reklama

Zdravotní stav dvouletého Maxíka je v pořádku, projevily se ale nežádoucí účinky

U dvouletého Maxíka, který trpí spinální svalovou atrofií (SMA), se po aplikaci léku Zolgensma projevily nežádoucí vedlejší účinky. Zvracení je ale běžné, míní jeho ošetřující lékařka Jana Haberlová z motolské nemocnice. Lék za 50 milionů korun mu nahradí chybějící gen v těle a stabilizuje ho.

reklama

Ačkoliv Maxík po aplikaci léku zvrací, lékaři jsou zatím s léčbou spokojení. „Nežádoucí účinky léku jsou normální, v průběhu prvních dvou týdnů dochází k nechutenství, zvracení nebo i zvýšené teplotě,“ říká ošetřující lékařka Jana Haberlová z Fakultní nemocnice v Motole. Stav dvouletého Maxíka hodnotí pozitivně. „Stále není vyhráno, ale zatím je z našeho pohledu vše v pořádku,“ dodává Haberlová.

Lék Zolgensma nahradí Maxíkovi porušený gen, nevyléčí ho však z onemocnění úplně. „Lék ho stabilizuje a může dojít i k mírnému zlepšení hybnosti,“ říká Haberlová. Genová terapie je první systémovou genovou léčbou vůbec. „Je to opravdu mimořádná věc z pohledu medicíny,“ doplňuje.

K tématu

Lék, který obdržel od Evropské komise podmínečnou registraci, má podle lékařky vyčíslenou hodnotu na částku 50 milionů korun proto, že je jeho výroba skutečně finančně i časově náročná. „Myslím si, že do budoucna půjde cena dolů, protože to nebude poslední systémová a genová léčba,“ předpokládá Haberlová.

Výdaje na drahá léčiva rostou každoročně. Loni za ně všechny zdravotní pojišťovny zaplatily přes 19 miliard korun. Podle pojišťovny VZP vydaly nejvíce finančních prostředků na onemocnění hemofilie (porucha srážlivosti krve) nebo primární plicní hypertenze.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama