Vrak kabiny se rozhodli táhnout směrem nahoru do prudkého svahu. Na pomoc si přivolali vyprošťovací tank.

Je jedním ze čtyř, které mají drážní hasiči k dispozici. Utáhne třicet tun. Lano tanku ale na délku zhruba dvou set padesáti metrů nestačí. Hasiči se proto rozhodují využít přetržené tažné lano lanovky, které zůstalo viset na podpěře. Musejí ho přeříznout a stáhnout dolů – těžká dřina i pro partu osmi chlapů.

„V tom kopci je to náročné,“ popisuje velitel zásahu Petr Šafář. „Lana něco váží, musí se to všechno natahat, je to v prudkém kopci,“ dodává řídící důstojník Miloš Němec.

Úvaz z těžkého ocelového lana je hotový. Posádka tanku dostává pokyn „tahejte“, vrak kabiny se pomalu dává do pohybu. Všechno jde ale velmi pomalu, s rozvahou, každá chyba by mohla skončit vážnou nehodou.

Čtyři hodiny po začátku vyprošťovací akce je kabina zhruba v polovině cesty. Tank ji pomalu táhne do mezistanice na lesní cestu, která přetíná sjezdovku zhruba padesát metrů pod silnicí na vrchol Ještědu. Musí manévrovat, jakmile se vrak dostává přes terénní zlom, všichni si oddychnou.

„Nyní skončila práce pro vyprošťovací tank a budeme to převazovat na vyprošťovací automobil,“ říká řídící důstojník.

Jeřáb ze silnice začíná opět pomalu tahat, tentokrát se kabina sune křovím asi do nejprudšího svahu, pod svodidla silnice. Druhý jeřáb ji zvedá do vzduchu a pomalu se s ní otáčí, aby ji položil na odtahový automobil.

Akce končí. Z kopce mizí poslední zbytky tragické nehody, při níž zahynul mladý průvodčí. U dolní stanice visí jeho fotografie, hoří svíčky, kolegové a přátelé přinesli květiny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum
360°

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama