Zdravotní stav dvouletého Maxíka hodnotí lékařka pozitivně
U dvouletého Maxíka, který trpí spinální svalovou atrofií (SMA), se po aplikaci léku Zolgensma projevily nežádoucí vedlejší účinky. Zvracení je ale běžné, míní jeho ošetřující lékařka Jana Haberlová z motolské nemocnice. Lék za 50 milionů korun mu nahradí chybějící gen v těle a stabilizuje ho.
Ačkoliv Maxík po aplikaci léku zvrací, lékaři jsou zatím s léčbou spokojení. „Nežádoucí účinky léku jsou normální, v průběhu prvních dvou týdnů dochází k nechutenství, zvracení nebo i zvýšené teplotě,“ říká ošetřující lékařka Jana Haberlová z Fakultní nemocnice v Motole. Stav dvouletého Maxíka hodnotí pozitivně. „Stále není vyhráno, ale zatím je z našeho pohledu vše v pořádku,“ dodává Haberlová.
Lék Zolgensma nahradí Maxíkovi porušený gen, nevyléčí ho však z onemocnění úplně. „Lék ho stabilizuje a může dojít i k mírnému zlepšení hybnosti,“ říká Haberlová. Genová terapie je první systémovou genovou léčbou vůbec. „Je to opravdu mimořádná věc z pohledu medicíny,“ doplňuje.
Zázrak! Tak reagovali rodiče Maxíka. První dítě v Česku dostalo nejdražší lék na SMA
„To, co jste pro Maxíka dokázali, je ZÁZRAK, za který bychom vám chtěli z celého srdce poděkovat. I když máme pocit, že to slovy nejde vyjádřit. Jsme šťastní, že jsme to dokázali i u nás v České republice,“ píší rodiče Maxíka v poděkování na webové stránce. Skoro dvouletému Maxíkovi z Ostravy, který trpí spinální svalovou atrofií, byl ve čtvrtek odpoledne podán lék Zolgensma. Měl by pomoci v jeho léčbě. Chlapec je tak prvním Čechem, který dostal nejdražší lék na světě.
Lék, který obdržel od Evropské komise podmínečnou registraci, má podle lékařky vyčíslenou hodnotu na částku 50 milionů korun proto, že je jeho výroba skutečně finančně i časově náročná. „Myslím si, že do budoucna půjde cena dolů, protože to nebude poslední systémová a genová léčba,“ předpokládá Haberlová.
Výdaje na drahá léčiva rostou každoročně. Loni za ně všechny zdravotní pojišťovny zaplatily přes 19 miliard korun. Podle pojišťovny VZP vydaly nejvíce finančních prostředků na onemocnění hemofilie (porucha srážlivosti krve) nebo primární plicní hypertenze.