reklama

Zdravotně postižený Bělorus požádal o prášek, policisté ho zmlátili

Tisíce lidí se v sobotu v Minsku přišly rozloučit s Aljaksandrem Tarajkouským, který zemřel při pondělím zásahu policie proti demonstrantům. Stále více z nich zveřejňuje postupně své příběhy, z nichž mrazí. Jak s nimi zacházejí v běloruských celách?

reklama

Čtyřiadvacetiletý muž, který si přál uvést svou totožnost pod smyšleným jménem Oleg, pro ruskou redakci BBC řekl, že s politikou nemá nic společného. Přijel prý před týdnem ze Sibiře. „Podíval jsem se, co se děje, na internetu. Viděl jsem, jak chodí demonstrovat děti i staré babičky. Pomyslel jsem si, že jsem mladý kluk. Budu snad sedět doma? Tak jsem šel také,“ uvedl.

„Byl jsem zadržen v noci na 11. srpna. Uviděl jsem muže ležícího na zemi. Chtěl jsem mu pomoci, měl prakticky urvanou nohu. Přímo do čéšky ho zasáhl zábleskový granát a koleno už neměl. Někde mi vypadl telefon, tak jsem běžel hledat sanitku,“ vypráví Oleg.

Vzpomíná, že spolu s několika dalšími lidmi požádal lékaře z jedné ze záchranek, aby jim pomohli. Asi o dvacet metrů dál stáli policisté se štíty, zbraněmi a kulomety. „Nejdřív nás nechali být, protože zdravotníci jim řekli, že jim pomáháme. Jenže zničehonic na nás policisté naběhli zezadu, srazili nás k zemi a začali nás mlátit. Dali nám ruce za hlavu a kopali do nás. Doktor křičel, co to dělají, že to jinak nezvládnou, protože jim pomáháme,“ řekl Oleg.

Policisté je prý nejprve zvedli, ale nedlouho poté je opět začali mlátit obušky. Pak Olega odtáhli do antonu, po cestě ho dál mlátili a křičeli na něj, že jsou demonstranti dotěrný hmyz. Rány se na něj sypaly ze všech stran. Po jeho boku seděl další zadržený, asi padesátiletý muž trpící invaliditou druhého stupně. Ten požádal o prášek proti bolesti, protože mu nebylo dobře. Místo něj se však dočkal jen dalšího bití.

Chtěli jste změny? Tady je máte!

Když bylo auto úplně zaplněné, začali prý lidi třídit do malých skupin po šesti. Vevnitř byl vydýchaný vzduch, bylo tam jen malé okénko. Všichni zadržení tam museli sedět hodinu a půl. Poté byli převezeni do ulice Okrestina. „Když jsme vylezli z auta, utíkali jsme k plotu a policajti se jen usmívali a řvali, že když jsme chtěli změny, tak je máme mít,“ řekl Oleg.

„Hodinu a půl jsme stáli s hlavou skloněnou ke kolenům před betonovým plotem. Byly tam kameny, kolena mám samou modřinu. Pokud se někdo vzbouřil, zmlátili ho. Jeden muž křičel, že je důstojníkem FSB, pět strážců zákona ho tedy obklíčilo a začalo ho bít a kopat,“ dodal mladý muž.

Na místě byl i ruský reportér, kterého prý mlátili ještě víc než ostatní. Oleg se podle svých slov snažil být v klidu a na nic nemyslet. „Bylo mi velmi líto lidí, které bili. Pravidelně jsem také dostával rány. Pak nás vzali za neustálého mlácení do budovy a na dvůr, kde bylo asi sto třicet lidí, hlava na hlavě. Každé dvě hodiny odváželi deset lidí na záchod a každou hodinu jsme dostali dvě dvoulitrové láhve vody. Nestačili jsme se ani pořádně napít a voda došla,“ řekl Oleg.

„Potom nás znovu vyvedli na ulici, po cestě nás stále bili, smýkli s námi na kolena a vyslýchali. Nakonec všechny zavřeli do cely. Jak jsme tam běželi, ran přibývalo. V cele všem 120 lidem rozdávali pouze vodu a dali nám jeden bochník chleba pro všechny,“ vzpomínal na své zadržení.

Oleg dodal, že druhý den ráno v cele zůstalo asi 25 osob. Nakonec bylo rozhodnuto, že bude propuštěn. Přitom ho ale dál drželi zavřeného až do večera. „Své osobní věci jsem zpátky nedostal, i když slíbili, že mi je později vrátí. Vzali mě ven na ulici a já uviděl dav dalších lidí ležících obličejem k zemi. Byli zmlácení a křičeli. Jejich příbuzní museli stát za plotem,“ uzavřel Oleg svou výpověď.

Ministři zahraničí EU se shodli na sankcích

Ministři zahraničí Evropské unie se na mimořádné videokonferenci v pátek dohodli na tom, že sedmadvacítka uvalí nové sankce na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačování protestů a falšování výsledků sporných prezidentských voleb. Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka se má nyní začít s přípravou jmenného seznamu osob, jichž by se měly sankce týkat. Evropská komise podle něj také dostala pokyn, aby zesílila podporu pro běloruskou občanskou společnost.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas novinářům řekl, že postup běloruských bezpečnostních složek, které brutálně zasahovaly proti demonstrantům, je nepřijatelný a žádá jasnou reakci. „Naším cílem je uvalit sankční režim na konkrétní osoby, o nichž je známo, že se podílely na zločinech proti pokojným demonstrantům,“ zdůraznil Maas.

K tématu

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Vláda řeší vývoj koronaviru i státní rozpočet, ministři za ČSSD jsou v karanténě

Sledujte ŽIVĚ: Vláda řeší vývoj koronaviru i státní rozpočet, ministři za ČSSD jsou v karanténě

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí opět zasedla k dalšímu jednání. Kromě aktuální situace kolem vývoje pandemie koronaviru se zabývá i návrhem státního rozpočtu na rok 2021. Jednání probíhá už několik týdnů systémem videokonferencí, všichni ministři z ČSSD jsou navíc v domácí karanténě kvůli potvrzené nákaze u ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Tisková konference je naplánována na 17. hodinu. Živý přenos můžete sledovat v tomto článku.

reklama
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama