reklama

Že má Šmucler na svědomí mrtvé, jsem přehnal, uznal Flegr. Najde si jiného zubaře?

Od začátku pandemie se biolog Jaroslav Flegr s prezidentem České stomatologické komory Romanem Šmuclerem mnohdy neshodl. Názorový střet vyústil v obvinění Šmuclera, který měl podle Flegra „na rukou krev 30 tisíc mrtvých“. V pořadu Co Čech, to politik! však biolog přiznal, že jednal emotivně. „Když jsem zjistil, co mi vzkazoval pan doktor, byl jsem naštvaný. Normálně lidem netykám, přehnal jsem to,“ uznal.

reklama

Flegr kvůli názorovým neshodám přestal dokonce chodit do zubařské kliniky, kterou Šmucler vede. „Ještě nemám nového zubaře, ale velmi vážně o tom uvažuji,“ přiznal biolog. I přesto, že svůj výrok o krvi na rukou přehnal, stojí si za tím, že mediálně známé postavy mají podíl na tom, kolik lidí v Česku na covid zemřelo. „Opravdu se podepsali na množství mrtvých, které jsme zde měli,“ prohlásil.

Na některých věcech se ale Flegr se Šmuclerem shodne. „V poslední době jsem postřehl, že není proti vakcínám a měli bychom se naočkovat. To mu dávám vřele za pravdu. Podrobně jsem však nesledoval, co pan Šmucler říkal,“ přiznal biolog. Stomatolog naopak uvedl, že nekouká na to, co „jede v Čechách v rámci pořadů“, a spíše sleduje zahraniční informace.

I podle něj byly ale střety s Flegrem emotivní a padala „řada laických vyjádření“. Když se podívá zpětně, přiznává, že sám občas sdílel informace, které byly nepřesné. Za to však podle něj mohla pandemie a daná situace.

Budu rád, když zubaře nezmění

„Denně jsem sdílel čtyři články ze zahraničí a řada z nich byla nepřesná. Pandemie se mnohdy vyvinula jinak. Co jsme ale nečekali, že se bude měnit nakažlivost. Věřil jsem epidemiologům z USA, kdy se myslelo, že v proočkovanosti bude stačit 20 až 30 procent,“ uvedl příklad Šmucler.

Následně doplnil, že nyní k proočkovanosti podle mnohých potřebujeme 93 až 95 procent lidí. „Věda je proces, mění se a vyvíjí. Spoustu věcí jsme se ale naučili,“ doplnil.

Flegr následně na dotaz moderátora dodal, že emotivní reakce v pandemii na účet Šmuclera nebyly cílené ani nijak osobní. Věří, že jsou se stomatologem za dobře. „Doma máme rádi jeho knihy, jsou zajímavé. Pan profesor není mým pacientem, zřejmě je pacientem zařízení. Budu rád, když nebude měnit zubního lékaře kvůli televizním pořadům,“ uzavřel následně Šmucler.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii
Partie

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče
Tenis

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

Tenista Djokovič nesmí do Austrálie tři roky. Vrátit by se ale mohl dříve díky výjimce

Tenisová hvězda Novak Djokovič by se po vyhoštění mohla vrátit do Austrálie dříve než za tři roky. Podle premiéra země Scotta Morrisona by k tomu stačila výjimka, sportovec by však musel dodržet „správné okolnosti“. Čtyřiatřicetiletý hráč dostal zákaz vstupu do země poté, co usiloval o možnost obhajovat titul na Australian Open bez povinného očkování.

Že dá Farský plat neziskovkám, nic neřeší. Je to lakování na růžovo, míní politolog

Kauzu kolem poslance Jana Farského (STAN) podle politologa a sociologa Jana Herzmanna nevyřeší fakt, že se vzdal poslaneckého platu ve prospěch neziskových organizací. „Někomu to vadit bude, někomu ne. Nic to ale neřeší, je to lakování na růžovo,“ uvedl v pořadu Partie Plus. Hostem pořadu byl i politolog Vladislav Cabada který doplnil, že si Farský odletem do USA uzavřel některé politické perspektivy.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

reklama

Domácí zpravodajství

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama