Průmyslová inflace v květnu přeskočila pětiprocentní hranici. Výrazně zdražila také zemědělská produkce nebo stavební materiál. Roste tlak na Českou národní banku, aby zvýšila úrokové sazby.
Zdražování prakticky všeho se hned tak nezbavíme. Signalizuje to vývoj cen na různých stupních výrobního řetězce. Drahé vstupy drtí průmysl, zemědělství i stavebnický sektor. Index cen v průmyslu se v květnu meziročně zvýšil o 5,1 procenta, což je o půl procentního bodu více než v dubnu. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Není materiál, musíme zdražit. Český průmysl nemá z čeho vyrábět a ceny letí vzhůru
V příštích měsících nás zřejmě čeká zrychlení růstu spotřebitelských cen. Naznačují to zkušenosti tuzemských průmyslových výrobců, kteří musí kvůli nedostatku materiálu prodlužovat dodací lhůty a hlavně výrazně připlácet svým dodavatelům. Jde o jeden z následků koronavirové pandemie.
Za zrychlením růstu cen v průmyslu může zejména zdražení chemických látek (o 43,3 procenta), kovů a kovodělných produktů (10,4) nebo ropy. Černé zlato bylo v květnu skoro dvakrát dražší než před rokem.
Dřívější růst úrokových sazeb?
Rostly také ceny zemědělských výrobců, a to o 4,4 procenta, což je více než trojnásobné tempo oproti dubnu. Zdražovala hlavně rostlinná produkce – o 10 až 13 procent podle typu konkrétní plodiny. Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší jen o 2,7 procenta, ovšem výrazně podražil materiál, a to o téměř osm procent.
Podle analytika Komerční banky Michala Brožky to povede k vyššímu celoročnímu růstu cen v průmyslu, než se dosud očekávalo. „Naše prognóza cen průmyslových výrobců pro letošek ukazovala zvýšení o 3,3 procenta, přičemž hlavním tahounem je vyšší cena ropy. Nicméně dosavadní vývoj ukazuje spíše k celoročnímu tempu poblíž 4,5 procenta,“ uvedl Brožka pro CNN Prima NEWS.
Aktuální vývoj prý také může vést k tomu, že Česká národní banka zvýší úrokové sazby poměrně záhy. „Členové bankovní rady v posledních dnech vyjadřují ochotu zvýšit úrokové sazby raději dříve než později. A dnes zveřejněné údaje o vývoji cen výrobců by mohli přimět i váhající členy bankovní rady spíše k dřívějšímu kroku,“ dodal. Růst cen v průmyslu, zemědělství nebo stavebnictví se totiž se zpožděním projeví i do spotřebitelské inflace, kterou se právě měnová politika naší centrální banky řídí.