Jak řešit zdražování potravin?
Se zdražováním plynu a energií stoupají i ceny potravin. Češi si tak letos kromě ovoce a zeleniny, kterým začíná sezóna, připlatí téměř za vše. Podle expertů by zdražování mohl zastavit stát.
Zatímco obyčejný rohlík lidé ještě loni koupili v průměru za korunu a 70 haléřů, nyní už vyjde na 2,5 koruny. A pekaři nevylučují další zdražování. „Může to jít až o 50 % nahoru. Stejná situace je u základního chleba Šumava,“ říká Bohumil Hlavatý ze Svazu pekařů a cukrářů v ČR.
Kilo brambor za 30 korun? Zemědělce drtí zdražování, kvůli válce chybí pracovníci
Kilo brambor za 30 korun. Podle některých pěstitelů se možná ještě letos takové ceně nevyhneme. Na vině jsou drahé náklady a také nedostatek pracovníků, kteří zůstali bojovat na Ukrajině.
Podle Potravinářské komory by mohl alespoň částečně zastavit zdražování stát. Tím, že by výrobcům potravin dal dotace na drahé energie. „Zdražování cen je kontinuální. To znamená, když nic nedostanou, tak zvýší ceny. Když něco dostanou, tak se možná trochu zklidní,“ popisuje ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory Miroslav Koberna.
Konkrétní návrh kompenzací už potravinářská komora předložila vládě. „Pokud prokáží, že jim došlo ke zvýšení energie o určité procento oproti loňskému roku, tak mají nárok asi na kompenzaci 30 % zvýšených nákladů,“ míní prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Podle Evropské komise by mohly pomoci kompenzace pro výrobce.
„I za nás pekaře po tom voláme více než měsíc, voláme po tom na ministerstvu, na vládu i jsme to řešili na zemědělském výboru,“ tvrdí Bohumil Hlavatý ze Svaz pekařů a cukrářů. Ministerstvo průmyslu a obchodu se aktuálně situací zabývá. Konkrétnější údaje i seznam podniků, kterých by se kompenzace týkaly, by mělo mít ke konci května.