Zdražování je nový normál
Služby, potraviny, oblečení, cestování, elektřina i plyn. Čeká nás doba zdražování, z tohoto trendu se stane nový normál. Hluboko do peněženky ale budou mít převážně chudší domácnosti, uvedl ve Zprávách Plus ekonom Lukáš Kovanda.
„Čeká nás nesnadné období dlouhých let. V Německu nyní zdražila elektřina na největší úroveň v dějinách. S našimi sousedy jsme velmi provázáni, tudíž i v České republice porostou ceny elektřiny, i plynu,“ upozornil ekonom Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS.
A zdražování se dotkne i dalších segmentů. „Souvisí to s takzvaným Green deal plánem, který uměle zdražuje. Ten ale zasahuje do všech odvětí výroby. Zdraží tak i oblečení, služby, potraviny, elektronika, cestování. Stane se z toho nový normál,“ dodal dále Kovanda. Zdražování odnesou převážně chudší domácnosti.
Další vítr do peněženek pak může přinést zvyšování daní, přestože politici mluví před volbami raději opačně. „Myslím, že hned po volbách uvidíme zvyšování. Daň z přidané hodnoty (DPH) je velmi oblíbená daň politiků. Když se zvýší, vypadá to, že se zdražuje kvůli růstu cen,“ varoval ekonom.
Ekonom Lukáš Kovanda varuje před zdražováním, které se bude týkat jak potravin a oblečení, tak třeba elektřiny a cestování. Zdroj: CNN Prima NEWS
Ekonom Lukáš Kovanda varuje před zdražováním, které se bude týkat jak potravin a oblečení, tak třeba elektřiny a cestování. Zdroj: CNN Prima NEWS
S tím souvisí i zadlužení státu. Někteří představitelé vlády sice mluví o tom, že vzhledem k pandemii je schodek státního rozpočtu ještě ucházející, v budoucnu nás tento dluh dožene. „Německo bude šlapat výrazně na brzdu v rámci dalšího zadlužování. My ale žádnou strategii na deset let dopředu nemáme, a to je velký bolák české ekonomiky,“ míní Kovanda.
V důsledku toho zbyde o to méně peněz na sociální dávky, starobní důchody, školy, nemocnice. Chybějící důchodová reforma je podle ekonoma velmi vážný problém, který dopadne na budoucí generací důchodců. Pokud si nebudou spořit, budou někteří žít o vodě a chlebu.