Ze psí akademie Rogera vyhodili, byl příliš hravý. Dnes zachraňuje oběti živelných katastrof

Pes Roger neuspěl na policejní akademii, dnes pomáhá po zemětřesení.

Pes Roger neuspěl na policejní akademii, teď pomáhá po tchajwanském zemětřesení

Přílišná hravost a přátelskost. Vlastnosti, které lidé vyhledávají u svých čtyřnohých mazlíčků, se staly pro labradora Rogera v kariérním životě překážkou. Policejní školu, kde se učil vyhledávat drogy, musel opustit. Své vlastnosti nakonec využil jinak – jako záchranářský pes. Od roku 2018 pomáhá v Tchaj-wanu po přírodních katastrofách. Naposledy se do akce vrhl na začátku dubna, kdy po nejsilnějším zemětřesení za čtvrt století pomohl najít tělo pohřešované dívky.

Záchranářští psi hrají klíčovou roli při hledání přeživších i zesnulých. Jinak tomu nebylo ani na začátku dubna, kdy Tchaj-wan zasáhlo jedno z nejsilnějších zemětřesení za posledních 25 let. Do akce tak vyrazily týmy se schopnými čtyřnohými pomocníky. Mezi nimi byl i Roger, osmiletý labrador, který podle úřadů pomohl najít tělo jednoho ze třinácti lidí, kteří při zemětřesení zahynuli, píše CNN.

ČTĚTE TAKÉ: New York zasáhlo vzácné zemětřesení, ukazují videa. Záchvěvy v USA pocítilo 42 milionů lidí

Podle oficiální tchajwanské tiskové agentury Central News Agency (CNA) se spolu se svými psovody vydal na stezku Shakadang v těžce poškozeném národním parku Taroko a našel tělo pohřešované 21leté ženy.

Povaha mu určila novou kariéru

Záchranářští psi, jejich osudy a příběhy, média vždy zajímají. Roger si získal srdce místních nejen skvělou prací, ale také svou minulostí, jelikož zpočátku se mu v kariéře nedařilo.

Labrador se narodil ve výcvikovém středisku pro psy pro vyhledávání drog, píše web New York Times. Jeho smysl pro zábavu a láska k lidem ho však přemohly a rozptýlily jeho schopnost soustředit se a reagovat na povely cvičitelů, uvádí agentura CNA. Proto se Rogerovi nepodařilo stát se „protidrogovým detektivem“.

Díky své temperamentní povaze a inteligenci se však mnohem lépe hodil pro práci záchranářského psa, což byla kariéra, která pro něj byla následně vybrána. Čchen Čchih-san, kapitán jednotky záchranných psů hasičského sboru v Kaohsiungu, novinářům řekl, že Rogera převeleli do záchranářské výcvikové školy, když mu byl jeden rok.

„Neříkám, že nebyl hodný nebo nevycházel s ostatními. Ale požadavek na psy na odhalování narkotik je, že nesmí být příliš neklidní a samostatní,“ vysvětlil Čchen. „Tyto vlastnosti ale potřebujeme u záchranářských psů,“ dodal.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ničivé zemětřesení na Tchaj-wanu očima Čecha. Zkameníte a nevěřícně sledujete zkázu kolem

„Jen tak dál, hrdinové a malí hrdinové,“ napsal jeden z uživatelů na sociální sítě po zemětřesení. I další dal najevo, že je na labradora hrdý: „Roger je pýchou Tchaj-wanu.“

Dnes má osmiletý labrador značné zkušenosti se záchranými akcemi po zemětřesení. Agentura CNA uvedla, že se během své kariéry zúčastnil několika důležitých operací, včetně své debutové mise po smrtícím zemětřesení o síle 6,4 stupně, které stejnou oblast zasáhlo v roce 2018.

Podle úřadů byl Roger v roce 2022 certifikován Mezinárodní organizací záchranných psů, což je ocenění, kterého tchajwanský záchranářský pes naposledy dosáhl v roce 2019. Rogera však už nyní čeká odchod do důchodu. Hasičský sbor v Kaohsiungu posílá záchranářské psy do vhodného domova po dosažení devíti let věku, dodala agentura CNA s odvoláním na Čchena.

Tagy: