Zdravotně postižený Bělorus požádal o prášek, policisté ho zmlátili

Demonstrace v Bělorusku

Protesty v Bělorusku proti Lukašenkovi a násilí neutichají

Tisíce lidí se v sobotu v Minsku přišly rozloučit s Aljaksandrem Tarajkouským, který zemřel při pondělím zásahu policie proti demonstrantům. Stále více z nich zveřejňuje postupně své příběhy, z nichž mrazí. Jak s nimi zacházejí v běloruských celách?

Čtyřiadvacetiletý muž, který si přál uvést svou totožnost pod smyšleným jménem Oleg, pro ruskou redakci BBC řekl, že s politikou nemá nic společného. Přijel prý před týdnem ze Sibiře. „Podíval jsem se, co se děje, na internetu. Viděl jsem, jak chodí demonstrovat děti i staré babičky. Pomyslel jsem si, že jsem mladý kluk. Budu snad sedět doma? Tak jsem šel také,“ uvedl.

„Byl jsem zadržen v noci na 11. srpna. Uviděl jsem muže ležícího na zemi. Chtěl jsem mu pomoci, měl prakticky urvanou nohu. Přímo do čéšky ho zasáhl zábleskový granát a koleno už neměl. Někde mi vypadl telefon, tak jsem běžel hledat sanitku,“ vypráví Oleg.

Vzpomíná, že spolu s několika dalšími lidmi požádal lékaře z jedné ze záchranek, aby jim pomohli. Asi o dvacet metrů dál stáli policisté se štíty, zbraněmi a kulomety. „Nejdřív nás nechali být, protože zdravotníci jim řekli, že jim pomáháme. Jenže zničehonic na nás policisté naběhli zezadu, srazili nás k zemi a začali nás mlátit. Dali nám ruce za hlavu a kopali do nás. Doktor křičel, co to dělají, že to jinak nezvládnou, protože jim pomáháme,“ řekl Oleg.

Policisté je prý nejprve zvedli, ale nedlouho poté je opět začali mlátit obušky. Pak Olega odtáhli do antonu, po cestě ho dál mlátili a křičeli na něj, že jsou demonstranti dotěrný hmyz. Rány se na něj sypaly ze všech stran. Po jeho boku seděl další zadržený, asi padesátiletý muž trpící invaliditou druhého stupně. Ten požádal o prášek proti bolesti, protože mu nebylo dobře. Místo něj se však dočkal jen dalšího bití.

Chtěli jste změny? Tady je máte!

Když bylo auto úplně zaplněné, začali prý lidi třídit do malých skupin po šesti. Vevnitř byl vydýchaný vzduch, bylo tam jen malé okénko. Všichni zadržení tam museli sedět hodinu a půl. Poté byli převezeni do ulice Okrestina. „Když jsme vylezli z auta, utíkali jsme k plotu a policajti se jen usmívali a řvali, že když jsme chtěli změny, tak je máme mít,“ řekl Oleg.

„Hodinu a půl jsme stáli s hlavou skloněnou ke kolenům před betonovým plotem. Byly tam kameny, kolena mám samou modřinu. Pokud se někdo vzbouřil, zmlátili ho. Jeden muž křičel, že je důstojníkem FSB, pět strážců zákona ho tedy obklíčilo a začalo ho bít a kopat,“ dodal mladý muž.

Na místě byl i ruský reportér, kterého prý mlátili ještě víc než ostatní. Oleg se podle svých slov snažil být v klidu a na nic nemyslet. „Bylo mi velmi líto lidí, které bili. Pravidelně jsem také dostával rány. Pak nás vzali za neustálého mlácení do budovy a na dvůr, kde bylo asi sto třicet lidí, hlava na hlavě. Každé dvě hodiny odváželi deset lidí na záchod a každou hodinu jsme dostali dvě dvoulitrové láhve vody. Nestačili jsme se ani pořádně napít a voda došla,“ řekl Oleg.

„Potom nás znovu vyvedli na ulici, po cestě nás stále bili, smýkli s námi na kolena a vyslýchali. Nakonec všechny zavřeli do cely. Jak jsme tam běželi, ran přibývalo. V cele všem 120 lidem rozdávali pouze vodu a dali nám jeden bochník chleba pro všechny,“ vzpomínal na své zadržení.

Oleg dodal, že druhý den ráno v cele zůstalo asi 25 osob. Nakonec bylo rozhodnuto, že bude propuštěn. Přitom ho ale dál drželi zavřeného až do večera. „Své osobní věci jsem zpátky nedostal, i když slíbili, že mi je později vrátí. Vzali mě ven na ulici a já uviděl dav dalších lidí ležících obličejem k zemi. Byli zmlácení a křičeli. Jejich příbuzní museli stát za plotem,“ uzavřel Oleg svou výpověď.

Ministři zahraničí EU se shodli na sankcích

Ministři zahraničí Evropské unie se na mimořádné videokonferenci v pátek dohodli na tom, že sedmadvacítka uvalí nové sankce na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačování protestů a falšování výsledků sporných prezidentských voleb. Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka se má nyní začít s přípravou jmenného seznamu osob, jichž by se měly sankce týkat. Evropská komise podle něj také dostala pokyn, aby zesílila podporu pro běloruskou občanskou společnost.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas novinářům řekl, že postup běloruských bezpečnostních složek, které brutálně zasahovaly proti demonstrantům, je nepřijatelný a žádá jasnou reakci. „Naším cílem je uvalit sankční režim na konkrétní osoby, o nichž je známo, že se podílely na zločinech proti pokojným demonstrantům,“ zdůraznil Maas.

Tagy: